Нове дітище "дикого" Заходу, продукт глобалізованого світу незабаром добереться і до нас. Це явище, яке в ЗМІ уже отримало назву нового феномену епохи, поширюється Земною кулею зі швидкістю комп'ютерного вірусу і вже завтра має сколихнути сонний відпустковий Київ.
Йдеться про так званий флеш-моб (Flash Mob), який за лічені тижні поширився у Північній Америці та Європі. Флеш-моб -- це просто стихійний натовп, який збирається у найнеочікуваніших місцях та виконує непотрібні дії. Вперше це трапилося у Нью-Йорку, коли близько 150 осіб одночасно увійшли до меблевого магазину та попросили "любовний килим" для "приміської комуни". Вже через декілька днів флеш-моб розійшовся по всій Америці та Європі. З червня цього року подібні сцени можна було спостерігати у декількох магазинах Нью-Йорка та Риму, Берліна та Лондона.
Перші флеш-мобісти називають своїми вчителями відому британську комедійну групу "Монті Пайтен", яка вразила світ своєю ексцентричністю. Організатори дивних шоу завжди залишаються невідомими, а тих, хто хоче взяти участь у інсценуванні масового психозу, як правило, запрошують через інтернет або за допомогою SMS. Тож, не виключено, що незабаром і ми з вами можемо стати учасниками цього шоу. 16 серпня перші подібні акції відбудуться у Києві, а також у Москві й Санкт-Петербурзі. Назва дійства, яке має відбутися у нашій столиці, "Сфоткай пальму!" Учасникам пропонується одягти сонцезахисні окуляри, взяти фотоапарат, зібратися біля пальми, що розміщена у торговому центрі "Глобус", та всім одночасно почати її фотографувати, примовляючи при цьому: "Оце-так пальма!" (якщо ви захочете взяти участь у цій акції, то більш детально про умови читайте в інтернеті). У Львові наразі інструкцій для флешмоберів не поширювали, але, мабуть, довго чекати на них не доведеться.
Про "безбашенність" цього шоу можна зробити висновок, прочитавши хоча б інструкцію для його учасників у Цинцинаті, яка носила назву "Я люблю рибу": "Зустріч -- 19 година. Стояти біля вітрини з акваріумом, звівши руки догори, і запитувати: "Дельфін -- ссавець чи риба?" 19.03 -- розійтися". Організатори акції поширювали цю інформацію електронною поштою або як текстові повідомлення на мобільні телефони. У Денвері (США) натовп, завбільшки 400 осіб, розійшовся по декількох поверхах будинку. "Пінг!", -- кричали ті, хто стояв унизу. "Понг", -- відповідали їм зверху. При цьому учасники дійства синхронно імітували рухи м'ячика для настільного тенісу. У Берліні близько 200 людей зібралося біля американського посольства, одночасно відкрили пляшки з шампанським і впродовж трьох хвилин пили "За Наташу!" В Римі близько 300 осіб зайшли до музичного та книжкового магазину й одночасно попросили неіснуючі диск та книжку. В університетському Кембриджі 250 тінейджерів зайшли до книжкового магазину та стали одночасно просити у продавщиці поштівку "для Біла". "Це було насправді смішно -- дивитися на продавщицю, коли раптом перед нею з'явився натовп", -- поділилася своїми враженнями після акції її організатор -- 24-річна Меліса Кродман.
Флеш-мобери у своїх інтерв'ю кореспондентам так пояснюють свою участь у подібних акціях: "Це весело", "це справжня пригода", "це освіжає". "У цьому є елемент секретності, що дуже подобається людям", -- вважає американський банкір Фред Хойстед, який брав участь у нью-йоркському флеш-мобі. Крім того, правоохоронні органи абсолютно нічого не можуть зробити учасникам флеш-мобу за їхні дії: ніхто не забороняє вам заходити, наприклад, до магазину і розпитувати продавця про товар.
Однак подальше поширення флеш-мобу може призвести до того, що цим скористаються терористичні організації. Тоді кількість жертв від їхніх дій може сягати сотень людей. Адже у подібних шоу завжди беруть участь не менше ніж 250-300 переважно молодих людей віком від 15 до 40 років. Тож, якщо ви захочете стати флеш-мобером, будьте обережні. |