BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Спорт-Поступ.    Поступ технологій.    Львівські обсервації.    Поступ реляксу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
3 липня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  14:23 08-12-2020 -   На Львівщині звільнили вчительку, яка вдарила учня-грубіяна  
  14:16 08-12-2020 -   Головою Львівської районної ради обрали представника "ЄС" Андрія Сулима  
  14:15 08-12-2020 -   Наступного тижня у Львові почнуть працювати будиночки різдвяної торгівлі  
  14:15 08-12-2020 -   Головним військовим комісаром Львівщини призначили Дмитра Боброва з Одеси  
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
Україна
  11:54 01-03-2021 -   Зеленський анонсував "суд у смартфоні"  
  11:54 01-03-2021 -   Останні новини 10:48 ( 1.03.2021) Луценко вестиме політичне шоу на каналі Порошенка  
  11:53 01-03-2021 -   Зеленський створив оргкомітет Саміту Кримської платформи. Порошенко має застереження  
  12:4 29-01-2021 -   Зеленський про референдум Тимошенко: 20 років політичних перевзувань  
  12:24 27-01-2021 -   "Нафтогаз" оприлюднив лютневу ціну на газ: вона нижча рекомендованої  
Світ
  11:53 01-03-2021 -   Байден: Крим – це Україна, ми будемо разом протистояти агресії Росії  
  12:5 29-01-2021 -   Пєсков заявив, що питання про "приєднання" Донбасу до РФ не стоїть  
  12:4 29-01-2021 -   У Білому домі кажуть, що Байден "не стримувався" у розмові із Путіним  
  12:24 27-01-2021 -   "Батьківщина" ініціює референдуми з п'яти питань  
  12:24 27-01-2021 -   Проєкт рішення ПАРЄ пропонує відмовитися від санкції щодо Росії    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Збігнєв Бжезінський: Мілітаристична перемога в Іраку може перетворитись на політ
 
1) Однією з найбільших перемін у сучасному світі є усвідомлення нової світової реальності, в якій існує лише одна велика супердержава, якою є США. Процес, у результаті якого США стали супердержавою, розпочався приблизно два десятиліття тому, коли закінчилась внутрішньоамериканська криза, викликана В'єтнамською війною, розпочався період інтенсивної боротьби з СРСР у 80-тих роках і сягнув апогею після розпаду Радянського Союзу. США внаслідок розвалу СРСР автоматично стали супердержавою, однак світова спільнота одразу цього не зрозуміла.

2) Але той факт, що США реально стали єдиною супердержавою, спричинив виникнення низки внутрішньоамериканських дилем, свідками яких ми є зараз. Це можна представити у формі парадоксу: мілітаристська сила США у світі ще ніколи не була такою потужною, однак політична довіра до Сполучених Штатів у світі ще ніколи не була такою низькою.

3) У такій ситуації у США відбувається дискусія, часом відкрита, інколи закрита, на тему ролі, яку мають відігравати США у світовій системі. Ця дискусія є великою мірою наслідком того шоку, якого зазнали США внаслідок терористичного акту 11-го вересня. Цей акт призвів до появи постійного відчуття напруги та небезпеки, які адміністрація США свідомо або ж несвідомо підтримує через регулярне оголошення загальнодержавних тривог і це проявляється у публічних дискусіях, а також у закритих розмовах усередині американських еліт та урядової адміністрації. Звідси і те нерозуміння та відверто негативний стосунок до низки європейських країн (наприклад, Франції і Німеччини), які панують у деяких колах. Це також є наслідком різниці американському та європейському розуміннях того, в чому полягає найбільша світова небезпека. В Америці є тенденція до підкреслення специфічної ролі тероризму, як головної загрози для світового порядку і на цьому базується концепція війни з тероризмом. Цей підхід, мушу сказати, є дещо дивним. Бо тероризм не є ворогом. Тероризм -- це одна з форм ведення політичного конфлікту. Це все одно, що називати Другу світову війну з гітлеризмом війною з "бліцкригом" чи війною з діями підводних човнів. Це є наслідком того, що в Америці не люблять говорити на тему, ким є ці терористи, звідки вони є, чому вони стали терористами, оскільки такий підхід вимагав би не лише мілітаристських акцій, але й низки політичних дій, щоби ліквідувати ґрунт для появи терористів.

4) Представники деяких кіл у США, які активізувалися після терактів 11-го вересня, закликають до подальшого застосування сили на Близькому Сході, проти Сирії, проти Ірану і силового вирішення усіх питань у цьому регіоні. І це могло б потягнути за собою подальший американсько-європейський конфлікт і певною мірою спричинило б глибшу і ширшу ізоляцію США у світі. Однак ці тенденції, які переважають усередині адміністрації, радше, через суб'єктивні причини, вступають у конфлікт з об'єктивною реальністю, яка є наслідком війни в Іраку. А саме: хоча війна була виграна доволі легко, однак вона остаточно так і не закінчилась. Мілітаристська перемога може перемінитись у політичне багно, яке стане фатальним для президента Буша.

І стабілізація в Іраку, створення якогось нового устрою, а разом з тим промоція миру між Ізраїлем та палестинцями, можливо, перевищують можливості Америки, оскільки не можна оперти поступ у цих справах лише на мілітаристській силі. Поступ у цьому напрямку вимагає також фінансового вкладу, міжнародної підтримки і співпраці. А суб'єктивний фактор є таким, що в адміністрації США панують кола, які можна окреслити як виразну правицю, християнську правицю, що опирається на підтримку в південній частині США, підходить до міжнародної реальності дуже фундаменталістично, опираючись на літеральну інтерпретацію Старого Завіту. Стратегічно її підтримують неоконсервативні кола, які підходять до міжнародних справ із перспективи сильної підтримки правих елементів в Ізраїлі, а особливо партії "Лікуд". І ця стратегічна коаліція домінує в публічній дискусії. Але як я зазначив раніше, її поняття є надто вузькими і вступають у конфлікт з реальністю, яка вимагає насамперед активної міжнародної співпраці, особливо з Європою, і тут криється моя надія, що така необхідність призведе до повернення до рівноваги у світовій стратегії США і принципової співпраці з Європою.

5) З точки зору великої світової стратегії, американсько-європейська співпраця є необхідним елементом стабільності світової системи. Америка є супердержавою, але не є всесильною. І чим далі, тим більше в Америці це розуміють, особливо з огляду на ситуацію в Іраку. Натомість, Америка у співпраці з Європою є всесильною спільнотою. Мілітаристська потуга Америки дає їй військову всесильність, але співпраця американсько-європейська дає цій спільності економічно-фінансову всесильність. Тут абсолютно не має шансів на будь-яке суперництво від будь-кого. Росія в такій ситуації, властиво, не входить у рахунок. То є країна середнього значення, яка тратить свій вплив і має лише одну конструктивну альтернативу -- входження до Європи. Японія, в якій колись бачили майбутню супердержаву, є вже найстаршою країною на світі, і тенденція є невтішною. За 15 років кожен третій японець матиме понад 65 років -- суспільно непродуктивне населення. А Китай, у найкращому випадку за плюс-мінус 20 років, стане домінуючою потугою в регіоні. Тобто в такій ситуації американсько-європейська співпраця є вихідним пунктом для світової рівноваги.

6) Християнство втрачає свою суспільну вагу у Європі. У деяких країнах воно стає певним символом культурної й історичної традиції, але не символом якоїсь глибшої віри, переконання. І це процес, який є дуже виразним у певних країнах Західної Європи -- у Франції, все більше в Іспанії, до певної міри і в Ірландії, на відміну, наприклад, від Польщі. Натомість, в ісламському світі почуття віри, інтенсивність віри є частиною реальності і асоціюється воно великою мірою з великими відчуттям історичної несправедливості, відчуттям приниження, колоніальної домінації, особливо на Близькому Сході, які Америка отримала у спадок від Франції та Великої Британії. І це надає певної гостроти для ісламського фундаменталізму. Але я вважаю, що в цій галузі потрібно виявляти велику міру обережності. Оскільки в ісламському світі також починаються процеси демократизації -- Туреччина, Марокко, до певної міри Туніс, Малайзія. Навіть в Ірані є певна доза демократичного вибору. І я не вважаю, що потрібно очікувати і передрікати якусь велику релігійну колізію. Ці сутички мають, радше, специфічно історичний характер, і важко узагальнювати весь ісламський світ. Зараз він обіймає майже півтора мільярда населення. Це величезний географічний терен, починаючи від західного узбережжя Нігерії і до східного узбережжя Індонезії. А принципова ворожість і сильний вплив фундаменталістів, радше, стосується цієї центральної частини цього світу від Суецького каналу до Афганістану, а це є великою мірою наслідком певних історичних процесів, а не лише релігійних. І ми на Заході повинні уникати будь-яких узагальнень про ісламську загрозу. Це може стати пророцтвом, яке саме себе зреалізує.

7) Для збереження світового порядку дуже важливим є питання, чи будуть стабільними теперішні кордони Росії, чи імперіальна ностальгія переможе. Якщо залишаться стабільними, то чи сприятиме це ширшій європейській співпраці. І ключову роль тут відіграє українська справа. Оскільки для мене є зрозумілим, що стабільна незалежна України буде головним гарантом для повільного, але стабільного входження і втягнення Росії в західні інституції. І втягнення України, допомога Україні у її входженні в західні інституції є дуже важливою справою, аби запевнити, що розвал російської мультинаціональної імперії є річчю завершеною і стабільною і зробити так, аби єдиною альтернативою Росії було входження до західних структур на умовах Заходу, тобто на західних цінностях, на демократії та атлантичної співпраці.

І Польща яко союзник США в справах безпеки має стати речником подальшого розширення атлантичного Союзу як НАТО, так і ЄС.

8) Я особисто не маю сумнівів, що незалежність України втримається. Натомість, залишається відкритим питання, якою буде ця України. Чи це буде країна, яка в певних політичних вимірах буде нагадувати сьогоднішню Росію, чи це буде країна, яка чим далі, тим більше буде ставати подібною до таких країн, як Польща, Угорщина, Чехія.
» 
Львів-Вроцлав: історія одного знайомства
Остап ПРОЦИК
 
Вроцлав
Свого часу Збігнєв Бжезінський, отримуючи звання Почесного громадянина міста Львова, на урочистій сесії в Ратуші з цієї нагоди заявив, що в Польщі є місто, яке, на його думку, найбільше пасує для співпраці зі Львовом, беручи до уваги схожість історії та інші моменти. Місто, з яким професор Бжезінський радив львів'янам налагодити партнерські стосунки, -- це Вроцлав. Із моменту проголошення цієї промови, а було це лишень п'ять років тому, настали разючі зміни у стосунках між обома містами. Ще тоді про Львів у Вроцлаві і про Вроцлав у Львові знали дуже мало. Щоправда, багато вроцлав'ян добре пам'ятали Львів, однак лише таким, яким він був до 1946 року. Більшість із виселених зі Львова поляків поселились саме у Вроцлаві, який до того був успішно зачищеним від німців (хочеш побачити львів'ян 30-40-их років -- їдь до Вроцлава). Однак сучасний Львів собі мало хто уявляв. Львів'яни теж не надто тішили Вроцлав своїми візитами. Львівські артисти, художники, навіть ті, які останнім часом частіше гастролювали у Польщі, як в Україні -- "Піккардійська терція", "Віртуози Львова" -- уперше вийшли на сцени Вроцлава лише два роки тому.
Детальніше>>
» 
Сентименти без ресентиментів
Остап ПРОЦИК
 
"Коли починали співпрацю зі Львовом, найбільше боялись, що ця важка історія між обома народами і містами буде найбільшою перешкодою в наших стосунках. Після певного часу можемо сказати: можуть бути сентименти без ресентиментів", -- любить повторювати директор вроцлавської фундації Колегіум Східної Європи Ян Анджей Домбровський. Зараз фундація є головним партнером Вроцлавської мерії в питаннях співпраці зі Львовом у рамках підписаного цього року договору про побратимство між цими містами. Почалося все три роки тому з ініціативи 90-річного Яна Новака-Єзьоранського -- одного з найвідоміших поляків ХХ століття, легендарного зв'язкового між варшавськими повстанцями та еміграційним урядом у Лондоні, довговічного директора польської редакції Радіо "Вільна Європа", а також людини, впливової в урядових колах не лише Польщі, але й США. За його задумом Вроцлав має стати одним із притягальних центрів для українсько-польської співпраці, своєрідним магнітом для всіх у Польщі, хто цікавиться Україною, і навпаки.
Детальніше>>
» 
Покликання міста в епоху глобалізації
Андрій САДОВИЙ
 
Наприкінці минулого місяця у вроцлавському Колегіумі Східної Європи відбулася лекція з циклу "Академія об'єднаної Європи". Цього разу з доповіддю на тему "Роль міста в епоху глобалізації" перед аудиторією Колегіуму виступив директор Інституту розвитку міста, львів'янин Андрій Садовий. У такий спосіб вроцлав'яни чи не вперше отримали нагоду дізнатися про те, чим є Львів сьогодні, які перспективи його розвитку бачать самі львів'яни і що Львів має запропонувати сучасній об'єднаній Європі.
Детальніше>>
» 
ЗБІГНЄВ БЖЕЗІНСЬКИЙ. ІНТЕРВ"Ю
 
Одразу після завершення лекції у Вроцлаві Збігнєв Бжезінський погодився відповісти на кілька запитань українських журналістів. Розмову з американським політологом вели кореспондент ТРК "Люкс" та газети "Поступ" Остап Процик і редактор журналу "Нова безпека" Дмитро Потєхін.

Д.П. -- Чи, на Вашу думку, війна з тероризмом, яку веде Америка, не зашкодить американським намірам сприяти розвитку демократії в Україні. Адже може скластися враження, що тероризм і боротьба з ним є важливіші за українську демократію.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Хліб подорожчає й у Львові 
  ·  Убивцю Ґонґадзе відпустили 
Погляд
  ·  Домінантні думання 
  ·  Львів, якого вже нема 
Поступ у Львові
  ·  Львів завалить сміттям Америку 
  ·  Ветерани розкололися за 10 гривень 
  ·  Шовіністичний компроміс 
  ·  Туристичний прецедент 
  ·  Відзначать кращих митців 
  ·  Грошей на вшанування жертв Скнилова немає 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Окупантами станемо 1 вересня 
  ·  Казахи врятують від реверсу 
  ·  Генпрокуратура розізлила БЮТ 
  ·  Легалізація воїнів ОУН-УПА 
  ·  Мер Мукачевого не здається 
  ·  Православні проти податкової 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Чи є такий народ? 
  ·  У Назареті мечеті не буде 
  ·  Змова проти Лукашенка 
  ·  Вигнання президента 
  ·  Іспанська книга поширюється світом 
  ·  Серійний вбивця котів 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Тема Поступу
  ·  Львів-Вроцлав: історія одного знайомства 
  ·  Сентименти без ресентиментів 
  ·  Покликання міста в епоху глобалізації 
  ·  Збігнєв Бжезінський: Мілітаристична перемога в Іраку може перетворитись на політ 
  ·  ЗБІГНЄВ БЖЕЗІНСЬКИЙ. ІНТЕРВ"Ю 
Спорт-Поступ
  ·  Запоріжжя залишається у Вищій лізі 
  ·  Турнір пам'яті Дерюгіна 
  ·  Лондонський банкір 
  ·  Мушкетери, до бою! 
  ·  Через океан за 80 днів 
  ·  Повірити у себе 
  ·  КОРОТКО 
Поступ технологій
  ·  Хацкерів -- садитимуть, інтернет ЗМІ -- розпускатимуть 
  ·  Міні-комп'ютери майбутнього будуть гнутися 
Львівські обсервації
  ·  Львівські обсервації 
Поступ реляксу
  ·  Анатомія бойовика 
  ·  ГОРОСКОП 
  ·  Не там, де треба 
  ·  aRT-ANONS 
  ·  ІМПРЕЗА ТИЖНЯ 
  ·  ТЕАТРИ 
  ·  ВИСТАВКИ 
  ·  КЛУБ "ЛЯЛЬКА" 
  ·  КІНОТЕАТРИ 
Пост-Faktum
  ·  Похвала сірості 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  Перспектива для курорту 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система