BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
16 вересня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  11:54 01-03-2021 -   Зеленський анонсував "суд у смартфоні"  
  11:54 01-03-2021 -   Останні новини 10:48 ( 1.03.2021) Луценко вестиме політичне шоу на каналі Порошенка  
  11:53 01-03-2021 -   Зеленський створив оргкомітет Саміту Кримської платформи. Порошенко має застереження  
  12:4 29-01-2021 -   Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзувань  
  12:24 27-01-2021 -   "Нафтогаз" оприлюднив лютневу ціну на газ: вона нижча рекомендованої  
Світ
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  
  12:24 27-01-2021 -   "Батьківщина" ініціює референдуми з п'яти питань  
  12:24 27-01-2021 -   Проєкт рішення ПАРЄ пропонує відмовитися від санкції щодо Росії    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Тоталітарні структури
Тарас АНДРУСЯК
 
Жан-Бедель Бокасса
Тоталітарна структура, на відміну від инших соціальних утворень, прагне реґламентувати і підпорядкувати не лише зовнішні прояви людської поведінки, але й внутрішній світ людини. Якщо в будь-якій соціальній структурі зовнішнє дотримання встановлених правил і норм є запорукою успішного та комфортного перебування індивіда в цій структурі, а також отримання всіх можливих благ і заохочень, які можна отримати, перебуваючи в ній, то для тоталітарної структури цього недостатньо. Армію можна не любити, але за умови дотримання всіх вимог успішно просуватися службовою драбиною, не коректуючи свого внутрішнього світу. В тоталітарній структурі дотримання правил зовнішньої поведінки є обов’язковим, але не це основне. Тоталітарна структура потребує не лише нормативної поведінки, для неї важливо не тільки, і не стільки, щоб її члени виконували встановлені вимоги, - вона вимагає любові до себе, своєї пріоритетности в системі цінностей її членів. Саме тому тоталітарна держава знищує не тільки тих, хто відкрито виступає проти неї, але й тих, хто відкрито і повсякчасно не декларує своєї відданости, захоплення, підпорядкованости. При цьому відсутність у поведінці особи певних протиправних діянь жодним чином не є ґарантією перед репресіями. Саме тому для тоталітарних структур характерними є масові акції, на яких кожен, належний до неї, повинен в установленому порядку демонструвати свою відданість і любов. Відсутність на цих акціях, ухиляння від участи в них є однією з найбільших провин члена структури. В Совєтському Союзі можна було погано працювати, не виходити на роботу, вчиняти инші правопорушення і уникати відповідальности за них, натомість неучасть у першотравневій демонстрації чи демонстрації до чергової річниці жовтневої революції могла поставити хрест на службовій кар’єрі і потягнути за собою суттєві неґативні наслідки в різних сферах життя індивіда. Так само тоталітарна секта немислима без масових акцій нерелігійного характеру. Вони мають місце і в инших тоталітарних структурах.

Отже, можна виділити ще одну базову характеристику тоталітарної структури - прагнення контролювати і підпорядковувати внутрішній світ людини, що проявляється в корекції її емоційної сфери. Тоталітарна структура вимагає любови та відданости структурі з боку її членів. Якщо в Церкві основою є любов до Бога, то в тоталітарній секті основою є любов до секти, до її засновників чи лідерів. Пам’ятати про таку ознаку тоталітарної структури дуже важливо з правової точки зору. Якщо рідні і близькі члена якоїсь структури спостерігають кардинальні зміни в його емоційній сфері, зміну ціннісних орієнтацій, які суттєво порушують їхні права чи інтереси, то це є підставою для звернення за допомогою до відповідних державних органів, які не лише повинні захистити їхні інтереси, але й, при потребі, втрутитися в діяльність цієї структури. Наприклад, якщо член якоїсь релігійної секти увесь свій заробіток віддає в секту, чим ставить свою сім’ю в скрутне матеріальне становище, необхідно надати право членам його родини звернутися до суду із позовом про обмеження його права розпоряджатися своєю заробітною платою, зокрема, якщо на його утриманні перебувають неповнолітні діти, непрацездатний член подружжя чи батьки. Це ж стосується і змін у системі цінностей індивіда, приналежного до певної структури. Якщо традиційні, усталені цінності, характерні для даної спільноти, витісняються чимось новим, що не тільки применшує їх роль та значення, але й витісняє та заперечує їх, то має місце спроба утвердження контролю над емоційною сферою індивіда. А це, в свою чергу, дає підставу стверджувати, що структура, до якої він належить, є тоталітарною, а отже допустимим і необхідним є втручання відповідних державних органів для забезпечення і захисту прав та інтересів як самого індивіда, так і його рідних і близьких.

Прагнення тоталітарних структур до контролю не тільки над зовнішньою поведінкою своїх членів, але й над їхньою емоційною сферою, необхідно обумовлює ще одну важливу ознаку будь-якої тоталітарної структури - позбавлення власности своїх членів, прагнення до їх повного економічного поневолення. Як слушно стверджує професор Гарвардського університету Ричард Пайпс, “якщо власність у певному вигляді ще можлива без свободи, то свобода без власности немислима”. Саме тому тоталітарним структурам так важливо позбавити своїх членів власности, цієї економічної основи свободи і незалежности. Основна відмінність між тоталітарною і авторитарною державою власне й полягає в тім, що в умовах останньої можливе право власности, його реальне забезпечення та захист. В умовах тоталітарної держави саме поняття приватної власности визнається чимось принципово ворожим. Так, в Совєтському Союзі для окреслення власности громадян, щоб не вживати цього терміну, було запроваджено поняття “особиста власність”. Вторинність приватної власности членів тоталітарної структури стосовно загальної власности, пріоритетність останньої характерна для всіх цих структур. Якщо структура не може добитися повного позбавлення власности свого члена, як це має місце в окремих релігійних сектах чи злочинних угрупованнях, то в свідомості членів такої структури утверджується переконаність в обмеженості самого права власности, можливості структури, при потребі, повністю позбавити члена структури будь-якої власности незалежно від джерела її утворення. Сама приналежність до цієї структури передбачає можливість такого обмеження прав.

Подібно до тоталітарної держави витворюються й инші тоталітарні структури, будь то злочинне угруповання чи релігійна секта. Злочинне угруповання як тоталітарна структура відрізняється від злочинної групи. Остання є групою осіб, які з метою вчинення певного злочину, що принесе кожному учаснику цієї групи певні матеріальні блага, має чітку мету і створюється тільки тому, що поодинці вчинити цей злочин важче або неможливо. Натомість, злочинне угруповання існує для самого себе, вчинення злочинів тут є формою буття, і матеріальний чинник посідає другорядне місце. Цінністю є вже сама приналежність до угруповання. Сказане повною мірою стосується і тоталітарних сект, де сама приналежність до них визнається благом. При цьому цінність особи самої по собі, без огляду на її заслуги перед структурою, її особисті дані і властивості зведена до мінімуму. На рівні правового регулювання діяльність таких структур у демократичній державі обмежується неможливістю відкритого декларування недемократичних, неправових методів досягнення цієї ірраціональної мети, яку ставить перед собою дана структура. Наприклад, в демократичній державі не може легально діяти політична партія, яка ставить своїм завданням повалення або зміну конституційного ладу шляхом індивідуального тероризму, підготовки й організації збройних повстань тощо. Тому завданням державних органів з охорони правопорядку і громадської безпеки є недопущення і своєчасне припинення будь-яких проявів таких дій. Аналогічно, обов’язком відповідних державних органів є недопущення і припинення діяльности тоталітарних сект, які під виглядом релігійної діяльности порушують права і свободи людини, навіть якщо це робиться зі згоди останніх.
» 
Тероризм і глобалізація
Ярослав СВАТКО
 
Після відомих подій 11 вересня 2001 року ми не раз чуємо, що світ змінився і вже ніколи не буде таким, як раніше. Зайве доводити, що світ безперервно змінюється внаслідок певних подій, змінюється, ґенеруючи певні події, маючи, однак, певні незмінні властивості, непорушні закони взаємодії своїх складових. І та його складова, якою є людське суспільство, не є винятком, хоч люди не раз схильні драматизувати, а то й істеризувати певні події, особливо, якщо вони зачіпають їхні особисті інтереси. Об’єктивно оцінити вплив теракту 11 вересня на перебіг історії можна буде не скоріше, аніж через 40-50 років, бо ми лише зараз приходимо до порівняно безсторонньої оцінки пакту Молотова-Ріббентропа, договорів у Ялті та Потсдамі та їх впливу на майбутнє світу. Та все ж, акт 11 вересня не є одкровенням в історії тероризму. Теракт Каїна проти Авеля (хоч немало істориків ставлять під сумнів його історичність) мав вплив на розвиток цивілізації значно більший, ніж усі акції Бін Ладена. Чи закономірною є хвиля тероризму на зламі тисячоліть і чи можна збудувати суспільство, вільне від терору і насильства тоді, коли Земля поступово перетворюється на суцільний меґаполіс?
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Два роки без Ґонґадзе 
  ·  Американське "золото" львів'янки 
  ·  "Нашоукраїнці" йдуть в народ 
  ·  Міністр у Львові 
Погляд
  ·  День пікетів 
  ·  Вперед, у Є... 
Поступ у Львові
  ·  Безпека залежить від погоди 
  ·  Аеропорт знову ділять 
  ·  Тарифи на воду зростуть 
  ·  Урожай і хлібні перспективи 
  ·  Нове обличчя ЛТБ 
  ·  Причини вересневої застуди 
  ·  Візит посла Норвегії 
  ·  СБУ на захист інтелекту 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ющенко розвінчує план Кучми 
  ·  Кучма уникає допиту 
  ·  Україна потрібна Європі 
  ·  Ґонґадзе згадають у роковини смерті 
  ·  Уряд погодився на ЄЕП 
  ·  Мороз проти Медведчука 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Василь Гопко беатифікований Папою 
  ·  Торгові війни між братами 
  ·  Мир, який не настав 
  ·  Винищувач впав під час авіашоу 
  ·  Естонці обрали Євросоюз 
  ·  Іспанці "дусять" нелегалів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Шведи проти євро 
  ·  За все треба платити 
  ·  Тигипко злякався 
  ·  Підсумок конференції СОТ -- провал 
  ·  Промисловість Львівщини зростає 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест
  ·  Тимошенко по-пакистанськи 
  ·  Жорсткі кордони 
Арт-Поступ
  ·  "Талібан" у Нацмузеї 
  ·  aRT-АНОНС 
  ·  Тернопільські театральні вечори 
Ї-Поступ
  ·  Тоталітарні структури 
  ·  Тероризм і глобалізація 
Спорт-Поступ
  ·  Нещасливе татамі українців 
  ·  Баскетбольна корона Литви 
  ·  Помста "Шахтаря" 
  ·  "ТЕХ-А-С" Львову не рівня 
  ·  Свято фізичної культури 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Неприступні Бережани 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система