Мер Львова вважає, що нафтопровід "Одеса-Броди" має використовуватись у реверсивному режимі і прокачувати нафту з Росії.
Як передає УНІАН, мер Львова Любомир Буняк, виступаючи на прес-конференції в Києві, твердив, що Україна сьогодні повинна максимально сприяти наповненню технологічною нафтою трубопроводу. Щоби він не простоював, а приносив прибуток. І нагадав, що частина трубопроводу вже використовується для транспортування російської нафти, і державний бюджет отримує кошти від транзиту. Тому вибір напряму роботи трубопроводу є не політичним, а, насамперед, економічним питанням, й Україна повинна сама вирішити, який варіант їй буде приносити великий прибуток.
Буняк зазначив, що нафтопровід "Одеса-Броди" проектувався і будувався для роботи як у прямому, так і в реверсивному режимі. І додав, що передусім треба забезпечити його технологічну готовність до роботи (наповнити технологічною нафтою).
Він також заявив, що "Укртранснафта" (Буняк, до речі, колишній заступник керівника цього підприємства) як спеціально створена компанія для розвитку нафтотранспортних коридорів не впоралася зі своїми зобов'язаннями і за два роки не змогла наповнити трубопровід "Одеса-Броди" нафтою.
Після цього Буняк підкреслив, що цей трубопровід є "єдиною реальною альтернативою" для постачання нафти в Європу, оскільки можливості Босфору істотно обмежені, а інші проекти тільки обговорюються і навряд чи будуть реалізовані.
Звичайно, навряд чи хтось заперечить, що треба наповнювати бюджет. Однак у цьому випадку не все так просто. Як уважають економісти і журналісти, що досліджують тематику нафтопроводу в Україні, іде широка кампанія з дискредитації трубопроводу "Одеса-Броди". Складниками цієї дискредитації, на думку оглядачів "Дзеркала тижня", є ідеї про використання трубопроводу в реверсивному режимі і про те, що трубопровід простоює. Хоча заяви голови директора компанії "Укртранснафта" Тодійчука, західних експертів і посла США в Україні Карлоса Паскуаля свідчать про інше.
Трубопровід зовсім не простоює. Працюють термінал "Південний" і ділянка труби завдовжки 52 кілометри від Одеси до терміналу. Прибуток від перекачування нафти з Російської Федерації до терміналу цілком окуповує існування всього трубопроводу. Натомість, використання для реверсу решти трубопроводу є зовсім невигідним для корпорацій із РФ. Оскільки транспортування нафти маршрутом Мічурінськ-Кременчук-"Південний" на 2-3 долари дешевше за транспортування нафти до того ж "Південного" від Бродів. Тому з'являється закономірне питання: чому це ТНК готова безкоштовно надати нафту для заповнення усієї "труби", якщо це заздалегідь невигідний проект?
Наповнення нафтою з Росії потужностей "Південного" і ланки від Одеси до терміналу зовсім не вплине на транспортування нафти на Захід. Оскільки для сибірської нафти було спеціально збудовано нові потужності на терміналі. А для заміни приморської ланки завдовжки 52 км "Укртранснафта" готова збудувати нову трубу.
Незадіяна частина трубопроводу не псується, оскільки заповнена спеціальною консерваційною рідиною.
Окрім того, ідея повністю заповнити новий нафтопровід сибірською нафтою робить транспортування нафти на Захід через Україну неможливим. Оскільки нафтові перевезення через Босфор уже зараз обмежуються, й українські термінали будуть заповнені сибірською, а грузинські термінали -- каспійською нафтою, то результат буде один: уся нафта піде через заплановані маршрути Бургас-Александрополіс і Констанца-Трієст, що зовсім не відповідає українським інтересам. |