BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Інтерв''ю у Поступі.    Історія у Поступі.    Відлуння Волині.    Літературний Поступ.    Музика Поступу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
16 липня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
  10:39 16-09-2020 -   "Динамо" проходить до фінального раунду кваліфікації Ліги Чемпіонів  
  10:39 16-09-2020 -   МЗС вимагає від Росії роз’яснень через заяву про нормандський саміт  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія у Поступі  »  ОБОРОНА

___________________________________________________________________________

Еволюція української мови
Ігор МЕЛЬНИК
 
Безпосередньою причиною видання, так званого, Валуєвського циркуляру було не лише деяке пожвавлення українофільського руху, а насамперед польське повстання 1863-1864 років. Його керівники не приховували, що прагнуть відродити Річ Посполиту в межах 1772 року. Однак у своїй боротьбі проти Москви вони намагалися розіграти й українську карту.

Ще під час Кримської війни 1853-1856 р.р. польський політик та письменник Міхал Чайковський (Садик-Паша) організував і очолив козацький полк, який у воєнній кампанії 1854 бився з російськими військами під Сілістрію та Бухарестом. З цим формуванням Чайковський планував вступити на територію України, аби підняти повстання, відновити Гетьманщину і самому стати українським гетьманом.

А у лютому 1863 року керівники польського постання звернулися до українських селян із закликом приєднатись до них. Однак селяни їх не підтримали, хоча українці і воювали у збройних загонах повстанців на Київщині і Волині.

За цих обставин вийшло таємне розпорядження російського уряду від 20 липня 1863 року про заборону друкувати книги українською мовою. Автором цього циркуляру був Пьотр Валуєв (1815-1890), тодішній міністр внутрішніх справ. Шестирічне управління Валуєва міністерством відзначене жорстоким придушенням національно-визвольного руху поневолених народів Російської імперії, в першу чергу українського. Він стояв на позиціях агресивного російського великодержавного шовінізму, і відомий усім своєю заявою, що "ніякої окремої малоросійської мови не було, немає і бути не може".

Циркуляр забороняв друкувати українською мовою шкільні підручники, науково-популярні та релігійні видання. Хоч і не офіційно, але фактично було також обмежено друкування й української художньої літератури.

Наступним кроком російської влади став Емський акт 1876 року, підписаний імператором Алєксандром II (Освободітєлєм) 18(30) травня 1876 року у німецькому курорті Емс. Цей документ видали на прохання київських урядовців, а саме у зв'язку з меморандумом, надісланим цареві помічником попечителя Київського учбового округу Юзефовичем, в якому українців звинувачено в тому, що вони хочуть "вільної України у формі республіки з гетьманом на чолі".

Емський акт доповнював основні положення Валуєвського циркуляра і забороняв: ввозити на територію Російської імперії з-за кордону книги українською мовою; видавати оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов; друкувати тексти для нот; проводити українською мовою театральні вистави і публічні читання. Місцевій адміністрації наказувалося посилити нагляд, щоб у початкових школах не велося викладання українською мовою та щоб з бібліотек були вилучені книги українською мовою. На підставі Емського акту було закрито Південно-західний відділ Російського географічного товариства у Києві, ліквідовано "Громади", звільнено ряд професорів-українців з Київського університету. Українську мову було остаточно заборонено в усіх закладах освіти. Емський акт втратив чинність лише у 1905 році, хоча освіта українською мовою в Російській імперії була заборонена до 1917 року.

Ці антиукраїнські заходи російського уряду мали значний плив не лише на Наддніпрянщину, але й на Галичину. Наддніпрянські діячі Володимир Антонович, Пантелеймон Куліш, Михайло Драгоманов почали шукати в Галичині базу для розповсюдження української літератури та й своїх ідей. Внаслідок своєрідного "експорту українства", яке знайшло відгук серед частини галицької молоді, поширився рух народовців. Він сформувався на противагу консервативній політичній та культурницькій течії -- русофільству. Внаслідок чого відбулася культурна і політична переорієнтація частини галицьких русинів на Російську імперію. І русофіли ставали москвофілами.

Змагання між народовцями і москвофілами тривали в Галичині до Першої світової війни, а в Закарпатті до 1945 року, коли сталінський режим визначив національну орієнтацію Карпатської Русі.

Використовуючи конституційні закони, прийняті австро-угорським урядом, народовці заснували низку культурно-освітніх товариств: "Руська Бесіда", "Просвіта", Літературно-наукове товариство ім. Т. Шевченка. У боротьбі з польською адміністрацією народовці добивалися запровадження української мови в судах і адміністративних органах, відкриття українських гімназій, утворення кафедр в університеті. Під впливом українців Галичини народовницький рух розгорнувся на Буковині і Закарпатті. А на початку ХХ століття і на... Великій Україні.

"...Народна форма і популярно-гуманні ідеї Шевченкової поезії зустріли своєрідний культурний і соціально-політичний світогляд у діяльности і творах ученого критика-аналітика Драгоманова, і -- новочасний тип Українця був, по своїй сути, довершений. В загальнім висліді, українська література не зупинилася на становищи долішно-німецької, провансальської або сицилійської; одначе разом з сим українське плем'я не вспіло перемінитися в новочасну націю. Від одного берега -- говорячи словами приповідки -- воно відплило, та до другого не приплило.

Що не сказати-б у некористь української національної ідеї ХІХ-го віку, то для нашого племени вороття вже немає, -- вороття до загально-руської національної спільноти, як немає вже найменших виглядів на здійсненя ідея окремої галицької національности, ще літ 50 тому назад -- цілком можлива. Певне й друге: що сучасний стан української національної думки не може бути довше удержаний, що вона, якщо не має бути засуждена на безнадійну неплідність, вимагає докладної ревізії своїх теоретичних і політичних основ і промощення їй виходу з сучасного безпуття", -- писав про цю еволюцію Стефан Томашівський у статті "Трагедія Драгоманова. Кілька чудацьких думок з приводу 30-ліття його смерти". (20 червня 1925)(Політика. Двотижневий огляд національного життя. Львів 10.10.1925).

А потім були визвольні змагання, коли галичани, учні Драгоманова, мусили переконувати драгоманівців-наддніпрянців у необхідності незалежності України та відмови від усяких автономій і федерацій з Москвою. Характерно, що усе це повторювалось не лише у 1918-21 роках, але й у 40-х, та й у 1989-1992 р.р.

Хоча від часу скасування Валуєвського циркуляра минуло вже майже сто років, наслідки його відчуваються донині. Не лише тому, що за часів СРСР завжди знаходились вірні послідовники Валуєва, хоча прямих заборон української мови, окрім війська та схожих специфічних установ, уже не практикувалося, натомість завжди знаходилися механізми її обмеження та заохочення переходу на "общєпонятний язик".

У 20-30-х роках навіть виникла протилежна ситуація, коли в Галичині польська влада намагалася ліквідувати українське шкільництво, а в УРСР проводилася "українізація". Щоправда саме Галичина, не зважаючи на всілякі переслідування різних окупантів, завжди залишалася оплотом українства.

Про це свідчать дані таблиці, а саме: частка українського населення згідно переписів 1989 і 2001 років, а також частка учнів, які вчилися у школах та класах з українською мовою навчання у 1991\92 та 2000\01 навчальних роках у різних регіонах України. Також вказана різниця між національним складом та мовою навчання у 2001 році.

Характерно, що лише в Галичині та Західній Волині ці цифри мало відрізняються. Натомість на Донбасі донині кількість учнів в українських школах у чотири рази менша, ніж частка українців серед населення! Не кажу вже про Крим. І на 12-му році незалежності українська влада продовжує закривати українські школи. Нещодавно у Дніпропетровську, всупреч протестам батьків, закрили три українські школи. А що говорити про сам уряд, якщо деякі міністри і досі не визнають українську мову і не можуть сказати нею й двох слів. Тож справа, за яку боровся 140 років тому Валуєв, "живе і перемагає..." А всякі "русскіє общєства" скаржаться, що їх мову у нас утискають?!
» 
АРХІВАРІУС
Про що писала львіська преса
 
В середній Африці єсть королевство Єффа, а в нім той дивний звичай, що ні короля ні королеви нікто не сміє бачити під карою смерти. Міністри і ті всі, що хотять бути на послуханню у короля, мусять в передпокою надягати на голову мішок і так в мішку розмовляти з "Єго Величеством". Коли хоче виїхати, тогди надягає на себе мішок, а служба королевска з батогами летить поперед воза і безмилосердно, в право і в ліво, бье прохожих, щоби як найдальше були од короля. Та сама процедура відбувається і при виїзді королеви в місто, або єсли обоє "Величества" ідуть на прохід. І одно і друге в мішку!
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Хто вип"є за рахунок Кучми? 
Погляд
  ·  Вічна провінція 
Поступ у Львові
  ·  Стрийський "Леоні" -- виклик для німців 
  ·  Міськрада для своїх 
  ·  В Європу -- разом з Польщею 
  ·  "Маленький Париж" -- на килим до великого 
  ·  Міськрада вигнала нацраду 
  ·  Музеї подорожчали 
  ·  Львів гине без нашого відома 
  ·  Екстрім для іноземців 
  ·  КРУ про підсумки 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Передбачувані президентські рейтинги 
  ·  Караючий меч президента 
  ·  Піскун "позакривав" резонансні справи 
  ·  Ще один донецький міністр 
  ·  Загинув відомий журналіст 
  ·  Аварія без трагедії 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Загроза малому народу 
  ·  Дипломатія замість терактів 
  ·  Ліві всіх країн єднаються? 
  ·  Подарунки для президента 
  ·  Іспанія бореться з нелегалами 
  ·  Берлусконі користає з моменту 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Головні герої режисера Романа Поланського -- статисти 
Історія у Поступі
  ·  Еволюція української мови 
  ·  АРХІВАРІУС 
Відлуння Волині
  ·  Про примирення -- в 60-ту річницю трагічних подій на Волині 
  ·  КОМЕНТАРІ 
Літературний Поступ
  ·  Любко ДЕРЕШ: Можна сутанитися від текстів, які енергетизують 
  ·  "Зовнішня приємність страждання" Володимира Хрущака 
  ·  Розгадайте загадки Тимофія Гавриліва 
Музика Поступу
  ·  У "шароварах" і з гітарою 
  ·  Смажена "Бульба" у Ляльці 
  ·  Океан відшумів у Львові 
  ·  СПРАВЖНІЙ 
Пост-Faktum
  ·  Король жахів 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система