BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
16 вересня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  11:54 01-03-2021 -   Зеленський анонсував "суд у смартфоні"  
  11:54 01-03-2021 -   Останні новини 10:48 ( 1.03.2021) Луценко вестиме політичне шоу на каналі Порошенка  
  11:53 01-03-2021 -   Зеленський створив оргкомітет Саміту Кримської платформи. Порошенко має застереження  
  12:4 29-01-2021 -   Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзувань  
  12:24 27-01-2021 -   "Нафтогаз" оприлюднив лютневу ціну на газ: вона нижча рекомендованої  
Світ
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  
  12:24 27-01-2021 -   "Батьківщина" ініціює референдуми з п'яти питань  
  12:24 27-01-2021 -   Проєкт рішення ПАРЄ пропонує відмовитися від санкції щодо Росії    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Тероризм і глобалізація
Ярослав СВАТКО
 
Після відомих подій 11 вересня 2001 року ми не раз чуємо, що світ змінився і вже ніколи не буде таким, як раніше. Зайве доводити, що світ безперервно змінюється внаслідок певних подій, змінюється, ґенеруючи певні події, маючи, однак, певні незмінні властивості, непорушні закони взаємодії своїх складових. І та його складова, якою є людське суспільство, не є винятком, хоч люди не раз схильні драматизувати, а то й істеризувати певні події, особливо, якщо вони зачіпають їхні особисті інтереси. Об’єктивно оцінити вплив теракту 11 вересня на перебіг історії можна буде не скоріше, аніж через 40-50 років, бо ми лише зараз приходимо до порівняно безсторонньої оцінки пакту Молотова-Ріббентропа, договорів у Ялті та Потсдамі та їх впливу на майбутнє світу. Та все ж, акт 11 вересня не є одкровенням в історії тероризму. Теракт Каїна проти Авеля (хоч немало істориків ставлять під сумнів його історичність) мав вплив на розвиток цивілізації значно більший, ніж усі акції Бін Ладена. Чи закономірною є хвиля тероризму на зламі тисячоліть і чи можна збудувати суспільство, вільне від терору і насильства тоді, коли Земля поступово перетворюється на суцільний меґаполіс?

Насильство супроводжує розвиток людської цивілізації на кожному кроці, хоча перші документальні згадки цивілізованого людства твердять, що насильство - зло. Подекуди історичний процес розвивається як боротьба із насильством насильницькими методами, і складається враження, що провідники людства не розуміють природи людини, однак намагаються цю людину змінити, надавши їй непритаманних Homo Sapiens, а то й просто живим істотам властивостей.

Людина зокрема і людське суспільство загалом є такою формою організації живого, яка стоїть на сходинку вище від простої потреби фізичного продовження життя. Суспільні згромадження живуть у світі ідей, світоглядів і відповідно до них організовують життя громади чи держави. Той, кому не подобались закони співжиття у своїй громаді чи власне становище, міг вибрати иншу, за межами юрисдикції попередньої. Українець міг піти в Дике Поле, британець - перебратися в Америку. Навіть у Совєтському Союзі, якщо ти - єврей, то міг еміґрувати з ідейно-етнічних міркувань. В ґлобальному меґаполісі, де кордони нагадують перегородки між комунальними квартирами у совдепівській будівлі, особа, яка потребує усамітнення від чужого інформаційного середовища, приречена на примусове засвоєння неприйнятної для себе інформації. Ситуацію погіршує нерозуміння і сильними світу цього, і журналістами, що у світі світоглядів немає правильних і хибних, немає істини в останній інстанції, вони просто - різні, а часто і несумісні. Але - внутрішньо цілісні і для себе - правильні.

У цьому сенсі теракт 11 вересня є першим сигналом, що світ потрібно облаштовувати за правилами, які б дозволяли, як кажуть в Одесі, “жити і давати жизні иншим”. Модель ґлобального суспільства, в якому инакодумець не має своєї ніші для існування, не має права для існування як инакодумець, є вибухонебезпечною і нагадує щільно загерметизований паровий казан. В такій моделі уникнути вибуху неможливо. Тут, мабуть, поняття “инакодумець” слід розуміти ширше, ніж це було прийнято в СССР, як аберацію поведінки і світогляду, яка в певних суспільних умовах не загрожує життю і здоров’ю инших членів суспільства. Оптимальна модель, на нашу думку, не спонукає такого аберативного типа до насильства для вдоволення своїх духовних потреб.

Можливо, образ ґлобального суспільства із анклавами аберативних ґето, в які ґлобальному правлінню із своїм статутом - зась, викликає в декого відчуття регресу, але альтернативою до цього є ґлобальне суспільство в ідеологічних, світоглядних одностроях, і саме ця, остання модель є вироком прогресу. Будь-які прогресивні зміни в розвитку суспільств починались із аберацій суспільної думки.

Безумовно, теракт 11 вересня вплине на існуючу модель ліберального суспільства, прийняту в Європі та Америці. Незайманий лібералізм у чистому вигляді беззахисний проти Бін Ладена. Носії вагабітської та подібних ідеологій почувають себе в ліберальному суспільстві як хробаки-шкідники у середовищі, де до непристойности багато поживи. Фізична боротьба з конкретними носіями не лише приречена на невдачу - вона може мати протилежні результати. Вбивство Бін Ладена не знищить провідника ідеї - воно перетворить його на месію для певного середовища, здатного реґенеруватись. Війна, у яку вступили США, - це насамперед боротьба ідей, і тут підрозділ “Дельта” не просто безсилий - його високофахові бойові акції можуть штовхати розвиток подій у зовсім иншому напрямку, аніж уявляють собі планувальники операцій. Силою обставин ця війна примусить модифікувати модель американського суспільства, підсилити елементи націоналізму в американському законодавстві (хоч американці дуже не люблять визнавати, що такі елементи в їх ліберальному світогляді взагалі є!). Однак успіх у цій боротьбі вирішиться на полі бою ідей. Поки що підхід американців та їхніх ідеологічних союзників до проблеми свідчить, що поняття “боротьби ідей” вони розуміють механічно, вважаючи, що технічна перевага в засобах масової інформації та Інтернет забезпечать їм певну перемогу.

Тотальна пропаґанда безсила в боротьбі ідей. Вона дає масовий, але зовсім не якісний результат. Вона може перекувати 99% населення, але завжди знайдеться той 1%, який буде носієм инакодумання, в середовищі якого ідея чекатиме свого часу. Або й не чекатиме - для терору масовість не є обов’язковим елементом. Для цього середовища мова офіційної пропаґанди є не лише чужою - вона є мовою незрозумілих понять, а тому все, що доноситься нею - наштовхується на глуху стіну нерозуміння. Для того, щоб перемогти Талібан, не досить збільшити час мовлення “Голосу Америки” арабською - потрібно говорити мовою Талібану, мало того, в Афґаністані необхідно запровадити деякі (звичайно ж, не всі!) елементи державного устрою, прийнятні для цього вчення. Це може здатись парадоксальним, але український досвід є підтвердженням цієї тези. Найбільшу дезорганізацію в лави українського націоналістичного руху на початку 90-х років вніс Леонід Кравчук своїми поступками у вигляді спочатку Декларації Незалежности, а потім і Акта Незалежности. Ці часткові поступки внесли надзвичайний безлад в український націоналістичний рух і дозволяють послідовникам Кравчука будувати нині ліберальну та в значній мірі неукраїнську державу без суттєвого спротиву сил, які від часу проголошення пєрєстройки Ґорбачова так чи инакше вели Україну до національної революції.

Теракт 11 вересня залишить свій слід в історії людства. Та найімовірніше, що політики, як завжди, обмежаться напівзаходами: Америка трохи самоізолюється, але з огляду на невситиму потребу облаштовувати порядок у світі залишиться для цього світу відкритою, в Европі активізуватимуться місцеві націоналізми, але вістря їх боротьби буде спрямоване проти порушників спокою у світі - арабів та їхніх прихильників. А тероризм і далі залишиться останньою надією слабкого в боротьбі з сильним. Доки цей слабкий не отримає ілюзії перемоги.
» 
Тоталітарні структури
Тарас АНДРУСЯК
 
Жан-Бедель Бокасса
Фраза, що після 11 вересня світ змінився вже стала досить заяложеною, та й надто часто її використовували з політичною метою. Світ безперечно змінився, проте иноді навіть не хочеться думати в який бік...

Події сьогодення вже помалу почали відтіняти нью-йоркську трагедію, і основним медійним бестселером зараз є війна не в Афганістані, а вже в Іраку. Проте помалу почала міцніти опінія, згідно з якою боротьба зі світовим тероризмом може спричинити і до такого побічного ефекту, як „полювання на відьом”. Зрештою, викликає закономірний скепсис можливість боротьби за утвердження демократичних вартостей недемократичним шляхом, і те, що збройна перемога над окремими терористами чи тоталітарними режимами сприятиме встановленню справедливості.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Два роки без Ґонґадзе 
  ·  Американське "золото" львів'янки 
  ·  "Нашоукраїнці" йдуть в народ 
  ·  Міністр у Львові 
Погляд
  ·  День пікетів 
  ·  Вперед, у Є... 
Поступ у Львові
  ·  Безпека залежить від погоди 
  ·  Аеропорт знову ділять 
  ·  Тарифи на воду зростуть 
  ·  Урожай і хлібні перспективи 
  ·  Нове обличчя ЛТБ 
  ·  Причини вересневої застуди 
  ·  Візит посла Норвегії 
  ·  СБУ на захист інтелекту 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ющенко розвінчує план Кучми 
  ·  Кучма уникає допиту 
  ·  Україна потрібна Європі 
  ·  Ґонґадзе згадають у роковини смерті 
  ·  Уряд погодився на ЄЕП 
  ·  Мороз проти Медведчука 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Василь Гопко беатифікований Папою 
  ·  Торгові війни між братами 
  ·  Мир, який не настав 
  ·  Винищувач впав під час авіашоу 
  ·  Естонці обрали Євросоюз 
  ·  Іспанці "дусять" нелегалів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Шведи проти євро 
  ·  За все треба платити 
  ·  Тигипко злякався 
  ·  Підсумок конференції СОТ -- провал 
  ·  Промисловість Львівщини зростає 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест
  ·  Тимошенко по-пакистанськи 
  ·  Жорсткі кордони 
Арт-Поступ
  ·  "Талібан" у Нацмузеї 
  ·  aRT-АНОНС 
  ·  Тернопільські театральні вечори 
Ї-Поступ
  ·  Тоталітарні структури 
  ·  Тероризм і глобалізація 
Спорт-Поступ
  ·  Нещасливе татамі українців 
  ·  Баскетбольна корона Литви 
  ·  Помста "Шахтаря" 
  ·  "ТЕХ-А-С" Львову не рівня 
  ·  Свято фізичної культури 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Неприступні Бережани 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система