BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Спорт-Поступ.    Тема Поступу.    Львівські обсервації.    Поступ технологій.    Арт-Поступ.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
28 серпня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  16:23 27-01-2020 -   У Львівській області за вбивство брата чоловіка засудили до 7,5 років ув’язнення  
  16:18 27-01-2020 -   За тиждень на грип і ГРВІ захворіли майже 10 тис. мешканців Львівщини  
  16:9 27-01-2020 -   У львівському Парку культури та відпочинку ім. Богдана Хмельницького знищили фотозону для закоханих  
  16:4 27-01-2020 -   Львівського екс-нардепа спіймали за зливом нечистот з власного будинку просто на вулицю  
  19:28 24-01-2020 -   МОЗ: коронавірус з Китаю вже в Україні? Перевіряють одну особу  
Україна
  18:26 27-01-2020 -   Ахметов купив маєток на Французькій Рив’єрі за 200 мільйонів євро  
  15:45 27-01-2020 -   Бойовик ОРДО поранив поліцейського у Києві  
  15:42 27-01-2020 -   Дуда запропонував Зеленському увічнити пам’ять українців і поляків, які боролися проти більшовиків  
  14:49 27-01-2020 -   В Україні зафіксовано захворювання коронавірусом  
  17:21 26-01-2020 -   Зеленський їде до Польщі на 75-ту річницю звільнення Освенцима  
Світ
  17:16 26-01-2020 -   Коронавірусом заразилися понад 2 тисячі людей, кількість жертв зросла до 56  
  10:39 25-01-2020 -   Державний секретар США Майк Помпео прибуде в Україну для підкреслення підтримки України  
  10:19 25-01-2020 -   Сурков пішов з держслужби, бо "змінився курс на українському напрямку"  
  10:13 24-01-2020 -   Євросоюз підписав Brexit  
  15:12 23-01-2020 -   Британія нарешті видалить тризуб з антитерористичного посібника    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Пост-Faktum  »  ПРОЦЕС

___________________________________________________________________________

Адміністративні перетворення
Ігор МЕЛЬНИК
 
Львівська область
Сучасна Львівська область складається з 20 районів, дев'ять міст мають статус обласного підпорядкування. А всього в області налічується 43 міста, 34 селища міського типу й понад 1850 сільських населених пунктів. Сучасний адміністративний поділ виник не відразу, тож цікаво прослідкувати його творення протягом останніх сторіч.

Галичина перейшла під владу Австрії 1772 року внаслідок першого поділу Речі Посполитої. До її складу входили Руське (без Холмської землі), Белзьке і західна частина Волинського та Подільського воєводств площею 56,2 тисячі квадратних кілометрів. Ці землі штучно об'єднали з південною частиною польських Краківського, Сандомирського та Люблінського воєводств у так зване королівство Галичини і Володимерії з центром у Львові. Крім згаданих територій, до складу Галичини, як округу, з 1786 року входила Буковина, поки у 1849 році її не відокремили і створили окремий коронний край.

Після підписання 1809 року Шенбрунського перемир'я Росії передали частину Тернопільщини загальною площею 121 квадратна миля. На цій території було 7 міст і 25 містечок.

Спочатку всю Галичину було поділено на шість округів у межах Краківського, Сандомирського, Люблінського, Червоноруського, Белзького, Подільського воєводств, до складу яких входило 59 дистриктів. Але вже від 1774 року край було розділено на 19 округ (циркулів): Бережанську, Бохенську, Жовківську, Заліщицьку, Замойську, Золочівську, Коломийську, Львівську, Мисленицьку, Перемиську, Ряшівську, Самбірську, Сандецьку, Станіславівську, Стрийську, Сяноцьку, Тарновську, Чернівецьку, Ясельську.

А з 1 січня 1786 року відбувся привілейований поділ населених пунктів на міста, містечка та обводи, на державні і приватновласницькі. Завершували поділ домінії, яких у Східній Галичині наприкінці XVIII налічувалося 2533. Для більших міст залишалось чинним Магдебурзьке право, яке визначало норми самоврядування. Внаслідок дій закону 1 грудня 1787 року у 56 містах Східної Галичини запрацювали міські органи самоврядування -- магістрати.

Королівські та інші великі міста, які мали магістрати, часто називалися муніципальними, а малі, які не мали магістратів і знаходилися під владою дідичів, іменувалися приватновласницькими містами. Львів отримав особливий статус королівського міста столичного значення.

Магістрат Львова, створений на основі декрету від 31 серпня 1786 року, крім бургомістра і 16 радних, мав відділи і підпорядковані установи: 1) сенат політичний; 2) сенат громадсько-судовий; 3) сенат кримінально-судовий; 4) протокол для обох сенатів, у якому реєструвалися усі вхідні і вихідні документи; 5) реєстратура; 6) експедиції; 7) таксаційний відділ; 8) торгово-вексельний відділ; 9) міська табуля (управління обліку нерухомого майна); 10) міська каса; 11) будівельний; 12) господарський; 13) конскрипційно-мешканевий; 14) податковий відділи; 15) відділ обліку померлих; 16) міські в'язниці; 17) дільничні відділення міста.

14 серпня 1858 року Міністерство внутрішніх справ видало наказ про нову організацію Львівського магістрату. Від цього часу магістрат став нижчим органом державної виконавчої влади і вищим органом міської влади, підпорядковуючись безпосередньо Галицькому намісництву.

А 14 жовтня 1870 року був схвалений новий статут Львова, згідно з яким міську владу створювали міська рада і магістрат. Законодавча влада у місті належала міській раді, що складалася із 100 радних, які вибиралися на три роки. Міська рада зі свого складу вибирала президента, віце-президента і 20 депутатів. Президента затверджував цісар.

Крім міського самоврядування, у містах і центрах округ діяли окружні управління, які складалися із 10-15 членів, очолюваних старостами.

Після часткових розмежувань і переміщення окружних центрів, що тривали десятиріччя, а також повернення частини Тернопільщини до складу Австрійської імперії (за рішенням Віденського конгресу 1815 року) Східна Галичина була остаточно поділена на Бережанську, Жовківську, Золочівську, Коломийську, Львівську, Перемишльську, Самбірську, Стрийську, Станіславську, Тернопільську, Чортківську, Ясельську округи.

У 1867 році існуючі 17 округів і 176 повітів в Галичині були зліквідовані, а замість них створено 74 повітових староств. При проведенні цієї реформи судочинство було повністю відділене від адміністрації (у кожному старостві створювалося два-три повітових суди). Уся адміністративно-політична влада у повіті була передана старостинському управлінню, яке підпорядковувалося безпосередньо Намісництву у Львові.

Крайовий статут від 26 лютого 1861 року узаконив Галицький крайовий сейм королівства Галичини і Лодомерії з великим князівством Краківським, князівствами Освєнцімським та Заторським. Крайовий сейм складався із 151 посла на чолі з крайовим маршалком, який призначався цісарем із числа депутатів. Членами сейму за посадою (з вірлисти) були п'ять вищих духовних ієрархів (три римо-католики, два греко-католики і один від вірменської церкви); два ректори університетів -- Львівського і Краківського ; 44 представники великих землевласників, 20 представників від міст і 74 представники від сільських громад.

Адміністративним і виконавчим органом Крайового сейму був Крайовий виділ, до складу якого входили шість депутатів, обраних сеймом (три з поміж них обиралися на загальному засіданні, і по одному -- від курій великих землевласників, міст і сільських громад).

У 1862 році австрійський уряд видав загальнодержавне положення про місцеве самоврядування. Органом повітової громади були повітова рада, як керуючий і наглядовий орган, та повітовий виділ, як виконавчий орган.

Всього на теренах нинішньої Львівської області було створено такі повіти: Львів-місто і Львів-повіт, Бібрка, Перемишляни, Броди, Золочів, Жовква, Сокаль, Яворів, Городок, Рудки, Самбір, Добромиль, Турка, Дрогобич, Стрий, Жидачів, Радехів, Мостиська, Рава-Руська, Кам'янка-Струмилова... У деяких містах і містечках краю, які не були повітовими центрами, створювались повітові суди. На Львівщині центрами таких судових повітів були Сколе, Ходорів, Нижанковичі, Белз, Мости Великі, Меденичі...

За часів ІІ Річпосполитої кількість галицьких повітів змінилась мало. Натомість весь край був поділений на три воєводства з центрами у Львові, Тернополі та Станіславові. Причому такі повіти Львівщини, як Золочів, Броди, Перемишляни, Радехів входили до складу Тернопільського воєводства, а Стрий -- до Станіславівського.

Після приєднання Західної України до СРСР в Галичині були створені Львівська, Дрогобицька, Станіславівська та Тернопільська області. Дрогобицька область проіснувала до кінця 50-х років. Зараз Львівська область розділена на 20 районів: Бродiвський, Буський, Городоцький, Дрогобицький, Жидачiвський, Жовкiвський, Золочiвський, Кам'янко-Бузький, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитiвський, Радехiвський, Самбiрський, Сколiвський, Сокальський, Старосамбiрський, Стрийський, Туркiвський, Яворiвський. Ще є міста обласного підпорядкування -- Львiв, Борислав, Дрогобич, Самбiр, Стрий, Трускавець, Червоноград. До їх числа в останні роки долучились ще Моршин та Новий Розділ.

До початку 60-х років ХХ століття кількість районів була щонайменше вдвічі більша. Райцентрами були не лише такі міста і містечка, як Бібрка, Ходорів, Нові Стрілища, Розділ, Журавне, Глиняни, Винники, Брюховичі, Куликів, Рава-Руська, Великі Мости, Лопатин, Белз, Судова Вишня, Янів, Рудки, Добромиль, Бориня, Підбуж, Славське, Меденичі, Журавно, Немирів, але й такі села, як Новий Милятин чи Заболотці.

Після 1990 року спроби повернути деяким з колишніх райцентрів свій колишній статус не дали сподіваних результатів.
» 
Юрій Кульчицький
Ілько ЛЕМКО
 
У Відні є вулиця Kolschitzky-Gasse, названа на честь нашого знаменитого земляка, а на ній є пам'ятник йому. За що ж віденці віддали таку шану чоловікові, який народився у селі Кульчиці Самбірського повіту на Бойківщині?

Часопис "Галицька брама" розповідає про те, що Юрій-Франц Кульчицький, народжений 1640 року в родині дрібного українського шляхтича, був купцем і почав свою діяльність як перекладач, досконало знаючи турецьку, сербську, угорську, румунську і німецьку мови. Набувши досвіду, Кульчицький невдовзі і сам починає торгувати килимами, шовком, золотом і сріблом, одночасно залишаючись перекладачем з турецької при дворі австрійського цісаря.
Детальніше>>
» 
КАЛЕНДАР
 
Свята та пам'ятні дні

Успіння Пресвятої Богородиці

Іменинники

Марія, Яцслав, Августин, Патриція

Уродинники

Степан Гунько (1937) -- проректор Академії друкарства
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Пастка для Януковича 
  ·  "Шахтар" не пройшов 
  ·  Вода може закінчитись 
Погляд
  ·  ПОВЕРНЕННЯ ДО ОЗЕР 
  ·  Новий міністр МВС 
  ·  Парламент не готовий до ЄЕП 
  ·  Церква замінює кадри 
Поступ у Львові
  ·  Донецькі гроші у Львові 
  ·  Будинок у глухому куті 
  ·  Міжнародна амністія у Львові 
  ·  Львівські школи до 1-го вересня готові 
  ·  Хто відповість за борги? 
  ·  Кандидати вчаться 
  ·  Тимошенківці" на варті 
  ·  Японія допоможе Оперному 
  ·  Нагороди для податківців 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Збройний візит 
  ·  Шпигуни у Мінпаливенерго 
  ·  Віктор ЯНУКОВИЧ: Локомотив їде. Й інших варіантів немає! 
  ·  Потрібен референдум 
  ·  Тіньові призначення 
  ·  Масони виходять із тіні 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Послідовники фюрера 
  ·  nASA винне в катастрофі 
  ·  Хто вигадав "45-хвилинну готовність?" 
  ·  Політичне вбивство в Дагестані 
  ·  Витівки празьких мушкетерів 
  ·  Арафат просить миру 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  У пошуках роботи 
  ·  Бюджет нібито виконується 
  ·  Прожитковий рівень збільшать 
  ·  "Галичина" під контролем донеччан 
  ·  Відкрито нове відділення АТ "Кредит Банк (Україна)" у Львові 
  ·  КОРОТКО 
Спорт-Поступ
  ·  Мета -- 3 олімпійські медалі 
  ·  Рік на виправлення помилок 
  ·  Сампрас 
Тема Поступу
  ·  Принцип "великого майорату" 
  ·  Ліва конституційна реформа 
  ·  На Львівщину прийде цензура 
  ·  Пан або пропав 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ технологій
  ·  Домашній кіно-комп'ютер 
  ·  lucent ремонтуватиме багдадські телефони 
  ·  Комп'ютери думатимуть по-американськи 
  ·  Новини Microsoft 
  ·  Для чого робляться віруси 
Арт-Поступ
  ·  Національний музей, якого не повинно бути? 
Поступ реляксу
  ·  Марс атакує 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КЛУБ ЛЯЛЬКА 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  Шукайте жінку 
  ·  Чи любите Ви збирати гриби? 
Пост-Faktum
  ·  Адміністративні перетворення 
  ·  Юрій Кульчицький 
  ·  КАЛЕНДАР