BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Музика Поступу.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
26 листопада 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Пост-Faktum  » 

___________________________________________________________________________

Княжий Белз
Ігор МЕЛЬНИК
 
Герб міста Белз
Як їхати зі Львова через Великі Мости, то здалеку видно місто Белз, яке височіє над болотистою долиною річки Солокії. Перше враження від Белза -- сотні білих гусей, які є всюди: на берегах річки, на луках і пасовищах, на подвір'ях і на вуличках. Місцеві люди жартують, що колись гуси врятували Рим, а тепер рятують Белз - давнє, славне місто, яке тепер опинилося в глухому прикордонні.

Найдавніша згадка про місто датується 1030 роком, коли Ярослав Мудрий "взя Белзъ". Тож Белз є найдавнішим містом Львівської області, яке згадується у писемних джерелах. Найстаріша частина міста, яка й донині називається "Замочок", була розташована на горбі, де зливалися річки Солокія та Річиця. У ХІІ-ХV століттях Белз був столицею окремого князівства, котре часами потрапляло в залежність від Галича, Києва, Кракова... Та попри це зберігало свою окремішність. У белзьких князів обирали собі дружин володарі Польщі -- Казімєж Справедливий та Лєшек Білий.

На зламі XIІ-ХІІІ століть у Белзі князювали володарі з волинської династії Мстиславовичів -- Всеволод, а потім його сини Олександр та Всеволод, який був двоюрідним братом Данила Романовича. Та між родичами точилася постійна боротьба. На початку осені 1210 року князь Данило вперше зайняв Галич. Було йому тоді 9 років. Його ж молодший брат Василько намагався закріпитися спочатку в Бересті, а потім у Белзі. Навіть, не стільки малолітні князі, скільки їхня мати та їхні угорські та польські покровителі.

Та Олександр Белзький весь час ворогував з Романовичами, Данилом і Васильком. Зі змінним успіхом десятиліттями воювали вони за Белз. Нарешті в 1234 році князівство надовго перейшло до Романовичів. Зокрема в 1245-1269 роках на белзькому престолі князював Лев Данилович, потім у 1269-1301 -- Юрій Львович.

Після отруєння Юрія ІІ Болеслава в 1340 році Галичина стала об'єктом боротьби між Угорщиною, Польщею та Литвою. Зокрема польський король Казімєж відновив свою умову з угорським королем Людвіґом (Лайошем) і, як пише Михайло Грушевський, "випросив грошей від папи, і силкував ся разом з угорським королем Людовиком підбити собі хоч би Белзько-холмські землї. Кілька походів робив він для сього, та мало звісток маємо про них. Найбільш визначила ся облога Белза 1352 р. героїчною обороною його. Казимир прийшов туди з дуже великим військом, і ще прибув до нього в поміч король угорський. Разом приступили під Белз і післали до тутешнього воєводи, щоб піддав ся їм; той не відмовив ся, -- щоб тим часом зміцнити укріплення та діждати ся помочи від литовських князів. Цілий тиждень тягнув переговори, тим часом на очах королів кріпив свій замок, між иньшим напустив в рови наоколо замку води, так що вона облила його навколо. Нарешті заявив, що таки не піддасть ся. Королі пішли здобувати замок, але се було неможливе: з рана і до полудня польське і угорське військо силкувало ся добути замок, по горло стоячи в холодній текучій воді, що наповняла рови; багато стратили своїх людей -- убито племінника кор. Людовика, і сам Людовик дістав по голові такий удар, що спав з коня і трохи не згинув. Мусіли відступити. Людовик, стративши охоту до дальшої війни, покинув Казимира; той мусів також вертати ся з нічим. По тих невдалих походах, коли ще й Татар литовські князі назад на свій бік перетягли. Казимир уложив з ними перемирє: Галичину полишено за Польщею, Волинь -- за Любартом. Так ото й не удало ся вирвати Галичину з польських рук, і не вдавало ся вже й потім.

Тим часом Казімєж умовив ся з пруськими та лівонськими рицарями й пішов у 1366 році на Волинь, тим часом, як Німці вдарили на Литву. Йому вдало ся знову захопити Белз, Холм і Володимир. Белз і Холм, правда, знову відірвали ся від Польщі, але Володимир сим разом Казимир держав до смерти своєї в 1370 році. Аж як умер він, волинсько-литовський князь Любарт Ґедимінович знову захопив Володимир і став знову пустошити пограничні землі. Через се Людвіґ Угорський, що став королем у Польщі по Казимирі, вибрав ся походом на Любарта і скінчилось на тім, що землю Белзьку і Холмську прилучено до Галичини, а всі інші волинські землі зістали ся за Любартом. Людовик, ставши польським королем, не сподівав ся передати польську корону свому потомству, тому хотів Галичину затримати при Угорщині. Для того передав від себе Галичину як угорську провінцію наміснику Володиславу князю опольському".

Саме тоді Белз втратив свою реліквію -- чудотворну ікону Богородиці. Історія образа Божої Матері з Белза сягає перших століть християнства. Переказ відносить цю ікону Пресвятої Богородиці до ікон, які написав євангеліст Лука. Пречиста Діва дала списати апостолу Луці, митецькому живописцю, кілька зображень Своїх. Побачивши Своє зображення на іконах, Вона сказала: "Благодать Родженого від Мене та Моя з цими іконами так буде". Після Успенія Богоматері віруючі зберігали ікони, як особливу коштовність.

Про появу ікони в Галичині є різні легенди. За однієї, святий образ принесли сюди святі просвітителі слов'ян Кирило і Мефодій. В інших джерелах висловлюють припущення, що в X столітті цією святою іконою благословили на шлюб з київським князем Володимиром грецьку царівну Анну, яка відвезла її в Київ; потім же святиню було перенесено в церкву князівського замку в Белзі. Прихильники цієї версії вважають, що ікона могла перейти у Белз через шлюби київських князівен з галицькими чи польськими князями. За іншими джерелами, цю ікону до Белза приніс князь Лев Данилович з Константинополя.

Легенди переповідають про чудо, яке сталося від святого образу під час перебування ікони у Белзі. Було це під час облоги міста татаро-монголами. Обложені винесли чудотворну ікону на міські стіни. Одна зі стріл, випущених татарами, вцілила в лик Цариці Небесної. З рани на іконі хлинула кров, а татар огорнула повна імла. Татари підняли зброю один на одного і гинули під стінами Белза. Відтоді на святій іконі залишився знак у вигляді виразки трикутної форми, що зберігся і донині.

У Белзі чудотворний образ був у храмі князівського замка до 1377 року. Того року, влітку, король угорський та польський Людвіґ (Лайош) з великим військом з'явився в Галичині й обложив Холм та Белз. Князь Юрій Данилович здався, але отримав від Людвіґа великий викуп, а через два роки намісник короля Владислав Опольський надав місту Белзу торгові привілеї. В 1377 році князь Владислав перевіз чудотворну ікону Божої Матері в галицьку столицю -- місто Львів.

У 1379 році Владислав звільнив себе від правління намісництва і передав Галичину Людвіґу. Однак ще три роки він не міг вивезти святиню в свої володіння до Польщі. Припускають, що Пресвята Богородиця не хотіла йти в Польщу зі Львова. Тільки в 1382 році йому вдалося вивезти чудотворну ікону. Перебуваючи вже в своїх володіннях, князь Опольський, у ніч на 9 серпня 1382 року зупинився на нічліг біля бідного сільця Частохови, де ікону Богородиці постили на ніч у парафіяльну церкву Успенія Божої Матері, що стояла на Ясній горі. Коли ж на другий день хотіли узяти святий образ із храму, то ніяк не можна було зрушити його з місця. Князь Владислав змушений був залишити чудотворну ікону на Ясній горі, а 9 вересня оголосив, що віддає свою парафіяльну церквицю на Ясній горі, біля Ченстохова, ченцям ордену паулінів. У цьому монастирі свята ікона Богородиці перебуває донині. Її називають Ченстоховською. Ікона Богородиці -- найбільша католицька святиня в Польщі.

У 1717 році Ченстоховську ікону Богородиці було "короновано" вінцями, які прислав з Риму Папа Климент XI.

З іконою втратив Белз і статус незалежного князівства та потрапив під владу мазовецьких князів. А в 1462 взагалі було ліквідовано Белзьке князівство, і місто стає центром воєводства. Про дальшу долю княжого міста читайте за тиждень.
» 
КАЛЕНДАР
 
Іменинники

Валентин, Сила, Силуан, Іван, Людомир, Лєх, Клара

Уродинники

Джордж Сорос (1930) -- фінансист

Ніна Карпачова (1957) -- захисник прав людини в Україні

Піт Сампрас (1971) -- американський тенісист
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  СБУ ''підсилює'' львівську владу 
  ·  Наші хлопці -- вже в Іраку 
  ·  КОРОТКО 
  ·  Знову "справа лікарів" 
Погляд
  ·  Кучма насвяткувався 
  ·  Спека затуляє інформаційну дірку 
Поступ у Львові
  ·  Дошкільнята вивчатимуть японську 
  ·  Світло в кінці тунелю 
  ·  Або зручно, або швидко 
  ·  "Батьківщина" за Москву 
  ·  Свідки Єгови збиралися у Львові 
  ·  Пси боротимуться за титул чемпіона 
  ·  Міста-лелеки зберуться в Буську 
  ·  Польський "радехівський" цукор 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Українські контрабандисти 
  ·  Кінець епохи Омельченка 
  ·  Нова хвиля приватизації 
  ·  Про що мовчав Гончаров? 
  ·  "Нафтогаз" у Пакистані 
  ·  Нажилися на непрацездатних 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Космічний шлюб 
  ·  Європа під розлюченим сонцем 
  ·  Замах на реактор 
  ·  Бразилійський нарцис 
  ·  Президент таки забирається 
  ·  Бракує місця 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Улюблений напій львів'ян 
  ·  Зранку стільці -- за рік гроші 
  ·  "Шоу" оподаткували 
  ·  "Нафтогаз" працює на майбутнє 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест
  ·  Дружба-дружбою... 
  ·  the Washington Times. Іракські повстанці змінюють тактику 
  ·  Проблеми: ціни й Кучма 
Музика Поступу
  ·  Через кому після CANNIBAL CORPSE... 
Ї-Поступ
  ·  Українська контркультура: досвід останніх десятиліть 
Спорт-Поступ
  ·  "Карпати" знову програли 
  ·  Українські пауерліфтери не осоромилися 
  ·  Схрестили зброю 
  ·  Льюїс не сумнівається 
  ·  "Бронзові" атлетки 
  ·  Джонс шукає супротивника 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Княжий Белз 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система