-- Що є основною родзинкою "Натури"?
-- Грубо кажучи, то є мій сольний альбом. У попередніх альбомах Шура і Ростик мали право на слово, а тут вони не брали участі. Брали участь тільки сесійні музиканти, які, фактично, реалізували мої ідеї. Мені над "Натурою" було набагато приємніше працювати, бо ніхто не заважав. Попередні альбоми в муках народжувалися. Наприклад, міг забігти Ростик в студію, краєм вуха почути, що робиться і сказати, що то фігня, при цьому не вникаючи у процес. Але я лев за натурою і вимагаю поваги до своєї особи.
Проте я таки віддав Іллі Лагутенку право відбирати пісні в альбом. Спочатку було 25 пісень, а залишилося одинадцять.
-- Цікаво, яким чином у Вас склалася співпраця із фронтменом "Мумій троля"?
-- П'ять років тому ми з ним познайомилися на "Таврійських іграх". Я тоді був жахливо обурений виходом їхнього першого альбому, тому що я дуже заздрив успіху Лагутенка. Адже "Мумій троль" зміг зреалізувати дуже багато таких ідей, які я боявся свого часу реалізувати, будучи ще в Новояворівську.
Але у мене з Іллею зав'язалась дружба і то завдяки йому, бо він є людиною дуже широкої душі. Раз-два на рік ми з ним зустрічаємося на різних нейтральних територіях. Десь півроку тому від запитав, чи "Скрябін" щось нове зробив. Я показав йому нові пісні з альбому, і він запропонував поїхати в Англію і зробити то все по-людськи. Ми записували демо в Євпаторії і Києві, а потім з тими плівками поїхали в Англію, у ту студію, де записується Лагутенко. Три дні сиділи на студії і зробили якісний продукт.
-- Надалі плануєте там постійно зводити матеріал?
-- Ой, це дуже недешеве задоволення. Але якщо я собі наступного разу зможу дозволити зведення матеріалу в Лондоні, то обов'язково це зроблю. Це не те, що поїхати на Сихів і купити ковбаси. Воно набагато дорожче, але ефект помітний.
-- Як змінилася музика "Скрябіна" після відходу Ростика і Шури?
-- Я не можу сказати. Це треба тільки слухати. Це те саме, що казати, чим Бах відрізняється від Моцарта.
-- Ну, але публіка сприймає якось по іншому "Скрябін" без Шури і Ростика. Для публіки група змінилася на краще чи на гірше?
-- На концертах, наприклад, зараз відчувається така річ, яку ми не відчували до сих пір. Люди десь три-чотири пісні з цього альбому починають підспівувати, чуючи їх перший раз. Наприклад, пісні "Давай з тобою займемося любов'ю" і "Спи собі сама". Це дві такі залізобетонні пісні, такі пробійні, які люди підхоплюють на концерті і співають з першого разу без будь-якої розкрутки по телевізору і радіо.
-- Цей альбом таки вагомо відрізняється від інших. У тебе змінилася внутрішня філософія чи просто перестали твої колишні колеги шептати на вухо як писати?
-- Мені ніколи ніхто не шептав як писати. Вони просто своєю присутністю вимагали приділити їм якусь увагу і рахуватися з їхньою присутністю в групі. Моя внутрішня філософія чи моя точка зору залишилася незмінною, але просто зараз відпали їхні якісь позиції і тому я реалізую свої позиції на сто відсотків. Тобто, по великому рахунку, у мене нічого не змінилося, просто ніхто не заважає тепер робити те, що хочу саме я.
-- Тобі, мабуть, остогидло це питання, але все ж таки, прихильникам "Скрябіна" важко зрозуміти, чому після стількох років спільної діяльності з групи пішов її стрижень, тобто ті люди, які були причетні до створення групи?
-- Справа в тому, що Ростику я допоміг піти. Я думаю, Ростик би не дуже тішився, що його назвали стрижнем групи "Скрябін". Бо стрижень в творах Юрка Покальчука має конкретну характеристику (посміхається).
Тут варто запитати людей, чи вони собі уявляють "Скрябіна" без Ростика і Шури, і чи вони можуть собі уявити гурт "Скрябін", наприклад, без мене. Якщо вони уявляють його без мене, то виникає запитання, чому Ростик і Шура пішли, а якщо навпаки, то немає проблем. Справа в тому, що 95% пісень, які були в альбомах, все-таки є мого авторства. Тому я вважаю, що маю право диктувати всі правила.
-- Чи не планується бува знову якась зміна в гурті, поповнення або зменшення учасників?
-- Я можу сказати єдине: ті люди, які не допомагають нам йти вперед, будуть відходити в бік. Ті, хто заважають, не можуть бути в колективі.
-- А тебе що досі тримає у групі? Адже наразі в тебе є прекрасна телевізійна кар'єра.
-- Я ненавиджу ту телевізійну кар'єру і телевізію взагалі, бо дуже мало професіоналізму на тому каналі, на якому я працюю, і на всіх решту каналах. Чесно кажучи, вдома дуже рідко змушую себе переглянути якийсь із наших телевізійних каналів, бо вони на страшенно низькому рівні. А я, крім того, бачу ту всю кухню зсередини і мені все більше не хочеться до того прикладати свою руку. Просто справа в тому, що в Києві є реальна проблема з українською мовою і я під гарячу руку попав як україномовний хлопака, який о сьомій ранку здатен говорити цілими реченнями українською мовою.
-- Наскільки я розумію, якщо раніше група "Скрябін" була одним цілим у складі трьох людей, то зараз "Скрібян" -- це сам по собі Андрій Кузьменко і кілька музикантів, які йому допомагають себе зреалізувати?
-- Група "Скрябін" не може бути одним цілим. Так само відбувається у багатьох колективах. Доказом цьому є група The Cure. Ми ж не знаємо їхню достеменну історію, скільки разів вони розпадалися і хто від них йшов. Проте був собі Роберт Мис і всі з ним асоціювали існування групи The Cure.
Ми не знаємо, що там творилося між хлопаками з групи Depeche Mode, коли від них пішов чувак, який, як виявлялося, був стрижнем усього того процесу, бо він був найбільш аванґардовим і від нього залежало, значною мірою, звучання Depeche Mode. Коли він пішов, гурт ніби відкотився на кілька років назад, бо він був провідним технологом цього процесу.
І тут таке саме. Мусить бути одна людина, яка відповідає за ті усі наслідки, які чекають на "Скрябін" після того, як я заведу в якісь ворота тих людей, які йдуть за мною. На мою думку, Ростик і Шура не дуже гарантували, що станеться після того, як вони візьмуть прапор у свої руки і заведуть нас в якийсь ліс. А я не міг нехтувати інтересами тих людей, які віддалися нам повністю і вірили в те, що якщо вони будуть в "Скрябіні", то їхнє життя не буде спущено, як поїзд під укіс. Так що, будучи найстаршим в групі і людиною, яка знає чого вона хоче, я прийняв рішення зробити трохи розгону. Зараз з Ростиком і Шурою ми жодних стосунків не підтримуємо. Я запрошував Шуру на презентацію, але він сказав, що їсть і не прийшов. Ми не бачимося.
-- Група "Скрябін", нібито, зважаючи на свою всеукраїнську популярність і величезний стаж роботи, мала би активно братися за захоплення Сходу чи Заходу?
-- Нас це абсолютно не цікавить. Це процес, який від мене не залежить. Треба писати добру музику, а практика показує, що у світі є багато людей, які називаються продюсерами, які, якщо вони в стані продати певний продукт, то беруться за це, якщо не в стані -- то не беруться. Так що нам наразі вистачає того, що ми маємо. Не хочу собі планувати якість закордонні і загоризонтні плани, бо я людина, яка ходить по землі і все чудово розуміє.
-- А Ви не хочете взяти собі нарешті продюсера?
-- То вже запізно, хоча я був би радий зустріти таку людину, яка б могла допомогти мені своїми професійними навиками.
-- А в Україні є така людина?
-- Я думаю, що є, але я її не знаю. Тобто я знаю тих людей, перед якими схиляю голову, і знаю, що вони б могли понести цей прапор. Це Ігор Ліхута, Юра Фальоса, Володя Бебешко та ще купа розумних і професійних людей, але вони наразі мають чим займатися.
-- Відомо, що Вашу музику постійно порівнюють з музикою Depeche Mod. На Вашому концерті розігруватимуться квитки на їхній концерт, який відбудеться невдовзі у Києві. Чи не є це якоюсь ознакою початку співпраці?
-- З "Депешом" у мене не склалося знайомство. Я знаю багатьох світочів світової музики, але з "Депеш модом" я не знайомий особисто. Я не піду на його концерт, бо слухав сольний альбом і мені не дуже сподобалося. А нас порівнюють з "Депеш модом" ті люди, які до кінця не знали "Скрябіна", стопроцентово не знали нашу натуру. Я до організації їхнього концерту в Києві не маю жодного стосунку, просто на нашому концерті будуть розігрувати квитки.
Розмовляла Мар'яна П'ЄЦУХ |