BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Рекламний Поступ.    Розмаїтий Поступ.    Духовний Поступ.    Поступ ювілейний.    Світ про Україну.    Діти у Поступі.    Поступ науки і технологій.    Кримінал.    Арт-Поступ.    Спорт-Поступ.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
Депутати покидають парламент
 
18 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Духовний Поступ  » 

___________________________________________________________________________

ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ
Синоду єпископів Києво-Галицької митрополії Української Греко-Католицької Церкви
 
Улюблені брати і сестри, наші співгромадяни і співгромадянки!

Ми стоїмо на порозі виборів до Верховної Ради України та місцевих органів влади. Ставлення народу до цьогорічних виборів показують проведені нещодавно різноманітні соціологічні опитування населення. За результатами цих опитувань, переважна частина громадян України не вірить у чесність виборчої кампанії. Багато вважає, що ці вибори стануть справжньою безоглядною боротьбою за владу і перетворяться на “народну забаву”, де будуть купуватися і продаватися голоси, проводитися різні заходи розважального характеру – усе це здійснюватиметься для того, щоб уникнути об’єктивного оцінювання певного кандидата чи політичної партії.

Упереджене ставлення народу до майбутніх виборів і їхніх наслідків не викликає особливого здивування, якщо брати до уваги те, що наша державна традиція, незалежність, самоврядування є ще дуже молодими. Після довгих десятиліть насильного способу керування життям цілої спільноти ми тільки вчимося жити демократично. Політичний досвід перехідного періоду і досвід, успадкований з часів тоталітарного режиму, укорінив у нашій свідомості, зокрема молоді, хибне розуміння політики як чогось за своєю суттю брудного. Що політика – це зло, штучний витвір, який забезпечує певній групі людей вигідне існування. Насправді політика є вкрай необхідною, вона є складовою частиною будь-якої спільноти, а тим більше – держави. Політика – це одне з найвідповідальніших і найкращих покликань, адже бути політиком – означає служити своєму народові, своїм ближнім.

У конкретній ситуації сьогодення, коли розуміння політики як бруду протиставляється, так би мовити, ідеалові чесного політика і справедливої політики, Христова Церква зобов’язана сказати своє слово, бо любов до Батьківщини є безпосередньою вимогою Заповіді Божої: “Шануй батька твого і матір твою...”. На жаль, в Україні Церква говорить різними голосами через роз’єднаність, тому адресатами цього звернення єпископату Української Греко-Католицької Церкви є передусім вірні нашої Церкви, а з ними і всі люди доброї волі. Усе, сказане вустами ієрархів, які вболівають за добро нашого народу, побудоване на євангельській науці та досвіді світової цивілізації. Наш християнський обов’язок – допомогти Україні пережити перехідний період з мінімальними втратами і пришвидшити процес утвердження демократії.

Інколи Церкві приписують надзвичайну силу, немовби вона має в розпорядженні могутні силові структури. Таких структур Церква, звісно, не має, але ми свідомі того, що наші слова є способом передавання Божої мудрості, а ефект від них може знайти відгук у душах тих, хто шукає правди, справедливості, добра. Завдання Церкви полягає не в тому, щоб указувати на певних осіб чи конкретну партію, не в тому, щоб їх висувати. Її мета – сприяти створенню такої атмосфери, в якій вибори могли б відбуватися нормально, спокійно, чесно, щоб вони були покликані служити спільному добру.

Що ж таке спільне добро? Помиляється той, хто вважає, що це – найбільша користь для найбільшої кількості людей. Згідно з соціальною доктриною Церкви, спільне добро – це сума соціальних умов, які забезпечують пошану до гідності усіх людей, задовольняючи їхні головні потреби та надаючи свободу брати відповідальність за власне життя. Отже, завдання всіх урядів на всіх рівнях – скерувати свою політику в напрямку служіння спільному добру, охороняти слабких і тих, що потребують допомоги, забезпечуючи при цьому інтегральний розвиток усіх за умови дотримання рівноваги між правами особи і спільноти. Необхідно також пам’ятати, що індивідуальне добро тісно пов’язане з добром держави, так як і добро держави неможливе без добра кожного громадянина. Гіркий досвід комуно-більшовизму та фашистського нацизму засвідчує, що відбувається тоді, коли основним принципом реалізації державної влади є не служіння загалу, а задоволення запитів амбітних диктаторів і їхнього оточення через утвердження людиноненависних ідеологій.

Сьогодні ми всі скаржимося і страждаємо від явища, яке є кардинальним порушенням спільного добра і має назву “корупція”. Суть цього явища полягає в тому, що одна особа чи група таких осіб, обіймаючи певні посади в суспільстві і таким чином служачи йому, вимагає від членів цього суспільства непередбаченої законодавством плати за надання певних прав і гарантій. У буквальному значенні можливість і право індивідуума, громадянина, а деколи і певної спільноти реалізувати себе залежить від суб’єктивної волі й авторитету іншої людини чи клану. Тобто замість законослухняного урядовця маємо чиновника, для якого основним законом є власні запити й уподобання. Ми, які є жертвами цього лиха, засуджуємо корупцію і тим самим свідчимо про прагнення до спільного добра. Так само повинні засудити всі інші форми зазіхання на спільне добро.

Пам’ятаймо, що метою влади є служіння, а не накопичення добра. Недарма в розвинутих демократичних суспільствах існує принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу, судову, що є гарантією спротиву накопиченню влади. Цього року ми вибираємо до різних рівнів законодавчої влади, опосередковано – до судової гілки влади і тільки на рівні місцевого самоврядування – до законодавчої та виконавчої, тож слід з особливою відповідальністю поставитися до всіх кандидатів, перш ніж доручити їм такий великий вплив на суспільні процеси.

Готуючись до виборів, маймо на увазі й те, що дуже добрим засобом об’єктивної оцінки здібностей і щирості кандидатів є їхня діяльність у минулому. Зробити правильний вибір допомагає також аналіз їхніх передвиборних програм. Відсутність суттєвих відмінностей свідчить насамперед про брак глибокої політичної культури і породжує підозру, що передвиборна метушня є передусім боротьбою за владу “саму в собі”, а не за владу для служіння спільному добру. Звідси випливають різноманітні способи, інколи надзвичайно вишукані, купування голосів. Такий аморальний прийом здобування влади є доказом того, що кандидат, партія чи виборчий блок не мають належно опрацьованих, достатньо обґрунтованих і перевірених життям аргументів для звернення до здорового глузду виборців. Не можна оминути зворотного боку медалі цього гріха – продаж свого голосу виборцем, який свідчить не тільки про погане розуміння справжнього демократичного процесу, громадянської відповідальності, а що гірше – відсутність фундаментальних моральних засад. У цьому плані особливо ганебним є те, що політики хочуть маніпулювати Церквою, а церковні люди дають себе обдурити.

Часто чуємо закиди, що посадовці, які балотуються, мають виразну перевагу, бо розпоряджаються так званим “адміністративним ресурсом”. Кожен такий кандидат повинен із надзвичайною чуйністю оминати все, що може породити чи підтвердити таку підозру, бо окрім того, що принижує свій авторитет, він, що значно гірше, принижує авторитет влади, дорученої йому для служіння, а не для власного збагачення.

Щодо способу використання влади, то всіх кандидатів у депутати умовно можна поділити на три групи. Перша група – це ті, хто бажає здобути владу “саму для себе”, щоб використовувати її цілком безкарно, без суспільного контролю, з корисними для себе цілями. З минулого нам відомі приклади людей, які шукали влади, щоби нею гнобити, нищити суспільство.

Інші прагнуть здобути владу для вирішення короткотермінових проблем конкретної групи виборців.
Такі проблеми можуть бути виправдані, але їх розв’язання не дає відповіді на запити цілого суспільства.

Третя група об’єднує тих кандидатів, які оперують не категоріями власних зацікавлень і певної частини населення, а категоріями глибинних зацікавлень свого народу. Ці кандидати, яких справді можна назвати державними мужами, бажають вирішити довготермінові проблеми, дивляться вперед не тільки щодо рішень, а й щодо засобів. Годі сподіватися, щоби протягом короткотривалого чотирирічного скликання можна було вирішити великі проблеми. Однак мудрий народний обранець може у визначений для нього час своїми діями і рішеннями, якщо не сьогодні, то завтра, принести довготермінові результати.

Бажаємо означити кілька ділянок суспільного життя, які, на нашу думку, вимагають власне такого підходу до справи:

1. Добре ім’я держави і, як наслідок, довіра до неї. Добре ім’я – це найбільша цінність, яку батьки можуть передати у спадок своїм дітям. Воно здобувається серйозністю і послідовністю в підході до вирішення життєвих проблем. Добре ім’я держави забезпечує пошану до влади з боку власних громадян і довіру у спільноті народів. Здобуття і збереження заслуженого доброго імені і довіри повинні стати пріоритетами політики, бо без цього не є можливим тривалий розвиток держави.

2. Цінність життя і гідність людини. Україна стала спадкоємицею системи, яка мала на меті позбавити людину власної гідності і переконати її в безвартісності людського життя, тобто відкинути засаду побудови демократичного суспільства. Щоб посприяти викоріненню цього переконання зі свідомості наших громадян, необхідно юридично захистити життя людини від моменту зачаття до природної смерті.

3. Моральне і фізичне здоров’я нації. З метою збереження здоров’я кожного громадянина, відповідно – всієї нації, держава повинна вжити рішучих заходів щодо припинення масового розповсюдження в країні алкоголю та наркотиків. Окрім того, необхідно так реорганізувати систему охорони здоров’я нашої держави, щоб лікування не допускало корупції і було доступне для всіх верств населення.

4. Категорії мислення. Ми часто говоримо про потребу реформування різних сфер державного життя, не усвідомлюючи при цьому, що фундаментальна реформа можлива тільки після того, як відбудуться зміни у світогляді народу. Стереотипи тоталітарної ідеології – це піщана основа для нашого майбутнього. Розбудовуючи молоду державу, ми повинні орієнтуватися на демократичні засади суспільства. Замало про них говорити: їх необхідно впроваджувати в життя.

5. Ціль держави. На початку ХХІ ст. запитання “Бути чи не бути Україні?” уже є неактуальним, натомість виникає інше питання –“Якою їй бути?”. А це вимагає конкретної мети, яку мусить поставити собі держава і послідовно до неї прямувати.

6. Освіта. Забезпечення високого рівня знань – недостатня умова для побудови кращого майбутнього в нашій державі. Освіта повинна бути спрямована в таке русло, щоб заохочувати і давати можливість випускникам навчальних закладів виявляти ініціативу, самостійно шукати гідних шляхів для своєї майбутньої діяльності. Важливо також, щоб навчання і виховання молодого покоління будувалося на здорових моральних засадах, у випадку України – на християнській традиції, яку витворював і зберігав наш народ протягом століть.

7. Культура. Сьогодні нам нав’язують, насамперед через засоби масової інформації, чужинецьку примітивну культуру. Натомість зміст і форми рідної культури, які плекалися століттями, ледве животіють: українська творчість, українська книжка, навіть українська мова не втішаються ані державною, ані народною підтримкою.

8. Українська мова. Політика стосовно державної мови, може, найвиразніше показує слабкість і непослідовність нашої влади. Попри конституційний закон, державна мова не знаходить належного рішучого захисту, що спричиняє велике занепокоєння народу.

9. Держава і Церква. Це два могутні партнери в служінні народу. Їхні відносини мають великий вплив на членів Церкви і держави як цілісності. У конкретній, дуже складній ситуації це співвідношення вимагає врегулювання з метою чіткого розмежування творчої співпраці та сфери відповідальності.

Можливо, усвідомлення цих довготривалих потреб допоможе нам правильно зробити свій вибір. Адже якщо ми знайдемо шляхи до вирішення таких проблем, тоді переможцем на виборах стане не конкретний кандидат чи партія, але справді весь український народ.

Із цією метою ми просимо всіх Вас узяти участь у виборах. Громадська активність під час виборів буде критерієм розвитку нашого суспільства. Людина може бути “за” чи “проти”, але вона є громадянином тоді, коли приходить на виборчу дільницю і виявляє свою позицію. Не взяти участі у виборах – означає змарнувати свій шанс вплинути на процеси, які відбуваються в державі. Але й проголосувати, не підготувавшись, не перевіривши кандидатів, є громадянською безвідповідальністю.
Будьмо свідомі того, що наша байдужість і безпринципність може спричинити встановлення такого режиму, який обмежить права й свободу людини. Тому проголосувати – це ще й наш християнський обов’язок, до виконання якого зобов’язує кожного виборця Четверта Заповідь Божа. До цього обов’язку слід поставитися дуже серйозно кожному, хто залучений до виборчого процесу: і кандидатові, і виборцю, і навіть тому, хто рахує голоси. Усі вони мають бути особисто відповідальні перед Богом і Україною.

Однак усе наше людське мудрування не є достатнім для забезпечення миру, добробуту, правопорядку.
Без Божого благословення нам не вдасться осягнути таких благодатей. Тому вже від сьогодні щоденно звертаймося до Господа в дусі молитви, яку промовляємо під час Божественної Літургії Св. Василія Великого: “Пом’яни, Господи, Богом бережений народ наш, правління і все військо. Даруй їм глибокий і невід’ємний мир, натхни їхні серця прихильністю до Церкви Твоєї і всього люду Твого, щоб за їхнього спокою ми провадили тихе і мирне життя в усякому благочесті й чистоті. Пом’яни, Господи, всяке начальство і владу...; добрих у благості збережи, а лукавих добрими вчини ласкою Твоєю”.

Благодать Господа нашого Ісуса Христа і любов Бога Отця, і причастя Святого Духа нехай будуть з усіма Вами.

Від імені Синоду Єпископів Києво-Галицької митрополії Української Греко-Католицької Церкви
+ЛЮБОМИР

Львів, 21 січня 2002 року (Прес-секретаріат Глави УГКЦ)
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Андрій САДОВИЙ: Час повернути Львову його реноме... 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Рояль на сцені мусить грати 
Погляд
  ·  Ганс КАСПАРІ : Для мене відкриття, що у Львові є стільки фахівців, яким небайдуж 
  ·  Як виглядає герб Львова? 
  ·  Хвойдизм у політиці 
Поступ у Львові
  ·  Куйбіда програв 
  ·  Заєдун” образився на мільйон 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  Звернення львівських учених і діячів культури на підтримку Тараса Стецьківа 
  ·  За розпусту треба платити 
  ·  Львівщина обліковуватиме відходи 
  ·  Методична інструкція” 
Поступ з краю
  ·  Дискредитувати всіх! 
  ·  АНАЛІТИЧНА ЗАПИСКА 
Поступ у світі
  ·  Шлях України до об’єднаної Європи буде дуже довгим 
  ·  Жертви не були марними 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Рекламний Поступ
  ·  Микола Княжицький: Чесні вибори в Україні можливі. І я доведу це на власному при 
  ·  Ігор Гайдучок приємно вирізняється серед кандидатів 
  ·  Річ” – 2002 
  ·  ОСВІТЯНИ – ЗА БОГДАНА ДУБНЕВИЧА 
  ·  Тарас СТЕЦЬКІВ: Ми повинні відсунути комуністів, олігархів, в опозицію щодо на 
  ·  Журналісти підтримають Тараса Стецьківа 
Розмаїтий Поступ
  ·  Обери свою пору року 
  ·  Як позбутися ластовиння 
  ·  Звільнення для жінок 
  ·  АСТРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ 
  ·  Загадки міста Лева 
  ·  Чи добрий ви підлеглий? 
  ·  ТЕАТРИ, ІМПРЕЗИ, ВИСТАВКИ 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  НІЧНІ КЛУБИ ТА БАРИ, КНАЙПИ 
Духовний Поступ
  ·  ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ 
Поступ ювілейний
  ·  Віковічний Юрко Винничук 
Світ про Україну
  ·  Заявка України на вирішальне місце в історії 
Діти у Поступі
  ·  Заповніть анкету – і майте певність, що ваша дитина здорова 
Поступ науки і технологій
  ·  Чи хоче Microsoft балакати українською? 
  ·  intel продемонструвала Pentium 4 “Northwood” 4.1 ГГц. Природно, розігнаний 
  ·  Філософія операційної системи Plan 9 
  ·  Влада Данії збирається відмовитися від Windows 
Кримінал
  ·  Аргентум” розстріляли 
  ·  ХРОНІКА 
  ·  За відкуплений телевізор – один рік виправних робіт 
  ·  Розбійний напад на дитячий садок 
  ·  Жінка з золотом – мов ялинка з прикрасами 
Арт-Поступ
  ·  Сороміцький фольк благословенний 
  ·  Немає сенсу пояснювати, ким для нас є Лисенко... 
  ·  Анна Ковалко: “Сучасна музика – це для мене поклик душі” 
  ·  Ян Тірсен – французький романтик, закоханий в Амелі 
  ·  Казкова доля у неймовірному місті 
  ·  Пітер Грінвей: Кіно померло 
  ·  Новаківський в Інтернеті 
Спорт-Поступ
  ·  Велике повернення тренера 
  ·  Покладок відзначився дублем 
  ·  Перший іспит для Буряка 
  ·  СПОРТ-БЛІЦ 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система