BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Спорт-Поступ.    Тема Поступу.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Поступ реляксу.    Поступ районів.    Арт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
8 квітня 2021 р.
4 вересня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:54 17-03-2021 -   Садовий розглядає "закриття" Львова через COVID  
  10:53 17-03-2021 -   Футбольні матчі збірної України зі Львова перенесуть до Києва через коронавірус  
  10:59 10-03-2021 -   У роботі громадського транспорту Львова стався збій GPS-зв'язку  
  16:17 04-03-2021 -   У Львові поліцейський вистрілив собі в голову  
  10:23 04-03-2021 -   Львівські підприємці можуть отримати 100 тис. грн на розвиток власного бізнесу  
Україна
  14:34 19-03-2021 -   Президент Литви виступив у ВР українською мовою  
  10:53 17-03-2021 -   Українські релігійні лідери публічно вакцинувалися Covishield  
  21:15 09-03-2021 -   Шевченківська премія-2021: стали відомі імена переможців  
  13:19 09-03-2021 -   Шевченко – світовий рекордсмен за кількістю пам’ятників  
  12:54 07-03-2021 -   Аварія українського автобуса в Польщі: 26 громадян залишаються у лікарнях  
Світ
  16:1 04-04-2021 -   Вулкан казино: достоинства, автоматы, режимы игры  
  15:39 10-03-2021 -   Бонусы, квесты, турниры от клуба Космолот: не пропустите интересную акцию  
  10:59 10-03-2021 -   Букінгемський палац відреагував на резонансне інтерв'ю Гаррі і Меган  
  23:26 03-03-2021 -   ВООЗ: Прогнози про перемогу над COVID до кінця року передчасні  
  23:25 03-03-2021 -   Саркозі засудили до реального тюремного терміну    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  »  СТАРОВИНА

___________________________________________________________________________

Пам'ятки слави й звитяги
 
Леон Пінінський, палкий шанувальник львівських старожитностей (у тому числі і збережених фрагментів львівських оборонних укріплень різних періодів) у виданій 1912 року накладом книгарні Г. Альтенберга у Львові книзі Piekno miast i zabytki przeszlosci писав:

"Ще впродовж XVIII і аж до початку XIX століття давні міста переважно зберігали свої оборонні мури й вали, хоча ті вже не мали на той час стратегічного значення і частково вкривалися, задля оздоби, рослинністю. Та раптом, причому одночасно у всіх країнах центральної Європи, розповсюдилося гасло: "Геть мури, вали та міські брами! Геть отой середньовічний баласт!"

Це гасло проголошували під прапором визвольного руху, в ім'я цивілізації і прогресу, тому ідея ця стала, на жаль, дуже популярною. У всіх найбільш культурних і багатих країнах гасло було втілене в життя з нечуваним поквапом та фанатизмом. Важливу роль тут відіграла і та обставина, що багато осіб використали його (гасло) зі спекулятивною метою, здобувши за безцінь під новітню забудову найкращі землі, що з'явилися внаслідок нищення і вирівнювання з землею фортів, мурів і оборонних валів. (Ця тенденція залишається характерною і для нашого часу, -- прим. редакції).

Поєднання заклику усунення мурів із визвольними ідеями було певним видом аберації, позбавленої будь-якого логічного обґрунтування. Бо мури, вали і фортечні вежі, які на той час не мали вже практичного застосування, не були, зрештою, символом невільництва чи ганьби старих міст, а радше тільки пам'ятками їхньої колишньої слави й звитяги. Так, використовували їх і тирани для упокорення міської людності, але набагато частіше вони боронили самостійність і свободу міщан, захищаючи їх від грабунків і нападів іззовні. Тобто насправді впродовж віків вони набагато частіше виконували функцію оборони свободи і культури, ніж гноблення. А крім того, мали поряд із незаперечною естетичною красою і мальовничістю ще й безцінну вартість історичного скарбу, живої пам'ятки давніх, минулих епох, які ніколи вже не повернуться, набагато промовистішої, ніж хроніки та документи.

Утримування давніх фортифікаційних споруд чи бодай їхніх частин також не ставало на перешкоді розширенню міст та сучасному економічному і комунікаційному розвитку. Наприклад, деякі міста, такі як Нюрнберг, зуміли узгодити утримання середньовічних пам'яток із потребами сучасного використання. Пересування планів будівництва нових дільниць поза мури і вали, а також перетин деяких транспортних артерій для жвавішої комунікації і кращого сполучення середмістя зі зовнішніми дільницями не було занадто складним для розв'язання завданням. Але все ж таки запанувало загальне засліплення, і з ентузіазмомє, гідним кращого застосування, миттєво було обдерто старі міста з їхньої найціннішої оздоби.

Тільки тепер, після збаналізування наших міст, бачимо, що ми втратили, і захоплюємося (хоч, на жаль, запізно) тими нечисленними твердинями, котрі ще зберегли характер середньовічних. Ще їх трохи залишилося, особливо в Італії й Іспанії, де не було досить коштів на справу недоречної деструкції; частково й застій в розвитку міст ставав на заваді модернізації. Декотрі з міст своїм розташуванням та красою архітектури заслуговують на щонайбільший подив і замилування, як, наприклад, славетне Сан Демініано alle belle torre в Тосканії, Сеговія й Авіла в іспанській Кастилії або Каркассонне в Південній Франції.

Інші міста, хоч там і знищено багато веж та бастіонів, зберегли принаймні оборонні мури, які створюють розкішні проходи в околицях міста, як, наприклад, Лукка в Італії або Йорк в Англії. Там залишились кілометри гігантських оборонних мурів з величними брамами.

В Австрії тільки декотрі з малих тірольських і далматинських міст зберегли середньовічні мури і форти. Насамперед, пишається ними чудова Рагуса. У декотрих інших містах, зокрема й у Кракові, уціліли заледве фрагменти й уламки мурів та брам.

У Німеччині рештки міських оборонних споруд є найбільшою рідкістю. Ротенбург-на-Тауберзі зберіг їх повністю, разом із загальним середньовічним виглядом міста, і це забезпечує йому щороку зростання слави. Так само й Нюрнберг -- місто, яке подарувало історії стільки чудових прикладів духовної вищості й культури, зуміло й цього разу протистояти загальному засліпленню і, попри потужний економічний розквіт, зберегти давні пам'ятки. Дотепер пишається він, окрім інших цінних пам'яток, повністю збереженими давніми мурами, фортами і баштами. Саме ці пам'ятки мистецтва й історії роблять сьогодні Нюрнберг, безперечно, найцікавішим і найгарнішим містом у цілій німецькій державі.

Запізно ми побачили, скільки краси втратили давні міста внаслідок знищення фортифікацій і старих характерних будівель, вирівнювання вулиць і, взагалі, модернізування міст. У багатьох із них тепер намагаються, принаймні, зберегти уцілілі фрагменти. Однак, чим є такі відокремлені фрагменти серед новочасного оточення? Мертвою річчю, що не дає вже уявлення про давнє життя і його особливий триб.

Візьмемо до прикладу Колонь -- місто чудової найдавнішої культури, яке внаслідок надмірного багатства, на жаль, втратило й понищило спадщину найкращих пам'яток. Там фрагменти мурів і брам в оточенні багатих будинків при новочасних "рингах" створюють враження старожитніх скульптур, які випадково потрапили до блискучого новочасного салону якогось банкіра...
»  ВІД АВТОРА
Місто під щитом Ареса
Тему досліджував Ігор ОКОНЧЕНКО
 
Львів
Оборонні укріплення... Не завжди вони асоціювалися із занедбаними, нехай і мальовничими, руїнами, як це здебільшого трапляється тепер. Фортифікаційні мури були одним із важливих урбаністичних, формотворчих та об'ємно-просторових чинників міста. Але у чому їхня цінність зараз? Над цим запитанням львів'яни мали шанс замислитися у зв'язку із внесенням Львова до списку Світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Питання про міські укріплення Львова у різний час у своїх працях піднімали такі дослідники, як Д. Зубрицький, Й. Зіморович, Т. Юзефович, Р. Мекіцький, Я. Пьотровський, А. Прохаска, 3. Радзімінський, К. Расп, Я. Вітвіцький, В. Томкевич, Т. Маньковський, А. Чоловський, Л. Харевічева, Ф. Яворський, Я. Лобоцький, Л. Пінінський, Я. Кісь, І. Крип'якевич, Р. Липка, В. Вуйцик, Й. Тройський, Я. Ісаєвич, О. Мацюк, Т. Трегубова, О. Чернер, Р. Могитич, А Рудницький, Г. Логвин, Г. Кос, М. Бевз, Я. Богдановський, К. Присяжний, Ю. Лукомський, Ю. Гебільський, Е. Малашович, І. Оконченко, О. Шишка, М. Бриковська та інші... Зрештою, інтерес суспільства до теми минувшини свідчить про рівень його самосвідомості. А міські оборонні споруди завжди були нерозривно пов'язані з важливими ключовими моментами історії нашого краю.
Детальніше>>
» 
Завкафедри реставрації НУ "Львівська політехніка" Микола БЕВЗ: На нас ще чекає
 
Оборонні споруди колись були невід'ємними атрибутами кожного міста і його життя. Мешканець почувався безпечним, коли місто було захищене. Сьогодні ми маємо іншу психологію, бо не відчуваємо наскільки це було важливим для городян у давні часи. Сьогодні наша безпека залежить від інших речей. А ще 200-300 років тому була зовсім інша ситуація, тому міські укріплення слід якомога більше популяризувати, висвітлювати їхню роль в історії. До того ж, оборонна архітектура Львова є унікальною системою, порівняно з іншими українськими містами. Залишків такого багатого комплексу різночасових оборонних споруд не має жодне інше місто України. Хоч вони теж були добре укріплені, але, на жаль, сліди їхніх оборонних споруд втрачені. А у Львові ми добре можемо реконструювати ці оборонні споруди різного періоду, починаючи з XIV і закінчуючи XIX століттям. І тому Львів, з погляду експозиції таких об'єктів, є надзвичайно цікавим і потрібним. А тим паче, з огляду на те, що туризм для нашого міста повинен бути одним з основних видів бізнесу.
Детальніше>>
» 
КОМЕНТАРІ
 
Боляче навіть перераховувати втрати останнього часу. Ми втратили Руську вежу і, напевно, Босацьку хвіртку. Високий мур на Руській протрасували начебто нормально, але не дослідили тієї вежі, що, ймовірно, датується часами, давнішими від XVIII століття. А, якщо говорити просто про утилітарну вигоду від реставрації колишніх ліній оборони міста, кожне таке дослідження дає нові знання про Львів. А будь-яке експонування матеріальних залишків мало би притягати більше туристів, і Львів міг би заробити більше грошей.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Ющенко спізнився 
Погляд
  ·  Конституційна естафета 
  ·  Страйк у Генпрокуратурі 
  ·  Порозуміння між утаємниченими 
  ·  Американці скорочують присутність 
  ·  Вода подорожчає 
Поступ у Львові
  ·  Кіна не буде 
  ·  Зеновій БЕРМЕС: У нас все навпаки 
  ·  Черговики заплатять за житло 
  ·  "Авіалінії" проти "Аеросвіту" 
  ·  Свято для бізнесменів 
  ·  "Урок" для прогульників 
  ·  "Бізнес-Польща" у Львові 
  ·  Крим стане ближчим 
  ·  Борги сплачено 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кучма презентував росіянам свою книгу 
  ·  Віктор Янукович проти закриття українських шкіл на Донбасі 
  ·  Від чого помер Гавдида? 
  ·  Хто він -- голова СБУ? 
  ·  Янукович -- за політреформу 
  ·  Гавриш -- новий координатор більшості 
  ·  Доля Омельченка в руках КСУ 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Демократи шукають кандидатів 
  ·  В Росії стартувала виборча кампанія 
  ·  Вибух у Мінводах 
  ·  Улюблений лідер назавжди 
  ·  Японія визнає масові вбивства 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Халяви не буде 
  ·  До речі 
  ·  Двісті мільйонів на вітер 
  ·  Чому дорожчає бензин 
  ·  КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  Людмила БАЛУШКА: Тато -- найпалкіший вболівальник 
  ·  Бекхем 
Тема Поступу
  ·  Місто під щитом Ареса 
  ·  Пам'ятки слави й звитяги 
  ·  Завкафедри реставрації НУ "Львівська політехніка" Микола БЕВЗ: На нас ще чекає 
  ·  КОМЕНТАРІ 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ технологій
  ·  Вірус на ім'я Баняк 
  ·  Машина, що сама паркується 
  ·  Куплю HDD і з ним секрети... 
  ·  КОРОТКО 
Поступ реляксу
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Чи вмієте Ви бути щасливими? 
  ·  Гартова Війна 
  ·  romper-Stomper 
Поступ районів
  ·  Михайло ДМИТРУК: Є певні зрушення 
  ·  Край маленьких містечок 
  ·  Використовувати можливості 
  ·  Старосамбірський район 
Арт-Поступ
  ·  ВІРА СВЄНЦІЦЬКА 
Пост-Faktum
  ·  Легендарні куточки околиць Львова 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система