BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Спорт-Поступ.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
31 липня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
Україна
  10:26 12-08-2019 -   У Зеленського відповіли, чому спілкуються з російськими ЗМІ  
  10:22 12-08-2019 -   Курс гривні наблизився до цьогорічних максимумів  
  10:9 12-08-2019 -   Порошенко прибув на допит до ДБР  
Світ
  10:30 12-08-2019 -   Вибухи на складі боєприпасів в РФ: кількість постраждалих зросла до 31    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Сміттєпереробні заводи: шлях до мільйона
 
Сміттєпереробні заводи мають ряд переваг перед сміттєспалювальними. Кожен вид сміття там переробляють окремо: з пластику роблять нові упаковки, з макулатури -- чистий папір, з органічних відходів -- добрива і так далі. Такі заводи екологічно безпечніші, однак потребують більших фінансових затрат та високої суспільної свідомості людей. Якби сміття сортувалося одразу у місті, не довелося б закуповувати дорогих сортувальних ліній і будувати спеціальних заводів. Сміттєзбиральні фірми могли б самі везти посортовані відходи на відповідні переробні підприємства, і мати з цього чималий зиск.

Найважче, звичайно, змусити мешканців кидати сміття нарізно. Навіть у Німеччині, яка досягла поки що найбільших успіхів у роздільному сміттєзбиранні, сортується не більше як 30% загальної маси сміття.

Потрібно також розуміти, що в залежності від наявності у регіоні сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу залежить специфіка збирання побутових відходів. Сміттєспалювання не тільки не сприяє розвитку рециклінгових систем, а й навпаки -- не зацікавлене в них. У печах згоряють насамперед органіка й полімери, і вилучення цих компонентів зі сміттєвої маси з метою повторної переробки робить спалювання сміття нерентабельним.

В Україні сміттєпереробних заводів до недавнього часу взагалі не було. Зараз перша ластівка з'явилася в Одесі, обладнання заводу дозволяє одразу виготовляти нові товари.

Нещодавно в цьому напрямі почали працювати і в Івано-Франківську. Завод "Автоливмаш" розробляє лінію з сортування та переробки твердих побутових відходів. Окрім ліній з переробки паперу, скла, металу, пластику, керівництво "Автоливмашу" обіцяє запровадити першу в Європі лінію з переробки батарейок. Інвестором заводу виступає київська компанія "Екотехресурс". Планується, що лінії розроблятимуть для декількох сміттєпереробних заводів, зокрема в Сумах, Івано-Франківську, Стрию, Червонограді. Для Стрия та Червонограда проекти тільки розробляються. В Сумах така робота вже завершена, зараз заводу перерахувують гроші, і "Автоливмаш" починає роботу.

Можна назвати кілька причин повільного розвитку такої прибуткової справи, як переробка сміття.

По-перше, вічна хвороба України -- відсутність достатніх коштів. На будівництво заводу з неповним циклом виробництва потрібно близько 18 мільйонів гривень.

По-друге -- паперова тяганина. Щоб будувати сміттєпереробний завод, треба розробити проектну документацію, отримати безліч погодженнь з різноманітними структурами, на що витрачається багато часу і грошей.

По-третє, дуже важко знайти на Львівщині ділянку для будівництва, яка б відповідала усім вимогам, скажімо, була на належній відстані від населених пунктів.

По-четверте, практично всюди ініціатори побудови заводу стикаються з протидією місцевих мешканців. У проектах усіх сміттєпереробних заводів передбачається побудова полігону твердих побутових відходів, адже навіть при дуже розвинутих технологіях переробки, 15% сміття залишається. Це переважно каміння, кістки, окремі види пластмас. У перспективі і ці залишки можна переробляти в будівельні матеріали, скажімо, заливати в бетон. Але облаштування полігонів для захоронення сміття все одно необхідне.

А це означає збільшення непридатних для використання, забруднених земель, тому сільські голови не дозволяють будівництва сміттєпереробних заводів на їх території. Мешканці налякані шкідливим впливом сміттєзвалищ на навколишнє середовище і теж протестують. Одне слово, усі за те, щоб подібні заводи будувалися, але не поблизу них самих.

Поки що на Львівщині будується лише один завод з переробки сміття -- в селі Межиріччя, що на Червоноградщині. Мешканці цього села теж довгий час не погоджувалися на будівництво заводу. На підприємстві лише сортуватимуть сміття, а потім розвозитимуть його інші підприємства, які перероблятимуть відходи. Роботи почалися минулого року, і виконує їх КП Червоноградської міської ради "Будінвест", а замовником виступає Червоноградська міська рада. Частково будівництво оплачує безпосередньо місто, великий відсоток коштів йде з державного бюджету, і йде з великими затримками. За обладнання, виготовлене "Автоливмашем", червоноградцям треба заплатити 3 мільйони, а їм за 3 роки виділили лише 450 тисяч гривень. Цього року Державний фонд охорони навколишнього природного середовища обіцяє виділити ще 500 тисяч гривень. Поки що на наявні кошти облаштовують полігон для захоронення непереробленого сміття, тобто будують відповідний майданчик, водо- та газовідводи.

Не виключено, що з причини браку коштів полігон почнуть використовувати, не добудовючи завод, -- просто скидатимуть туди непосортоване сміття.

» 
Санітари міста
Галина СКИБНЬОВСЬКА
 
Санітари міста
"Людство не загине в атомному божевіллі, воно захлинеться у власних відходах" -- сказав ще півстоліття назад видатний фізик Нільс Бор. Україна має усі шанси бути у перших рядках списку держав, поглинутих своїм сміттям. У нас занадто багато політичних та економічних проблем, щоб всерйоз перейматися ще й екологічними. А особливо якимись порожніми пластиковими пляшками, використаними батарейками чи старими міндобривами. Поміж тим, вони повільно накопичуються і займають все більше життєво необхідного простору. Над тим, як зменшити або куди подіти відходи, що продукує людство, ламають голову провідні вчені сучасності. Пропозицій є безліч -- від розведення каліфорнійських хробаків, що пришвидшують процес перегниття, до відправки сміття на Місяць. Про конкретні шляхи вирішення проблеми з відходами у Львівському реґіоні -- сьогоднішня тема "Поступу".
Детальніше>>
» 
Сміттєзвалища по-нашому
Галина СКИБНЬОВСЬКА
 
Вітчизняні сміттєзвалища часто величають полігонами твердих побутових відходів, хоча це, м'яко кажучи, перебільшення. Адже полігон -- це спеціально облаштована для зберігання сміття територія: дно її встелене глиною, піском та щебенем, а також вкрите спеціальною плівкою, яка не дає забрудненим водам (інфільтрату) просочуватися в грунт. Під ділянкою прокладені газо- та водовідводи.

У нас сміттєзвалище -- це, найчастіше, закинутий кар'єр, у який просто скидають все сміття докупи. Екологічні наслідки цієї недбалості наші нащадки ще довго відчуватимуть на своєму здоров'ї.
Детальніше>>
» 
Смітниковий дефіцит
Денис ТРЕТЬЯКОВ
 
Проблема засмічення Львова протягом останніх років все більше стає актуальною і турбує львів'ян, певно, не менше, ніж проблема водопостачання. Проте, скільки б ця тема не обговорювалась, далі за розмови справа майже ніколи не рухається.

Часто буваючи в центрі міста, автор цих рядків з неприємністю для себе став помічати, що Львів потроху позбувається одного з найголовніших і незамінних атрибутів будь-якого цивілізованого міста -- звичайнісіньких смітників. Їх відсутність останніх навіть у центральній частині міста Лева, де є найбільше скупчення людей, створює дискомфорт як для самих львів'ян, так і для гостей нашого міста.
Детальніше>>
» 
Сміттєспалювальні заводи: на Заході та в Україні
 
Перший у світі сміттєспалювальний завод був побудований у 1874 року в Нотінгемі (Великобританія). Не зважаючи на те, що спалення сміття коштує дорожче, ніж його захоронення на полігонах, у 80-х роках минулого століття на цю технологію покладали значні надії. Проте вже у 90-х високорозвинуті країни відмовляються від будівництва таких заводів. Екологи довели, що сміттєспалювальні заводи -- головне джерело викидів у повітря діоксинів -- надстійких органічних забруднювачів. Діоксини руйнують гормональну систему людини, призводять до імунодефіциту і ослаблення захисних сил організму, сприяють розвитку жіночих хвороб, зростанню кількості викиднів та дітей-інвалідів.
Детальніше>>
» 
Хімія - річ страшна
Вікторія ПРИХІД
 
Не менш важливою, якщо не найбільш небезпечною для людства, є проблема утилізації токсичних відходів. Хлорованi органiчнi хімiкати (переважно пестициди і когереннi полi-хлоро-бiфенiли) давно утворили реальну экологiчну загрозу українському населенню. Як їх утилізувати, де і коли, без шкоди для навколишнього середовища, - нині не знає ніхто. Загалом, петисцидна картина є маловивченою: даних про кількість і сам склад, та й навіть місцезнаходження таких преператів, дуже мало.

Найбільш відомі пересічному українцеві препарати - пестициди -- дістались нам від радянської системи. Гонитва за великими врожаями спричинила те, що виробництво і модифікація цих преператів росли як на дріжджах, часто навіть перебільшуючи попит. Колгоспи, які не могли використовувати преперати понад план, зберігали їх на своїх складах.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Буняк залишається 
  ·  Узаконені візи 
  ·  Лазаренко кличе до суду Клінтона 
Погляд
  ·  21 червня 2003 року, Йорданія, Мертве море 
  ·  Там, де нас нема... Ну, майже нема 
Поступ у Львові
  ·  Винники прогресують 
  ·  Пам'ятка буде ціла, а інвестори ситі? 
  ·  Лесіва звільнять до Кабміну? 
  ·  9 травня: далі буде 
  ·  "Екстазі" у Львові не пройшло 
  ·  Ще один унсовець на волі 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Кадрова епідемія 
  ·  Великі торги із жертвами 
  ·  "Рургаз" очікує 
  ·  Малайзійська "Кольчуга" 
Поступ у світі
  ·  Рив'єра палає 
  ·  Саддаму капут 
  ·  Пастки для прем'єра 
  ·  Мобілки для в'язнів 
  ·  Ізраїль прагне резервації 
  ·  Євро в Чехії 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Тема Поступу
  ·  Санітари міста 
  ·  Сміттєзвалища по-нашому 
  ·  Смітниковий дефіцит 
  ·  Сміттєспалювальні заводи: на Заході та в Україні 
  ·  Сміттєпереробні заводи: шлях до мільйона 
  ·  Хімія - річ страшна 
Спорт-Поступ
  ·  Спорт для справжніх чоловіків 
  ·  "Кубок дружби" пройшов без НБА 
  ·  Чарльтон 
Поступ технологій
  ·  Adobe слідом за MS 
  ·  Створено систему пошуку за текстами паперових книг 
  ·  Нові діри від Microsoft 
  ·  warCraft III: Frozen Throne 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ реляксу
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Зашвидкі і зашалені 
  ·  aRT-ANONS 
  ·  ІМПРЕЗИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КЛУБ "ЛЯЛЬКА" 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
  ·  Чи Ви любите літній дощ? 
Пост-Faktum
  ·  Накинь на плечі плащ. На дворі дощ іде... 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Високий Замок