BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Арт-Поступ.    Дискусія у Поступі.    Мандри Поступу.    Мікроскоп пана Юрка.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
14 червня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  13:41 15-11-2021 -   ЄС схвалив санкційний режим проти режиму Лукашенка за створення міграційної кризи  
  13:41 15-11-2021 -   Франція попередила Росію про "серйозні наслідки" в разі ескалації ситуації в Україні  
  13:41 15-11-2021 -   Україна – третя у світі і друга в Європі за добовою смертністю від Covid  
  13:41 15-11-2021 -   В Україні за добу викрили три масштабні схеми підробки Covid-документів  
  13:40 15-11-2021 -   Невакцинованим на Львівщині закрили вхід у приміський транспорт  
Україна
  9:44 15-11-2021 -   У МОЗ розширили перелік професій, яким обов'язково потрібно щепитися проти COVID-19  
  11:9 18-10-2021 -   Зеленський заявив, що не займався відмиванням грошей, хоча офшори використовував  
  18:54 15-10-2021 -   Ще 4 області з понеділка потрапляють у “червону” зону  
  8:41 30-09-2021 -   Мера Запоріжжя звільнили з посади  
  8:40 30-09-2021 -   “Слуги народу” озвучили, де й коли проведуть великий “розбір польотів”  
Світ
  11:4 05-10-2021 -   Люстри від компанії SkyLight: на будь-який смак і гаманець  
  11:2 05-10-2021 -   Что нового появилось в Джойказино в 2021 году  
  8:41 30-09-2021 -   Німеччина заперечила загрозу скасування безвізу з ЄС для України, Молдови чи Балкан  
  8:40 30-09-2021 -   Угорщина жорстко відреагувала на реакцію України щодо угоди з "Газпромом"  
  11:51 11-06-2021 -   https://marathon.ua/men/obuv-men/krossovki-dlya-bega/    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Дискусія у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Націоналізм і ксенофобія
Кость БОНДАРЕНКО
 
Ні ОУН, ні УПА не були притаманні ксенофобія та расизм. Звинувачення ОУН у намаганні підходити до вирішення національного питання із "зоологічними" мірками позбавлені історичної об'єктивності. ОУН від самих початків свого існування ставила питання наступним чином: Україна -- держава української нації, у якій має бути вирішено статус національних меншин та стосунки з сусідніми державами. Кожна нація має право на свою державу. І український націоналізм був звернений не проти конкретних народів чи націй, а проти окупаційної політики тих чи інших держав.

ОУН поводила себе як класична виразниця прагнень бездержавної нації, до того ж "ображеної" позицією великих держав після Першої світової війни. У цьому ОУН надзвичайно подібна до словацьких глінковців, румунської "Залізної Гвардії", білоруських націонал-соціалістів (які стояли на іншій платформі, аніж німецькі націонал-соціалісти) й інших ультраправих сил, які виступали з позицій реваншизму та перегляду результатів Першої світової війни. Такі ж елементи, як імперіалізм чи расизм, хоча й не були визначальними у програмових засадах ОУН, у 30-х рр. жваво дискутувалися серед членства Організації. Це ще більше споріднювало ОУН з іноземними партіями-аналогами.

Якщо умовно розглянути концепцію діяльності ОУН і розбити її на своєрідні "програму-мінімум" (діяльність до досягнення мети - незалежної держави) та "програму-максимум" (форми та методи побудови незалежної держави), то у першому випадку можливі паралелі між ОУН та ірландською Шин-Фейн, а у другому -- між ОУН та Італійською чи Іберійською формами фашизму. Щоправда, і у першому, і у другому випадках паралелі будуть досить умовними: український націоналізм -- це питомо українське явище, яке лише знаходило в іноземних аналогах методологічну основу для своєї діяльності.

Тому у підході до розгляду українського націоналізму необхідно відмовитися від уніфікованого підходу до всіх праворадикальних течій, що існували в Європі у міжвоєнний період. Саме відсутність ксенофобії як визначальної ідеологеми кардинальним чином відрізняє ідеологію ОУН від нацизму чи ідеології хорватських усташів.
Моменти ставлення до нацменшин у майбутній Українській державі дискутувалися у передвоєнний час. Націоналізм сприймався не як протиставлення чужому, а як звеличування свого. Володимир Мартинець, один з ідеологів націоналізму, у 1937 році, у книзі "За зуби і пазурі нації", стверджував, полемізуючи з прихильниками "біологічного" націоналізму, що українські націоналісти можуть виступати проти Польщі як держави, але не проти польського народу чи польської крові. Як приклад, він наводив той факт, що Євген Коновалець був напівполяком (його мати була етнічною полькою), а в складі Проводу українських націоналістів було два чистокровних поляки (Микола Сціборський та Михайло Мушинський). Олег Ольжич-Кандиба пішов далі й у своїх історіософічних працях стверджував, що саме внаслідок проникнення польського елементу в український соціум у XIX столітті українська нація змогла відбутися як така. А Степан Ленкавський, створюючи свій Декалог на початку 30-х років, відмовився від більш радикальних формулювань свого попередника, Миколи Міхновського -- особливо у частині, де "жиди, ляхи і москалі" вважалися природними ворогами української нації.
На самому початку німецько-радянської війни українці неодноразово виступали з критикою німецької національної політики -- особливо щодо євреїв. Хоча це була переважно пасивна критика (К.Гіммельрайх, О.Штуль). Водночас питання ставлення до національних меншин в Українській державі стало предметом обговорення конференції ОУН у липні 1941 року. Під впливом нацизму низка діячів ОУН вимагала впровадження "расового принципу" в організаційну доктрину, однак на ділі расовий принцип не було впроваджено.

Що стосується Волинської трагедії 1943 року, то визначальним у ній став не принцип негативізму у ставленні до поляків як етносу. Фактично склалася наступна ситуація. Керівництво ОУН вимагало чистоти націоналістичної лінії і не терпіло дисидентства. Націоналістична ідеологія і теорія націоналізму населенням сприймалися у вульгарній формі. Вульгарний націоналізм сприймався як один з рушіїв революційної боротьби (якщо населенню неможливо дати ідею у чистому вигляді, нехай вони сприймають її у своєму, простонародному значенні - головне мета). Українські націоналісти (особливо бандерівці) у 1942 році вдалися до ряду популістських заходів, спрямованих на підвищення свого авторитету. Саме цим -- популізмом -- можна пояснити антипольські акції ОУН і УПА у першій половині 1943 року. Існувала українсько-польська суперечка за українські етнічні території, які для Польщі були "кресами всходніми". Існувала негативна реакція українського суспільства на польський режим у 20-30-х роках XX століття. Існував побутовий конфлікт поляків та українців, який базувався на зверхньому ставленні частини поляків стосовно українців. Й існувало питання володіння землею. Усі ці моменти бандерівці вирішили використати з метою піднесення власного авторитету і залучення ширших мас у лави УПА.
Важливо відзначити, що вже до середини 1943 року негативні тенденції в націоналістичному середовищі були повністю ліквідовані, і, починаючи з серпня, ОУН переходить до нової доктрини, серед основних напрямків якої були й пошук контактів з іншими поневоленими народами, створення спільного фронту боротьби проти комуністичного режиму, створення національних відділів в УПА, а також створення Антибільшовицького блоку народів.

Ми не можемо говорити про ксенофобію як один із принципів українського націоналізму. Ми можемо говорити про етнічні конфлікти як певні побічні ефекти військового часу, коли теорія націоналізму, старанно формована "верхами", розходилася із практикою діяльності "низів", а сам український націоналізм піддався певній вульгаризації, яка настає завжди, коли будь-яка теорія починає поширюватися серед мас.
» 
Волинь 1943: хто винен?
Ігор ІЛЬЮШИН
 
Укотре ми вертаємось до болючої волинської теми. Наближаються сумні роковини трагедії 1943 року, і, відповідно, липневе вшанування пам'яті загиблих. Очікуються неадекватні дії представників націоналістичних кіл, збурюваних, як завжди, "найкращими намірами". Моральним обов'язком "Поступу" є сприяння політичним і громадським діячам у виході з зачарованого кола необ'єктивності, ксенофобії та викривленого бачення історичного минулого. Робота ця, радше, невдячна, проте плоди цього варті, адже нагнітання польсько-українського протистояння вигідні лише антиукраїнським силам.

Спроби затиснути лідера потужного парламентського об'єднання "Наша Україна" у лещата нехтування історичним матеріалом та забути про християнське милосердя, на щастя, зазнали поразки. Проте тривають спроби горе-патріотів (чи псевдопатріотів) піддати сумніву порядність позиції Віктора Ющенка і навіть звинуватити його у недостатній повазі до Героїв, що полягли за Україну.

Ми пропонуємо Вашій увазі скорочені доповіді двох відомих істориків, що були підготовлені до наукової конференції, проведеної Ґьоте інститутом, Незалежним культурологічним часописом „Ї" та Центром історичних досліджень ун-ту ім. І.Франка.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Кримінал на екс-губернатора 
  ·  Перший крок до порозуміння 
  ·  Севастополь відмовився від Шевченка 
Погляд
  ·  Іван ВАСЮНИК: Рейтинг Януковича впаде сам по собі 
  ·  ПРОЩАННЯ СЕЛЯНКИ 
  ·  Християнський табір школярам 
Поступ у Львові
  ·  Ми втратили надію на українське судочинство 
  ·  Прозорість і оптимізм "Львівводоканалу" 
  ·  Таксистам заборонили страйки 
  ·  Житло для міста 
  ·  Панахиди на Зелені свята 
  ·  Об'єктивні екзамени 
  ·  Готуй сани влітку 
  ·  Чемпіони хабарництва 
  ·  Медичні працівники святкують 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Енергоатом без керівництва 
  ·  НАТО хвалить, але перевіряє 
  ·  Томенко "копає" під Табачника 
  ·  Київ наповнили фальшивками 
  ·  Хорошковський готує чистку 
  ·  Шелест правосуддя 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  До миру ще далеко 
  ·  Америка бере НАТО у свої руки 
  ·  Сейм Міллерові довіряє 
  ·  Останній ювілей на свободі 
  ·  Загострення ситуації 
  ·  Чехія голосує за Європу 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Арт-Поступ
  ·  Роман та Маргіт Сельські: скандальне століття 
Дискусія у Поступі
  ·  Волинь 1943: хто винен? 
  ·  Націоналізм і ксенофобія 
Мандри Поступу
  ·  А не лежить душа до Америки... 
Мікроскоп пана Юрка
  ·  Мікроскоп пана Юрка 
Спорт-Поступ
  ·  Святослав Шеремета: Культуристи -- нормальні люди 
  ·  Інтриги трансферного ринку 
  ·  Ми любимо тебе, спорт 
  ·  КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  Галичина відроджує Болгарію 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система