Мукачівська територіальні виборча комісія, за результатами перерахунку голосів у 18 виборчих дільницях, повторно визнала мером Мукачевого Василя Петьовку, кандидата від блоку "Наша Україна".
Як повідомляв "Поступ", Сихівський місцевий суд Львова визнав результати виборів у 15 виборчих дільницях Мукачевого недійсними, задовольнивши скаргу екс-кандидата на посаду міського голови Ернеста Нусера.
Однак уже наступного дня, у середу, відбулося засідання Мукачівського міського суду, який розглянув скаргу іншого кандидата на посаду міського голови -- Василя Бурнадзе -- про визнання недійсними виборів мера Мукачевого та скасування рішення Мукачівської територіальної виборчої комісії про визнання мером Мукачевого Василя Петьовки.
Скарга Бурнадзе була задоволена, і суд визнав недійсними вибори мукачівського мера ще на трьох виборчих дільницях -- №25, 29 й 33 -- та зобов'язав територіальну виборчу комісію Мукачевого перерахувати голоси виборців без врахування даних дільниць.
На вимогу Сихівського місцевого суду Львова та Мукачівського міського суду територіальна виборча комісія провела в середу повторний підрахунок голосів. За його результатами, на решті виборчих дільниць Василь Петьовка таки випередив свого головного конкурента Ернеста Нусера на 522 голоси (6068 голосів (45%) за Петьовку, 5546 голосів (41,1%) за Нусера) і його вдруге визнано переможцем виборчих перегонів.
Після цього переможці організували мітинг на підтримку мера Василя Петьовки, в якому взяли участь майже 4 тисячі осіб. Учасники віча у Мукачевому прийняли ухвалу, в якій підкреслили, що місто має законно обраного мера -- Василя Петьовку -- і засудили методи політичного бандитизму, якими влада намагається посилити свої позиції. Учасники заявили, що готові вживати будь-які законні методи на захист демократії. На площі Миру, де відбувався мітинг, були транспаранти з гаслами "Президентські вибори у 2004 році!", "Вибір мукачівців -- Василь Петьовка!", "СДПУ(о) -- руки геть від Мукачевого!", "Община закарпатських русинів засуджує провокацію Медведчука і Суркіса", повідомляє прес-службa "Нашої України".
Чи поставлено крапку у скандалі навколо виборів міського голови Мукачевого? Важко зараз дати однозначну відповідь. Можна припустити, що така політична сила, як СДПУ(о) не може дозволити собі легко здатись, ще й на Закарпатті. Ймовірно, слід очікувати продовження судової тяганини.
Багато хто розцінює цьогорічні мукачівські вибори як одні з найбрудніших в історії незалежної України. На цих виборах були спроби застосувати широкий спектр "брудних" виборчих технологій. Об'єднані соціал-демократи звинувачували спостерігачів від "Нашої України" у порушеннях виборчого законодавства, зокрема у призупиненні підрахунку голосів, вивезенні бюлетенів у невідомому напрямку без оголошення підсумку голосування, усуненні спостерігачів від Ернеста Нусера з дванадцяти дільниць тощо. "Нашоукраїнці" ж своєю чергою звинувачували есдеків у використанні адміністративного ресурсу (як місцевого, так й обласного масштабу), спробі зірвати вибори (історія із "замінуванням" виборчих дільниць у день виборів), залученні криміналітету до виборчого процесу.
Якщо розглянути мукачівські вибори в контексті майбутніх президентських виборів, то загалом протиборчі сторони показали добру фізичну форму. Влада, в особі соціал-демократів, показала опозиції та суспільству в цілому, хто є ґазда в хаті. Що, мовляв, як не голосуй, усе одно перемогу отримає потрібна владі людина. Принаймні отримає, якщо вона цього захоче. Показала, що вона готова використовувати будь-які засоби, щоб залишитись при владі. Опозиціонери ж довели, що вони також не є хлопчиками для биття і без бою не здадуться.
»
Місто без людей
Всеволод ПОЛІЩУК
Спочатку це зовсім не було схоже на проект. Та й, власне, не було проектом. Це була просто відповідь на питання. Чи можливо, видіння. А, може, й просвітлення. Чи просто "шиза" або "глюк", як полюбляє казати моє високотехнологічне і не надто окультурнене покоління.
Уже зараз, після закінчення ХІ Міжнародного конгресу Європейської асоціації психотерапії, що відбувався у Львові, є всі підстави говорити про те, що для повноцінної інтеграції України в Європу, як держави посткомуністичного простору, соціально-психологічного бар'єру немає. На такі роздуми наштовхують висновки світових психотерапевтів після проведеної чотириденної роботи.
Зокрема, психотерапевт Горст Кехеле вважає, що феномен радянської людини, пересічного українця, є загалом утворенням поверховим, через те що особистість зазнавала зовнішнього тиску збоку держави, хоча в середині самої особи зароджувався протест, опір системі.
На президентських виборах 2004 року Львівщина відіграватиме одну з провідних ролей. Таку думку висловив політолог, директор інституту політики, народний депутат Микола Томенко учора на прес-конференції в ЦСД "Львівської газети". На його думку, Галичина, як і вся Україна, зазнає шаленого адміністративного тиску. Тому він порадив галичанам бути вельми пильними у виборі свого кандидата у президенти.
Як повідомляє "Контекст-медіа", на думку Томенка, на президентських виборах-2004 візьме участь від 13 до 16 кандидатів. Він зазначив, що серед них будуть 5-7 кандидатів, які балотуватимуться з метою відтягнyти голоси від фаворитів виборчої кампанії. Томенко припускає, що "відтягувальники" голосів будуть і в "Нашій Україні". Зокрема, їхню роль, як вважає політолог, виконають народні депутати Тарас Чорновіл та Юрій Кармазін.