"Від цієї гри неможливо втомитись, якщо ти нормальний людина. Ця грає дарує радість. Баскетбол, - гра для розумних, інтелігентних людей. Це найбільш емоційна гра. Це у футболі на табло після матчу можуть залишитись нулі, а в баскетболі техніка, тактика і результативність нікого не залишають байдужими."
Це слова можливо найвідомішого бескетбольного тренера світу Олександра Гомельського. Одного з великої трійки тренерів колишнього Радянського союзу (Лобановський, Тіхонов, Гомельський). Він семиразовий чемпіон Європи, дворазовий чемпіон світу, олімпійський чемпіон, президент баскетбольного клубу ЦСКА.
Він переживши все у великому баскетболі залишається реалістом. Коли його запитали про майбутнє чемпіонатів світу і Олімпійського золота він був відвертим: "Американці не програють нікому, шансів немає не тільки у російської, але і в будь якої збірної. Ті прорахунки, які були допущені керівництвом НБА в минулому, не повторятся. Я знаю відношення до підготовки цієї команди, відношеня гравців, тренера Лері Брауна, керівника НБА Девіда Стерна - вони ганьби більше не потерплять. Збірна США буде укомплектована кращими гравцями. Я думаю, вони вже нікому, навіть теоритично не програють. Колись збірна Союзу, в складі якої виступали Сабоніс, Тараканов, Волков, Марчульоніс, Хомічюс, Куртінайтіс, могла поборотись з НБА. Зараз таких гравців немає".
Найталановитішим сучасним російським гравцем він вважає Кірілєнко. Той до речі виступає в НБА. Щодо команди СРСР то безперечно найталоновитішими були литовці і з них кращий з кращих Арвідас Сабоніс. З російських гравців це звичайно Олександр Бєлов.
Гомельський, етнічний єврей, керував командою яка взяла олімпійське золото Сеулу і в якій грали росіяни, українці, естонці і литовці. Ніяких міжнаціонаьних проблем у такі строкатій команді під його керівництвом ніколи не було. Зараз він проти сумісництва клубного і національного тренерства. Минуле, коли його ЦСКА був основою збірної вже не повернути.
Всіх завжди цікавили причини його успіху, його вміння управляти командою, як колективом зірок. Його баскетбольний геній базується на інтелекті. " У мене 15 книжок на тему баскетболу. Спеціальної книжки на тему психології у мене немає. Але в мене є дві праці, які присвячені управлінню командою, де я розповідаю про методи психологічної підготовки гравців".
Щодо особистого життя, то воно в Гомелського не менш яскраве, ніж професійне. Його остання, третя дружина, їх син молодший від дітей його старших синів, пише дисертацію, присвячену методам психологічної підготовки тренерів.
Його найбільше кредо і тренерська віра? "Я вважаю, що головне для тренера це вміння примусити, вбити в їх, гравців, голови, що потрібно битись, працювати в кожній грі, в кожному тненуванню. Коли гравці бачать, що тренер під час гри і на тренуваннях віддає всього себе, не жаліє ні фізичних ні емоційних сил, вони обов'язково відплатять йому взаємністю". |