BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Рекламний Поступ.    Розмаїтий Поступ.    Духовний Поступ.    Поступ ювілейний.    Світ про Україну.    Діти у Поступі.    Поступ науки і технологій.    Кримінал.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
Депутати покидають парламент
 
18 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Світ про Україну  »  ДАЙДЖЕСТ

___________________________________________________________________________

Заявка України на вирішальне місце в історії
 
Сьогодні Україна продовжує формуватися як демократична держава, орієнтована на ринок і верховенство закону. У цій статті щоквартальника The Washington Quarterly (зима 2002 р.) колишній і нинішній посли США в Україні пропонують власний погляд на перспективи нашої Вітчизни в перетворенні її на європейську державу (друкується зі скороченнями)


Протягом майже всього минулого тисячоліття Україна як держава існувала більше в мріях свого народу, ніж насправді політично. Ініціативу придушували аж до 1991 року, коли вона відокремилася від Радянського Союзу й отримала чудову нагоду заявити про себе як про суверенну та незалежну державу.

Характер цієї незалежності продовжує формуватися: наскільки вільне її суспільство, наскільки стійкі демократичні цінності, наскільки конкурентноспроможна її економіка, наскільки міцне верховенство закону, наскільки вона є заручницею корупції?

У цій статті мова йде про деякі уроки минулого і питання майбутнього для України з погляду Сполучених Штатів Америки. Як це не дивно, але, напевне, легше зробити прогноз на майбутні 25 років, ніж на 10. Важко уявити собі державу таких же розмірів, з такою ж історією, культурою, природними та людськими ресурсами, як Україна, що є якоюсь іншою, ніж європейською країною.
Питання полягає в тому, яку дорогу обере Україна для досягнення цієї мети – легку чи важку. Вибір, який роблять сьогодні її керівники, визначить цей шлях і матиме важливі наслідки для всього українського народу.

Національна трансформація

Оцінка України та її перспектив залежить від того, як розуміти процес змін, що відбувалися протягом останніх 10 років. Варто пригадати, що Радянська Україна була лише пригнобленою частиною авторитарної імперії. Держава контролювала кожну економічну структуру, починаючи з військових заводів-велетнів і закінчуючи пекарнями. Корупція була способом існування: дрібна – щоб якось вижити, масштабна – для збагачення купки привілейованих. Політика здійснювалася під негласним лозунгом “придушення”.

Не існувало вільної преси, діяла лише одна партія, не було навіть натяку на громадянське суспільство. Права людини і свобода віросповідання утискалися. Політичне й економічне життя визначалося Москвою. Потреби й інтереси держави волею групи людей нагорі підносилися понад потреби народу.

Будівництво сучасної української держави з такої відправної точки стало монументальним викликом, і у відповідь на цей виклик було досягнуто монументального успіху.

Однак і сьогодні Україна ще не така, якою хотіли б бачити її всі громадяни. Протягом восьми років незалежності українська економіка знаходилася в кризовому стані. Страх перед змінами призвів до половинчастих економічних і політичних кроків. Українці одержали незалежність, проте зневірилися у своїй державі.

Сьогодні часто ставлять запитання: “Чому перехід був таким складним?” Україна переживає три радикальні трансформації одночасно: від регіональної околиці – до держави, від авторитаризму – до демократії, від командної економіки – до ринкової. Змінився кожен аспект політичного й економічного життя людей, їхнє відчуття себе як нації. На індивідуальному рівні такі масштабні перетворення потребують нового соціологічного і психологічного мислення. Вони породжують відчуття нестабільності і небезпеки. Справитися з такими змінами – завдання для цілого покоління.
Перехідний процес також не є лінійним. Кожна трансформація складається з двох процесів – руйнування старого та побудови нового. А створення нової держави є складнішим процесом, ніж руйнування старої імперії.

Зміни в гуманітарній інфраструктурі – ще глибші: необхідно розробити нові закони, навчити депутатів приймати їх, створити інститути для контролю над ними, навчити спеціалістів запроваджувати їх, а громадськість – розуміти відмінності між ними; створити систему стримування і противаг, яка дозволить встановити новий суспільний порядок; увібрати в себе культуру суспільства, яке базується на відкритості і свободі. Не стільки створення, скільки визначення сучасної європейської України є завданням, яке неможливо вирішити за ніч.

Час, проте, є тільки одним боком складної задачі. Після знищення старого і до початку побудови нового утворюється пустка. Чим вона буде заповнена в цей перехідний період?

Вирішивши, що незалежність варта ризику тимчасового хаосу, Україна схопилася за цю можливість.
Сьогоднішній виклик, українська “дилема Локка”, сягає коренями політичної філософії XVII століття: створення суспільства, яке базується на принципах свободи, відкритості і конкуренції, але врегульованого для запобігання зазіханню однієї людини на індивідуальні права іншої, із застосуванням інституту судів для вирішення спорів.

Там, де Радянський Союз підтримував порядок за рахунок авторитаризму, Україна мала здійснити соціально-культурну революцію, у якій порядок забезпечується завдяки повазі до закону та прав людей. Справді, Україна визначає нову державу, нову політичну ідеологію, нові економічні основи та філософські рамки, новий соціальний контракт. А це – зміна культури, а не просто фізичне перетворення. Будь-який соціолог скаже, що процес культурних перетворень є хворобливим і тривалим. Лідери можуть надавати цим перетворенням певну форму. Але приживуться вони тільки тоді, коли люди поміняються зсередини.

Російський чинник

Протягом короткої історії незалежності України мали доволі велике значення її відносини з Росією.
Дехто побоюється, що північно-східний сусід намагається маніпулювати Україною або контролювати її політично й економічно. І навпаки, іноді Україна розглядається як бар’єр на шляху відновлення Радянської імперії. Упродовж останнього року політичних скандалів взаємини з Росією стали ще значимішими. Коли президент Кучма не знаходив достатнього розуміння на Заході, Росія продовжувала йти на зближення, провокуючи підозри: чи не поступається Україна своїм суверенітетом? Чутки про її “задкування” у сфері національної безпеки виявилися безпідставними. Більш актуальним залишається питання, чи є україно-російські відносини й український бізнес-клімат достатньо прозорими, щоб гарантувати державі користь від її активів.

Сполучені Штати постійно заохочували добрі стосунки між Україною та Росією. Адже ці держави – сусіди: Україна, яка проводить реформи, повинна прагнути, щоб у Росії також здійснювалися реформи, і навпаки. Україні завжди будуть необхідні енергоносії; ці держави повинні бути основними торговими партнерами. Сполучені Штати підтримують і регіональні, і двосторонні економічні угоди, якщо країни укладають їх вільно, і це не обмежує можливості обох інтегруватися в міжнародний ринок і в трансатлантичне співтовариство.

У січні 2001 року український і російський міністри оборони зустрілися в Криму. Через місяць президенти Путін і Кучма мали аудієнцію в Дніпропетровську – осередку ракетної промисловості України. У проміжку між зазначеними зустрічами з’явилися чутки і навіть повідомлення в пресі, що Україна і Росія створили спільний бойовий військово-морський підрозділ, що Росії надано право вето на українську участь у навчаннях НАТО, що держави нібито будуть спільно розробляти міжконтинентальні балістичні ракети (МКБР) для протидії протиракетній обороні Сполучених Штатів.

Усі ці чутки були безпідставними. Україна і Росія цілком правомірно формують давно запланований пошуково-розвідувальний підрозділ у Чорному морі. Україна розширила свою співпрацю з НАТО і державами-членами Альянсу, включаючи 120 спільних заходів із НАТО у 2001 році, понад 70 – з Польщею, більш ніж 60 – зі Сполученими Штатами тощо. Обидві держави співпрацюють у сфері МКБР, але суто для обміну технологіями знищення ракет, а також, можливо, в конверсії СС-18 із ракет-носіїв боєголовок у ракети, які виводитимуть на орбіту супутники.

Менш прозорими є російсько-українські економічні відносини. Практично щороку виникає напруженість у питанні газового боргу перед Росією. Україна наполягала, що він є комерційним, а не державним, і уникала надання державних гарантій, які могли б дозволити російську участь в об’єктах стратегічної інфраструктури.

З’явилися ознаки того, що на початку жовтня 2001 року вони все-таки змогли домовитися про реструктуризацію українського боргу, хоча в минулому такі угоди не працювали. У серпні 2001 року Україна та Росія підписали домовленість про об’єднання електромереж. Коли декілька років тому Росія відрізала Україну від своєї електромережі у зв’язку зі значними коливаннями частоти в системі сусіда, це було сприйнято як маніпулювання. Однак домовленість про
об’єднання також зумовило звинувачення. Істину ж визначить практична реалізація, і за цим слід уважно стежити.

На додачу до цих масштабних трансакцій у секторі енергетики триває процес продажу та приватизації українських промислових підприємств. І проблема тут не в тому, що їх продають Росії, а в тому, наскільки взагалі прозоро відбувається все це.

Тут варто зазначити, що безпосередні американські інвестиції в Україну з 1991 року залишаються найбільшими порівняно з будь-якими іншими і на 133% перевищують прямі вкладення з Росії. Деякі російські інвестиції принесли користь Україні, наприклад, придбання “Лукойлом” Одеського нафтопереробного заводу: зросла продуктивність роботи і зарплата працівників підприємства.

Ключовим питанням залишається забезпечення прозорості і максимальної конкурентоспроможності в процесах приватизації та банкрутства. Бо в іншому разі це знову завдаватиме шкоди українським інтересам, попри те, покупець є вітчизняним, російським чи якимось іншим.

Найкращими гарантіями суверенітету України та рівноправних стосунків із Росією у довгостроковій перспективі є її відданість ідеалам демократії та розвиток ефективної економіки, пов’язаної зі світовим ринком. Президент Кучма недвозначно заявляв, що Україна зробила “європейський вибір”, що інших варіантів її зовнішньої політики не існує. Ця держава поступово усвідомлює, що європейський вибір передусім є питанням внутрішньої, а не зовнішньої політики.

Перетворення на європейську державу залежить від вільних і чесних виборів, свободи преси, об’єктивності судів, ефективної податкової системи, впевненості у верховенстві закону, словом, воно залежить від вибору Україною своєї внутрішньої політики. Як зауважив президент Джордж Буш у червні 2001 року, “якщо Україна цього прагне, то ми повинні винагородити цей намір”.

Продовження – в наступному номері

Автори: Стівен Пайфер – помічник заступника держсекретаря США в європейських і євразійських справах, Карлос Паскуаль – Посол США в Україні

Підготувала Наталія СТЕЛЬМАЩУК
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Андрій САДОВИЙ: Час повернути Львову його реноме... 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Рояль на сцені мусить грати 
Погляд
  ·  Ганс КАСПАРІ : Для мене відкриття, що у Львові є стільки фахівців, яким небайдуж 
  ·  Як виглядає герб Львова? 
  ·  Хвойдизм у політиці 
Поступ у Львові
  ·  Куйбіда програв 
  ·  Заєдун” образився на мільйон 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Звернення львівських учених і діячів культури на підтримку Тараса Стецьківа 
  ·  За розпусту треба платити 
  ·  Львівщина обліковуватиме відходи 
  ·  Методична інструкція” 
Поступ з краю
  ·  Дискредитувати всіх! 
  ·  АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА 
Поступ у світі
  ·  Шлях України до об’єднаної Європи буде дуже довгим 
  ·  Жертви не були марними 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Рекламний Поступ
  ·  Микола Княжицький: Чесні вибори в Україні можливі. І я доведу це на власному при 
  ·  Ігор Гайдучок приємно вирізняється серед кандидатів 
  ·  Річ” – 2002 
  ·  ОСВІТЯНИ – ЗА БОГДАНА ДУБНЕВИЧА 
  ·  Тарас СТЕЦЬКІВ: Ми повинні відсунути комуністів, олігархів, в опозицію щодо на 
  ·  Журналісти підтримають Тараса Стецьківа 
Розмаїтий Поступ
  ·  Обери свою пору року 
  ·  Як позбутися ластовиння 
  ·  Звільнення для жінок 
  ·  АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ 
  ·  Загадки міста Лева 
  ·  Чи добрий ви підлеглий? 
  ·  ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ 
Духовний Поступ
  ·  ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ 
Поступ ювілейний
  ·  Віковічний Юрко Винничук 
Світ про Україну
  ·  Заявка України на вирішальне місце в історії 
Діти у Поступі
  ·  Заповніть анкету – і майте певність, що ваша дитина здорова 
Поступ науки і технологій
  ·  Чи хоче Microsoft балакати українською? 
  ·  intel продемонструвала Pentium 4 “Northwood” 4.1 ГГц. Природно, розігнаний 
  ·  Філософія операційної системи Plan 9 
  ·  Влада Данії збирається відмовитися від Windows 
Кримінал
  ·  Аргентум” розстріляли 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  За відкуплений телевізор – один рік виправних робіт 
  ·  Розбійний напад на дитячий садок 
  ·  Жінка з золотом – мов ялинка з прикрасами 
Арт-Поступ
  ·  Сороміцький фольк благословенний 
  ·  Немає сенсу пояснювати, ким для нас є Лисенко... 
  ·  Анна Ковалко: “Сучасна музика – це для мене поклик душі” 
  ·  Ян Тірсен – французький романтик, закоханий в Амелі 
  ·  Казкова доля у неймовірному місті 
  ·  Пітер Грінвей: Кіно померло 
  ·  Новаківський в Інтернеті 
Спорт-Поступ
  ·  Велике повернення тренера 
  ·  Покладок відзначився дублем 
  ·  Перший іспит для Буряка 
  ·  СПОРТ-БЛІЦ 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система