Літо у розпалі. Це час, коли хочеться не лише помедитувати, споглядаючи на приємні для ока краєвиди, покупатися у різного калібру водоймах, помандрувати, просто помріяти... Хочеться взяти в руки книжку, але таку, щоби для душі. Розслабитись і насолоджуватись читанням.
"Газета виборча", наприклад, запропонувала читачам інформацію про те, що читають відомі особистості. Видатний білорусько-польський письменник Сократ Янович розповів, що літо -- це гарна нагода для опанування занедбаної лектури. "З'являється трохи "міжлюдської тиші", бо знайомі і колеги виїжджають на відпочинок, а у своєму домі і гарному саду в Кринках маю більше спокою", -- зізнається митець. А письменник Юзеф Хен улітку збирається не читати, а писати: "Хочу закінчити працю над книжкою про Станіслава Авґуста. То буде об'ємна (600 сторінок друкованого тексту) монографія "Мій приятель король". Історію оповідає вигадана особа, але епізоди в ній є правдивими". Тому Хен змушений поєднувати творчість із студіюванням відповідної спеціальної літератури.
Власник книгарні Чеслав Апєцьонек має намір цей час використати для того, аби прочитати те, чого раніше не встиг. А саме: Жана Крістіана Жаква, автора французьких "Фараонів", які викликали ренесанс зацікавлення стародавнім Єгиптом. А уповноважений міністра культури Польщі у справах читачів, віце-директор Інституту Адама Міцкевича, видавець Анджей Новаковський приготував собі на літній період тільки одне чтиво, але доволі солідне. Збирається він прочитати монументальну монографію Вроцлава Нормана Дейвіса і Роджера Мургауза "Мікрокосм".
Отож, поки літо у розпалі, то можна ще встигнути прочитати багато хороших книжок. Тоді не буде нестерпно боляче за змарнований даремно час...
»
ФЕСТИВАЛІ
Десь між ренесансом і бароко
Літо: музика на перехресті культур і часів
Ева ЗБАРЗЬКА
Чи не вперше цьогоріч Львів спромігся не влаштовувати з літа "мертвого сезону", а, завдяки "Дзиґівським" фестинам, влаштувати собі карнавальну атмосферу перманентного фестивалю, наблизившись таким чином до давньої традиції європейських міс та містечок, літнє життя яких просто вирує фестивалями. Нещодавно до Львова повернувся з Польщі знаний львівський хор "Ґлорія", який був бажаним гостем одразу двох фестивалів: давньої музики у Старому Сончі та міжнародного фестивалю у Кракові Na skrzzowaniu kultur.
У швейцарському місті Вінтертур у музеї фотомистецтва до 28 серпня демонструватимуть чергову ретроспективу найбільш популярного на Заході українського фотографа з Харкова Бориса Михайлова. "Там" Михайлова разом з Іллею Кабаковим вважають найбільш знаковими митцями пострадянського простору. Численні фотоальбоми провідних видавництв світу, численні публікації і виставки, перші нагороди в царині фотомистецтва: шведська Hasselplad Award 2000 року (це така Нобелівська для фотографів) і британська Citipank Award 2001 зробили Михайлова зіркою світового мистецтва.
Популярність у глядача фільмів жахів нарешті зацікавила митців-концептуалістів. На виставці сучасного мистецтва у Франкфурті з більш ніж відвертою назвою "На ваш страх і ризик" митці пропонують оглянути власну концепцію ризику в сучасному світі. Отож, гостям виставки доведеться зважити всі "за" і "проти", перш ніж зануритись у цей своєрідний мистецький екстрім. Небезпека очікує на глядачів практично на кожному кроці, але, на щастя, кожен може вирішувати сам, наскільки далеко він зайде.