Довга і дискусійна історія підготовки відзначення 60-річчя волинської трагедії нарешті дійшла до свого логічного кінця, себто, самого відзначення, яке відбулося вчора у волинському селі Павлівка, де зустрілися представники українського та польського народів, зокрема й президенти обох країн -- Леонід Кучма та Александр Кваснєвський. Нарешті політики вгамуються, хоч історики, як їм і належить, й далі шукатимуть істину щодо трагічних подій 1943 року.
Після багаторазових пікетувань та обурливих заяв, прогнози націонал-патріотів стосовно того, що Леонід Кучма вибачиться перед Польщею за події шістдесятирічної давності, так і не справдилися. Вибачення перед Польщею з вуст Кучми вчора так і не прозвучало.
"Схиляючи голови перед жертвами злочинів і всіх трагічних подій, що мали місце в загальній історії, ми переконані, що взаємне прощення буде першим кроком до повного примирення молодих поколінь українців і поляків, що цілком звільняться від упереджень трагічного минулого", -- заявили обидва президенти, кожен своєю державною мовою.
У спільній заяві президентів йшлося про те, що "конфлікти минулого не можуть перекреслити те, що протягом сторіч поєднує Україну й Польщу". Глави держав закликали зробити ще тіснішими зв'язки, що з'єднують Польщу й Україну. "Ми не можемо ні змінити цієї історії, ні відкидати її, не можемо її ні замовчати, ні виправдати, навпаки, ми повинні знайти в собі відвагу прийняти правду, щоб злочин назвати злочином, оскільки лише на повазі до правди можна будувати майбутнє", -- заявили Кучма і Кваснєвський.
Завдяки відзначенню трагічної річниці українці змогли дізналися, що в українсько-польських стосунках "сьогодні перебуваємо ближче до правди, ближче один до одного -- разом в об'єднаній Європі".
Кучма і Кваснєвський вшанували пам'ять жертв "убивчих конфліктів", а також висловили співчуття їхнім рідним. Глави держав відзначили, що розділяють біль родин жертв і вважають за необхідне продовжити спільний пошук історичної істини про трагедію на Волині і привселюдно морально засудити виконавців злочинів проти українського й польського народів.
Варто зауважити, що з боку Польщі на відзначенні річниці було присутніх набагато більше осіб (представників влади, військових, молоді, родичів загиблих), аніж з України. Натомість, було багато обурених українців, яких навіть з перепустками не пропустили на місце зустрічі президентів. У "дозволеній" зоні з боку України перебувала, як правило, велика кількість голів райдержадміністрацій.
Зрозуміло, що лише цим офіціозом, який тривав кілька годин, відзначення 60-річчя трагедії не обійшлося. За парканом зібралося кількасот осіб, які прийшли застерегти українського президента від вибачення перед Польщею.
Як розповів "Поступу" голова ЛОО УРП "Собор" Ростислав Новоженець, який ініціював поїздку львівської делегації до Павлівки, члени його організації добиралися на місце подій різним транспортом. "Нас зупиняли дорогою кілька разів. У результаті, нам довелося йти пішки через ліс", -- розповідає він. Зі Львова на місце подій вирушили лише члени УРП "Собор" та УНА-УНСО.
Протестуючі мали із собою транспаранти "Кучмо! Не принижуй України!", "Жодних вибачень перед загарбниками". Після безрезультатного стояння і вигукування за огорожею, пікетувальники вирішили піти на поховання українців, які трагічно загинули під час українсько-польського протистояння.
Націонал-демократичні сили обурило і те, що "українська влада організувала показуху" у Павлівці. Обурило це і місцеве населення, оскільки про їхнє село згадали лише тепер і, відповідно, привели в нормальний вигляд. "Краще б показали українській і польській владі, як ми тут насправді живемо", -- сказала одна з мешканок Павлівки.
Достатньо наробили ажіотажу і правоохоронні органи, яких, на перший погляд, було більше, аніж усіх учасників учорашньої події. А вночі, з 10 на 11 липня, "Беркут" за 5 кілометрів від села Павлівка затримав активістів Молодіжного націоналістичного конгресу, Молодого руху та УНП, які перебували на Волині в історико-краєзнавчому мандрівному молодіжному таборі. Навіть після втручання народних депутатів, їх не відпустили. |