BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест Поступу.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
7 грудня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  10:7 08-12-2019 -   У Львові відзначили переможців громадського бюджету-2020  
  9:56 08-12-2019 -   Сміттєпереробний завод у Львові має запрацювати вже через два роки  
  9:50 08-12-2019 -   На Львівщині затримали 27-річного чоловіка, який жбурляв в електрички каміння  
  9:45 08-12-2019 -   Львів’янка Олена Овчиннікова стала чемпіонкою світу з тайського боксу  
  15:2 07-12-2019 -   У Львові знову народилася трійня  
Україна
  9:25 09-12-2019 -   Глава українського МЗС окреслив позицію України під час “норманду”  
  10:34 08-12-2019 -   Під завалами коледжу в Одесі виявили ще два тіла: кількість жертв зросла до 10  
  10:32 08-12-2019 -   Україна та МВФ домовилися про нову програму на 4 мільярди  
  13:35 07-12-2019 -   Зеленський про амністію і особливий статус  
  12:17 07-12-2019 -   Зеленський хоче, щоб переселенці брали участь у “Мінську”  
Світ
  11:15 09-12-2019 -   Новим прем’єро Фінляндії стане 34-річна дівчина  
  9:31 25-11-2019 -   На місцевих виборах у Гонконзі перемагає опозиція  
  21:44 17-11-2019 -   Акція опозиції у Тбілісі: тисячі людей вимагають позачергових парламентських виборів  
  7:58 13-11-2019 -   Виробники коки заступилися за президента-втікача Болівії  
  10:39 11-11-2019 -   Вибори в Іспанії: ультраправі подвоїли місця, формування уряду ускладнюється    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Пост-Faktum  » 

___________________________________________________________________________

Містечко Белз
Ігор МЕЛЬНИК
 
Містечко Белз,

Коханий мій Белз,

Маленька місцина,

де моя родина,

де дім мій...

("Штейтеле Белз")

Закінчення, початок "Поступ" ч. 139 за 11.08.03.

Після ліквідації у 1462 році Белзького князівства, на його місці створено воєводство, до якого увійшли Белзький, Бузький, Грабовецький, Любачівський та Городельський повіти-староства.

У 1509 році Белз отримав Магдебурзьке право і протягом ХVI-XVII століть був важливим торгівельним та ремісничим центром, хоча і відставав від центру сусіднього, Руського, воєводства - Львова. Белз користувася правом складу солі та збору мостового мита за переправу через ріку Солокію. Белзькі хутряні та шкіряні вироби славились по всій Речі Посполитій. Крім кушнірства розвивалось і шевське, ткацьке, кравецьке, бондарське, ковальське ремесла, представники яких були об'єднані у цехи. В околицях випалювали славетний белзький поташ, який ріками сплавляли на експорт до Ґданська. Тоді місто Белз нілічувало до чотирьох тисяч мешканців - майже вдвоє більше, ніж тепер.

Непокоїли городян війни. У 1499 та 1502 році татари двічі здобували місто. До 1620 року місто було обведено потрійними валами з чотирма брамами - Львівською, Сокальською, Люблінською та Замойською. В ті часи у Белзі вже було кілька церков, один костел та знаменита оборонна синагога.

Богдан Хмельницький під час свого походу на Замостя у 1648 році оминув Белз, але татарські набіги, напади шведських козацьких загонів, постої "свого" коронного війська, занепад торгівлі руйнували міську господарку.

1772 році Белз, разом із Галичиною увійшов до складу Австрії. Воєводство було ліквідоване, але деякий час Белз виконував роль центру адміністративної округи - циркуля. Та від 1783 року центр округи було переведено до Жовкви і з адміністративних установ в Белзі залишились лише повітовий суд та податковий уряд. Ще недалеко протягнули австрійсько-російський кордон і містечко Белз опинилось "у глухому куті" на задвірках Габсбургської імперії.

"Солокія ріка тиха, глибока і рибоплодна перекравує в своєм переході до Буга на дві частини славиму, плодоносну Белзьку Землю, над нею то на лівому берегу, при устю розкошної річеньки Річци, на космику ни то стоїт, ни то лежит Белз, колишній богатий брат і других знаних руських городів, мов той згорбатілий, розбитий великан, под першись на худих руках, дивится в ріку, тай в журбі своєй почорнілий, подобен брату Галичу, відай шукає і питає: где їх давне богатство, що то временем зметіло і водою полило?!" - писав о.Теодор Лисяк у віденському "Вістнику для русинів Австрійської Держави" у 1852 році.

Та у ті час занепаду своїх адміністративних та господарських функцій містечко Белз стало значним релігійним центром іудейської релігії. Після того, як тут оселився чудотворний хасидський рабин Шалом Елазар Роках. Від того часу звання рабинів передавалось у родині Роках від батька до сина, а до міста з'їжджались євреї-прочани. Багато з них оселювались тут назавжди.

Якщо на початку ХІХ століття жиди становили лише 20% людності містечка (греко-католики - 45%, римо-католики - 35%), то за переписом 1910 року іудеїв налічувалось вже 60%, а греко- і римо-католиків по 20%). Зростала і людність міста. Після того, як 1884 році біля Белза проклали залязницю Ярослав -- Рава-Руська - Сокаль у ньому налічувалось вже понад чотири тисячі мешканців (як і в часи економічного розквіту початку XVII століття).

До початку І Світової війни населення Белза зросло ще у півтора рази, розвивались ремесла і торгівля. Щочетверга у містечку проводились базари, а 9 і 31 січня, 17 березня, 14 квітня, 24 червня, 1 серпня, 13 жовтня, 28 листопада і 12 грудня - ярмарки. Через австрійсько-російський кордон перекидалась велика кількість контрабандних товарів, що теж сприяло збагаченню мешканців міста. Містечко забудовулось кам'яницями

Через Белз кілька разів прокочувались фронти І світової, українсько-польскої та польсько-більшовицької воєн, що спричинило деякий занепад містечка і зменшення його населення. У міжвоєнний період, поряд з жидівськими та польськими підприємствами та кооперативами діяли тоді і українські організації - "Просвіта", Народний дім, Товариство ремісників, Спілка для збуту худоби...

У ці часи містечко прославив шлягер "Штейтеле Белз", який донині належить до найвідоміших у світі єврейських мелодій.

Особливо відчутних втрат зазнав Белз у 40-х роках ХХ століття. Внаслідок пакту Молотова-Ріббентропа містечко опинилось на німецькій стороні і вздовж річки Солокії проляг кордон між СРСР та Генеральною губернією ІІІ Райху.

За часів гітлерівської окупації було винищено майже все жидівське населення міста. Після війни Белз опинився на території Польщі. Майже все українське населення містечка та навколишніх сіл було переселено до УРСР, а тих, хто уникнув репатріації, виселили поляки у 1947 році під час операції "Вісла".

До того ж у липні 1944 року німецькі війська кілька днів затято обороняли містечко. Внаслідок обстрілу радянської артилерії та бомбардувань у місті було зруйновано понад дві третини будівель. У 1950 році Белз був невеликим польським прикордонним містечко з населенням всього 800 тисяч осіб.

У 1951 році на основі договору між СРСР та Польщею, Белз, Угнів, Варяж, Христинополь, обміняли на район Устрик Долішніх. Містечко передавались порожніми - усі поляки були виселені. Його знову заселяли мешканці сіл Львівщини та переселенці з усього СРСР.


На 50-ті роки ХХ століття припадає деякий період розвитку міста, відколи Белз став центром Забузького району. Було збудовно кілька адміністративних будинків у стилі "соцреалізму" та дрібних підприємств. На схід від Белза будувались шахти Львівсько-Волинського басейну та виросло місто Червоноград, де знайшли роботу багато мешканців містечка.

Однак у 1962 році Забуський район увійшов до складу Сокальщини і Белз знову втратив свої адміністративні функції.

Новий шанс для розвитку містечка з'явився в останні роки, коли постановою уряду від 12.12.2001р. у Белзі було створено історико-культурний заповідник. В місті ще збереглись деякі архітектурні пам'ятки: ратуша, залишки оборонних мурів, шестикутна оборонна башта з 1606 року, залишки домініканського монастиря та костьолу, деякі цікаві будинки ХІХ - першої половини ХХ століть.

Белз залишається місцем паломництва іудейської релігії на шляху Лежайськ-Белз- Жовква-Броди-Бердичів-Межиріччя-Умань. В околицях міста збереглись гарні ліси і чисті водойми. Тож є перспектива для розвитку туризму. Але потрібні значні кошти для створення відповідної інфраструктури.
» 
КАЛЕНДАР
 
Свята та пам'ятні дні

Преображення Господнє

День пасічника

Іменинники

Хлібослав, Болеслав, Юліан

Уродинники

Борис Мірус (1928) -- актор Львівського державного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької

Мирослав Вербовий (Кирилків) (1939) -- редактор газети "Українське слово"

Ольга Басистюк (1950) -- народна артистка України, співачка

Андрій Садовий (1968) -- директор Інституту розвитку міста

Пітер "Джинджер" Бейкер (1939) -- перкусіоніст групи Cream

Білл Клінтон (1946) -- 42-й президент США

Джон Дікон (1951) -- гітарист Queen
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україна -- не Росія 
  ·  З усього світу до Києва 
  ·  22 відсотки Ющенка 
  ·  Петро ДИМІНСЬКИЙ: Перебувати у ролі Санчо Панси -- не для мене 
Погляд
  ·  Повернення туристів-мазохістів 
  ·  flash mob a la Ukraine 
Поступ у Львові
  ·  Зі Львова до Києва за 5 годин 
  ·  Шкільна форма по-новому 
  ·  Чиновник викинувся з вікна 
  ·  Хрест на футбольному полі 
  ·  Область в День незалежності 
  ·  Ковбаси -- без сертифікатів 
  ·  Школярі відпочили 
  ·  Загроза обвалу 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Тимошенко залишається за ґратами 
  ·  Спецслужби рятують Кучму 
  ·  Українці управлятимуть Іраком 
  ·  Тризіркова в'язниця 
  ·  Навала в українському небі 
  ·  Остап Бендер з-за кордону 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Пошуки втраченого золота 
  ·  Шукають Саддама і стріляють по відеокамерах 
  ·  Обхід "Дорожньої карти" 
  ·  Замах на президента 
  ·  Арешт лідера наркокартеля 
  ·  Грузія також без світла 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Купуємо житло 
  ·  Велика приватизація 
  ·  Росія "не хоче наживатися" 
  ·  Нова перереєстрація підприємців 
  ·  Україна мобілізується 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест Поступу
  ·  Зерном в амбіції 
  ·  Металева перемога Пінчука 
Арт-Поступ
  ·  Він хотів, щоби ми були щасливі... 
  ·  "Віртуози Львова" розпочинають сезон 
Ї-Поступ
  ·  Розширити альянс, побільшити Европу 
  ·  У всякого своя Европа 
Спорт-Поступ
  ·  "Зірковий" урок Голаца 
  ·  Боротися і перемагати 
  ·  Лятосінський -- поза конкуренцією 
  ·  За крок до Олімпіади 
  ·  Українці за кордоном 
  ·  cпорт проти хвороби 
  ·  НОВИНИ СПОРТУ КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Містечко Белз 
  ·  КАЛЕНДАР