BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
1 липня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Европа - це остання утопія
Даніель КОН-БЕНДІТ
 
Сьогодні у Европи існує шанс втілити мрію, яка зародилася 50 років тому. Ми не маємо права змарнувати його, бо у певному сенсі об’єднана Европа перебуває сьогодні на роздоріжжі.

Якщо Европа повинна і далі рухатися по шляху до справжнього політичного союзу й стати чимось більшим, аніж найзвичайнісінький адміністративний апарат, якщо ми хочемо втілити омріяну візію майбутнього европейських народів, то вже зараз необхідно виставити стрілки на наступні 50 років.

Етнічний суверенітет

Новий европейський суверенітет передбачає, з одного боку, можливість втручання громадськости, а з иншого боку - контроль та вплив на формування цього суверенітету. Лише той, хто зуміє перенести европейські громадські інтереси в політичну площину, зможе поставити европейську бюрократію на місце.

Аби тут не виникло непорозумінь, я наголошую, що не йдеться про відміну національного суверенітету, а про його розвиток. Проте, національний суверенітет має свої межі. Якщо частині населення загрожує знищення, то чинности набуває понадетнічний суверенітет, який у такому разі є не лише леґітимним, але й зобов’язаним втрутитися, не зважаючи на національно-державну політику та тиранію.

Формувати ґлобалізацію соціально-екологічно

Хочу коротко зупинитися на темі зростаючої ґлобалізації у світі. Власне, з огляду на бурхливу ґлобалізацію ринкового господарства, роль Европи у світовому масштабі варто переосмислити. Гадаю, що лише Европа - тобто ЕС - володіє субстанцією та політичною силою, аби втрутитися у цей розвиток, пом’якшуючи та структуруючи його. Насамперед йдеться про соціально-екологічне кшталтування ґлобалізації.

Хочу додати ще одне. Де написано, що за світло, за газ і нафту ми повинні платити у доларах? Хіба це не вияв політичної слабкости ЕС, що ми не можемо набути такої економічної потуги у світі, аби наші партнери були змушені приймати евро як альтернативу до долара. Якщо ми вже мусимо підтримувати фінансово Росію, то розрахунки за поставки газу та нафти можна було б провадити в евро. І так само треба діяти крок за кроком при підписанні угод про співпрацю та асоціацію з Іраном та Алжиром.

Лише політично рішуча Европа, яка виступає як самоусвідомлена політична сила, яка володіє необхідними для цього структурами, зможе тривалий час витримувати політичну та культурну перевагу США.

Кордони Европи

Тут ми підходимо до центрального запитання. Якщо ці цінності претендують на універсальність і якщо, засновуючись на цьому, повинні втілитися европейська інтеґрація і процес розширення, - хто може брати в ньому участь?

Навіть, якщо Европа зміцніє і визначиться із своєю ідентичністю, то вона не звільниться від процесу розширення. В історичному аспекті все було доволі просто: Европа простягалася від Атлантики до Залізної Завіси, а Туреччина як член НАТО також була її частиною. Із розвалом Совєцької імперії ці кордони виявилися застарілими, і Европа справді повинна по-новому визначитися. Прийняття центрально- та східноевропейських держав не за горами. Із завершенням переговорів про кандидатів упродовж наступних років, ці держави стануть членами ЕС? А що далі? Що з Румунією, Молдовою, Україною, Білоруссю та Росією?

Безумовно, ці країни географічно і культурно є европейськими країнами - крім Росії, яка накриває ледь не всю Азію. Чи цього визначення достатньо, аби описати зовнішні кордони ЕС? Гадаю, що ні, це неможливо. Тому Европу треба сприймати як реальну політичну силу, обов’язком якої є підтримка ґеополітичної стабільности.

Прийняття Росії до ЕС на тлі інтеґраційних процесів у европейських країнах виключено. Росія завелика для Европи: її проблеми, її неоднорідність та її одновимірність Европа не зможе подолати. Інтеґрація Росії може зашкодити функціональній здатності европейських інституцій. Крім того, Росія не може бути інтеґрована до політичної федерації через свої ґеополітичні владні зазіхання. Мова може йти про утворення инших ґеополітичних сусбистем біля Европи. В одній з таких субсистем центром буде Росія. Крім того існуватимуть инші субсистеми навколо Середземного моря.

Я сформулюю це різко, але чітко: Росія повинна існувати по сусідству з ЕС. Її треба підтримувати та сприяти, разом з иншими колишніми країнами СНД з подібними труднощами, вона просуватиме вперед відповідні інтеґраційні процеси, але вона не може бути частиною Европи, оскільки, як я вже сказав раніше - своєю фактичною владою та величиною Росія порушить рівновагу в Европі.

Комунікуючі субсистеми

Таким чином, Україна та Білорусь поки що повинні дистанціюватися від европейської інтеґрації, бо инакше Росія опиниться у повній ізоляції. Замість цього, як я вже згадував, ці країни, а також Росію та инші колишні совєцькі республіки, треба підтримувати у процесі створення власної ідентичности. Вони повинні стати ґарантом стабільности в східноевропейському та центральноазіатському просторі, щоб забезпечити тут мир і безпеку.

На мою думку, цю модель варто застосовувати і в инших реґіонах світу: економічно та політично гармонізувати інтеґровані одиниці, які декларують спільні інтереси та підтримують одне одного. В басейні Середземного моря варто підтримувати інтеґрацію Маґрибу та східного Середземномор’я з Ізраїлем задля створення в майбутньому реґіональної субсистеми, а, скажімо, у Західній Африці - інтеґрацію зони CFA з Ґаною та Ніґерією.

Европа залежатиме від імміґрантів

Дозволю собі на закінчення ще одне зауваження: Европа є простором для імміґрантів. Історично склалося так, що цього вимагає як економіка, так і демографія. Без імміґрантів Европа не зможе обійтися. Імміґрація пожвавлює народи, і це історична реальність і банальний висновок.

Але як нам, Европі, вигнати злих духів, породжених страхом перед імміґрантами? Як нам діяти, щоб не повторити фатальних помилок імміґрації 50-річної давности? Тоді ми замовили дешеву робочу силу, а прийшли люди.

Імміґрація - це складний та тривалий процес для обох сторін. Імміґрація означає, і ми усі це повинні усвідомити, що приходять люди, - звідки б вони не прибували, - які певного дня стають европейцями, частиною Европи.

Ми потребуємо імміґрантів, проте, не йдеться лише про комп’ютерних фахівців, які приїдуть до нас по Green Card, аби стати в пригоді саме тепер. Той, хто говорить про “корисних” імміґрантів, натякає, що існують і “шкідливі” імміґранти.

Це все нагадує філосемітське твердження, наче євреї не є поганим, але вибраним народом - зрештою, жоден народ не має такої кількости нобелівських лауреатів. Це невірно: євреї не є народом нобелівських лауреатів, так само як вони не є народом банкірів.

Жан Поль Сартр сформулював це дуже добре. Він зауважив, що антисемітизм буде подолано лише тоді, коли євреїв будуть сприймати тими, ким вони є: такими ж людьми як і ти чи я, поліцаями і злодіями, медсестрами і повіями, нобелівськими лауреатами і дурнями. Так само і з імміґрантами.

Европа врешті повинна визнати, що потребує імміґрантів. Тому вона повинна до них пристосуватися і бути готовою до них.

Радикальні праві в Европі, які через свій страх перед майбутнім переважно нападають на чорних, цього ще не втямили. Всі демократи повинні їм пояснити, що імміґранти - частина нас усіх. І що їхня присутність є бажаною. Для цього необхідна фундаментальна згода всіх демократів. Той, хто ставить під сумнів таку згоду, насамперед це стосується політиків, підтримує терористичні акти правих радикалів. Він їх леґітимізує, замість того, щоб чітко артикулювати, що вони стоять за межами суспільства.

Для мене Европа - це візія, мрія, одна з останніх утопій, за які варто боротися. Я переконаний, що ідея конституційного патріотизму, яку для Німеччини сформулював Юрґен Габермас, підходить навіть більше для Европи. Через пропозицію европейської конституції, яка ще має заслужити цю назву, ми даємо европейським народам можливість, ідентифікувати себе з Европою.

Переклала Софія Онуфрів
» 
Чи можуть инші цивілізації піти за Заходом?
Семуел ГАНТІНГТОН
 
Чи повинні незахідні суспільства відкинути власні культурні традиції та перейняти головні елементи західної цивілізації, щоб модернізуватися? Бувало, що можновладці вважали це за необхідне. Цар Пйотр Перший та Мустафа Кемаль Ататюрк, плануючи провести докорінну модернізацію, були переконані, що для цього слід повністю перейняти західну культуру, аж до заміни традиційного головного убору на західний. У результаті виникли держави, “що криють у собі внутрішнє протиріччя”, вони не мають чіткої культурної самосвідомости та розуміння своєї культурної приналежности. Не особливо корисним виявився культурний імпорт із Заходу і для здійснення модернізації як такої. Однак частіше керівники незахідних держав пробували модернізувати свої країни, відкидаючи вестернізацію.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Новий гарант Конституції 
  ·  Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО: В Україні діє кастова порука: не здавати своїх 
Погляд
  ·  Блікс пішов шукати гриби 
  ·  Невдалий страйк східняків 
Поступ у Львові
  ·  Заступник загальмував автобус 
  ·  Бізнес по-львівськи 
  ·  Львівщина інвестиційна 
  ·  Поламане місто в фотографіях 
  ·  Шоу лісорубів 
  ·  Замітинговане дозвілля 
  ·  Новий виток справи Яцюка 
  ·  Тарифи підвищили 
  ·  Періодика не для молоді 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  "Наша Україна" виграла вибори 
  ·  Політична екологія 
  ·  Ще один європейський тупик 
  ·  Податкова знову програла 
  ·  МВС воює з "депутатами-терористами" 
  ·  Українець підвів Інтерпол 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Непевне перемир'я 
  ·  Щоб Хусейн не повернувся 
  ·  Прикордонні переговори 
  ·  На чолі уряду -- жінка 
  ·  Лімонова випустили 
  ·  Справа Ахмеда Закаєва 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Motorola проти Nokia та корейців 
  ·  Бензин дорожчає 
  ·  Десята річниця Ротарі Клубу Львів 
  ·  bIZNEWS 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест
  ·  Європейські плани для України 
  ·  Багатовекторний Марчук 
  ·  Житниці Європи не вистачає хліба 
  ·  Президентська кампанія: погляд збоку 
Арт-Поступ
  ·  Дипломні захисти ЛАМ: фабрика ідей 
  ·  Театр імені Леся Курбаса у світах і у Львові 
Ї-Поступ
  ·  Европа - це остання утопія 
  ·  Чи можуть инші цивілізації піти за Заходом? 
Спорт-Поступ
  ·  "Берлін Мастерс" -- крок до Олімпіади 
  ·  Богатирі на помості 
  ·  Футбол -- це лише гра 
  ·  Суперечки великого рингу 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Що найгірше лежить 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система