Своїм співом він прославив театри Рима і Мілана, Парижа і Лондона, Берліна і Варшави, Відня і Львова, Петербурга... А створені ним образи в операх "Отелло", "Паяци", "Аїда", "Пікова дама", "Гугеноти", "Кармен", "Фауст", "Фаворитка", "Ріголетто", "Бал-маскарад", "Трубадур", "Дочка кардинала", "Євгеній Онєгін", "Травіата", "Севільський цирульник", "Галька", "Страшний двір", "Янек" та ще багато-багато інших ввійшли в скарбницю світового оперного мистецтва. Це був наш земляк Олександр Мишуга.
Як вдалося сягнути світової слави хлопчиську з провінційного західноукраїнського села Новий Витків Радехівського повіту на Львівщині? Цим питанням музикознавці переймаються по сьогодні. Можливо, у цей ювілейний рік, коли ми святкуємо 150 років з дня народження Олександра Мишуги, ми зможемо розгадати нарешті загадку цього унікального галичанина. Він народився у бідній сім'ї, рано втратив матір і не мав жодної надії на навчання в школі. У народних піснях він шукав захисту від суму і болю цього світу. 1868 рік став для нього знаменним. На храмовому святі у Соборі святого Юра хлопчика зауважив реґент Микита Гетьман і за згодою батька, влаштував його до дяківської бурси. А далі була гімназія, потім -- учительська семінарія. Навчаючись там, Олександр Мишуга почав брати уроки співу в професора Валерія Висоцького, учня прославленого італійського вокального педагога Франческо Ламберті. З класу Валерія Висоцького, окрім Олександра Мишуги, вийшли Соломія Крушельницька, Юзеф Манн, Адам Дідур, Євгенія Штрассерн, Гелена Збоїнська-Рушковська, Ірена Богус-Геллєрова, Марія Мокшицька, Ада Некар, Зиґмунд Моссочі, Микола Левицький, Чеслав Заремба, Габріель Горський та інші.
Перше " хрещення" Олександра Мишуги на професійній сцені відбулось 14 вересня 1880 року, а за три роки він дебютував у Італії, в театрі міста Форлі. Це був початок дороги до світової слави. Усе своє життя Олександр Мишуга провів у мандрах між театрами різних країн, на що часто нарікав у листах та спогадах: " Вже така моя доля, що треба було жити на чужині і на чужині треба буде вмирати, а не там, під тихими липами у нашім ріднім Виткові...". Сьогодні його вшановує рідна земля, на якій йому так мало довелося прожити.
У Львові з нагоди ювілею Мишуги відбулася наукова конференція, присвячена творчості співака, на яку приїхав київській музикознавець Михайло Головащенко, автор книги "Олександр Мишуга". На урочистому концерті присвяченому 150 річниці з дня народження Олександра Мишуги, що відбувся у Львівському академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької, львів'яни вітали Михайла Головащенка з 80-літтям. Серед заходів, присвячених 150-річчю з дня народження великого співака -- покладання вінків на могилу славного земляка у його родинному селі Новий Витків і проведення концерту-конкурсу імені Філіпі Мишуги (сценічний псевдонім співака). У музеї Соломії Крушельницької до початку липня можна оглянути виставку оригінальних матеріалів "Учні славетного маестро" з фондів музею.
»
ОГЛЯДИНИ
Несподіванки фестивального туру INSO
Люна ГАЛАС
До Львова повернулися молоді музиканти, які під керівництвом швейцарського дириґента Гунгарда Маттеса з незмінним успіхом виступили із симфонічними концертами в Одесі, Кіровограді, Вінниці та Києві. Причому більшість доброчинних виступів львів'ян відбулась у рамках розмаїтих реґіональних фестивалів.
А щасливим камертоном, який у своєрідний спосіб настроїв тур, був незабутній концерт на сцені Львівської Опери, де учасники Нового міжнародного симфонічного оркестру та солісти Марта Семчишин (скрипка) і Ярина Горбачевська (альт) змогли обіграти гастрольну програму, продемонструвавши подиву гідну збалансованість звучання інструментальних груп, технічну вправність та шляхетність манер музикування, інтерпретаторський і педагогічний хист дириґента, під управлінням якого колектив звучав, немов один музичний інструмент: чітко, злагоджено, чисто -- без ґанджу, так часто притаманного живому виконанню. Здавалося, що слухаєш вичищений цифровий запис, -- такою майже неможливою за ступенем прагнення досконалості була та музика, своїм шармом вона просто обеззброювала найупередженіших скептиків!
Хоча Львову навесні не бракує музичних імпрез, але свят забагато не буває. Отож ті, хто побував у храмі св. Лазаря на концерті гобойної музики, організованому професором Львівської державної музичної академії ім. Лисенка, відомим музикантом, педагогом і композитором В'ячеславом Цайтцом і його вихованцями -- студентами ЛДМА -- мали унікальну нагоду мандрувати добірною музичною класикою від епохи бароко до сучасності.