BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Інтерв''ю у Поступі.    Арт-Поступ.    Святковий Поступ.    Католицький Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
6 червня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Католицький Поступ  » 

___________________________________________________________________________

qUID EST HODIE PHILOLOGIA CLASSICA?*
Тарас Лучук, Уляна Головач
 
учасник конференції професор Варшавського університету Єжи Аскер
Українська письменниця Наталена Королева в 1930-х роках написала оповідання з євангельської історії Quid est veritas?. Можливо, питання про те, що є істина, і звучало латинською мовою в розмові поміж Пилатом та Ісусом Христом, проте воно було певною мірою риторичним: адже годі питатися про те, що у своїй цілості було явлено перед очима намісника "всесильної держави". Якщо ж постало таке глобальне, найсуттєвіше питання, то в людській історії тільки тоді вперше (і допоки світу -- востаннє) було дано найочевиднішу відповідь на нього. Проте сьогодні -- в час суцільного детермінізму та постійної непевності суспільних орієнтирів -- доводиться відповідати на далеко не такі всеохопні питання, які, проте, таки допомагають (хоч би частково) наближатися до істини, до осмислення світу та місця людини в ньому. Проявляється це також і у сфері науки та педагогічної практики.

Отож, наприкінці навчального року, 25-26 травня 2003 року в Українському Католицькому Університеті відбулася наукова конференція про місце та роль класичної філології в гуманітарних студіях. Ця конференція була унікальною під багатьма поглядами. По-перше, це (вибачайте за тавтологію) перша міжнародна наукова конференція з класичної філології, проведена за час незалежності України. Натхненником конференції виступила кафедра класичних мов УКУ, проте організація та успішний перебіг конференції не був би можливий без тісної співпраці з Міжнародною школою гуманітарних наук Східної і Центральної Європи, що діє при Варшавському університеті, а також кафедрою класичної філології Львівського національного університету імені Івана Франка. Властиво, ці інституції і склали триєдине ядро організаторів конференції. По-друге, (вибачайте за каламбур) вперше було здійснено спробу поглянути на класичну філологію в новочасному академічному контексті, в якому вона, колись фундаментальна академічна дисципліна -- "королева наук", марґіналізувалася, опинившись на узбіччі сучасного гуманітарного процесу.

Сьогодні класична філологія дедалі більше стає для наукового мислення певним викликом, який вимагає від класичних філологів зваженого аналізу існуючого стану речей і дієвої спроби його змінити. Існують об'єктивні і суб'єктивні причини, які витворили подібну ситуацію. Об'єктивні -- надто глобальні, щоб пробувати змінити їх у вузькому колі гуманітаріїв, які зібралися на наукову сесію. Суб'єктивні пов'язані передусім із непорушною заданістю традиції, яку сповідують у середовищі філологів-класиків в Україні, продовжуючи розвивати класичну філологію в напрямі таксонимічних моделей опису і систематизації мовних явищ, забуваючи при цьому про основне призначення філології. Філологія ж у перекладі з грецької означає любов до слова. Її основна функція -- сприяти розумінню іншого і набуттю врешті того досвіду, який може зумовити зміну того, хто пізнає.

Саме про таке повернення до філології у класичній філології йшлося у доповідях більшості учасників конференції, які блискуче проілюстрували вміння реалізувати свою класичну освіту в широкому (хоч, очевидно, неповно явленому на конференції) спектрі гуманітарних досліджень. Концепційною прикметою було те, що всі виголошені доповіді не були присвячені класичній філології у "шкільному" розумінні, проте практично всі доповідачі продемонстрували блискуче уміння органічно поєднувати у своїх дослідженнях конкретність філологічного аналізу грекомовного чи латиномовного тексту з широтою наукових узагальнень у суміжних з філологією галузях.

Окремо варто згадати про те, що на конференції було виголошено дві специфічні у контексті класичної філології доповіді, присвячені богословській тематиці: доповідь професора о. д-ра Марека Старовєйського, одного з найкращих текстологів Нового Завіту, про апокрифічний пласт у новозавітньому корпусі текстів, а також доповідь о. д-ра Христофора Хоми, який окреслив відображення впливів античної традиції в посланнях апостола Павла. Обидві лекції (як, зрештою, і всі інші) спричинили жваве обговорення, яке навіть оформилося в дискусію про класичні студії в богослов'ї.

Конференція завершилася проведенням круглого столу, який, за задумом організаторів конференції, був присвячений інтерпретаційним стратегіям у класичній філології. Круглий стіл, на якому головувала завідувач кафедри класичних мов УКУ Уляна Головач, зібрав небувалу кількість дискутантів, серед яких були професори Варшавського університету Єжи Аксер і Малґожата Боровська, директор Інституту українознавства НАН України академік Ярослав Ісаєвич, професори Національного університету "Києво-Могилянська академія" Наталя Яковенко і Михайло Собуцький, доценти Львівського національного університету імені Івана Франка Ігор Захара, Богдан Чернюх і Роман Домбровський, доценти Київського національного університету імені Тараса Шевченка Євген Чернухін і Валентина Миронова, викладачі кафедри класичних мов УКУ. З огляду на суспільну тенденцію звуження функціонування "класики", на круглому столі обговорювалися не тільки плановані проблеми, зокрема, яким чином можна прикладати науковий інструментарій постмодерної доби до античного тексту, або які взаємостосунки класичної філології та "суміжних" (передусім -- історичних та філософських) дисциплін, а й проблеми прикладного характеру, чи то про методику викладання латинської мови, чи то про затвердження відповідних навчальних програм і курсів у міністерстві освіти і науки.

Зважаючи на дискусію, що виникла на круглому столі, мимоволі окреслилася тема наступної конференції з класичної філології, яку Український Католицький Університет планує проводити регулярно -- щодва роки. Найвірогідніше, вона буде посвячена статусові класичної філології в Україні. Отож, розмова про те, що є класична філологія сьогодні, тільки розпочинається. І важливо, щоб вона мала своє продовження.

Звичайно, конференція не запропонувала абсолютно нового бачення перспектив розвитку класичної філології в Україні. І для декого з тих, що настроєний на радикальні зміни, це було, мабуть, певним розчаруванням: зібралися, поговорили, розійшлись. Але важливо, що конференція започаткувала діалог між класичними філологами з Києва, Львова, Варшави і провідними фахівцями в українській гуманітаристиці. Здається, вперше за багато років філологи-класики зібралися без упередження і з розумінням, що класична філологія потребує розроблення нової візії і знаходження свого місця в інтердисциплінарних студіях.

*ЩО Є КЛАСИЧНА ФІЛОЛОГІЯ СЬОГОДНІ?
» 
Ще раз про милостиню і правопорядок
Мирослав МАРИНОВИЧ
 
Цієї неділі мені довелося бути свідком цілковитої наруги як над ідеєю милосердя, так і над принципом правопорядку. Перед початком опери "Травіата" до Оперного театру тягнулися чималі струмочки тих, хто прагнув свята музики й високих почуттів. Здається, більше половини публіки складали гості нашого міста з Польщі. Вони, окрім іншого, прагнули зустрічі з будинком Львівської опери та з історією своєї культури. Проте шок, пережитий усіма перед входом до приміщення театру, здається, спотворив на цілий вечір усе: і пізнішу радість від прекрасного співу виконавців, і щем від зустрічі з історією. І досягла цього ефекту одна-єдина людина -- професійний "жебрак", який не знав ні сорому, ні честі, "гірляндою" повисаючи на руках чи шиї ошелешених гостей театру. Він не розумів слова "ні" й не відпускав свою жертву доти, доки вона у відчаї не витягала гаманця. Як я помітив, група "жебраків" підстерігала потенційних жертв і перед закінченням вистави. Але ні на початку, ні під кінець на всьому видноколі перед Оперним не було видно жодного міліціонера, до якого можна було б звернутися за наведенням порядку. До самосуду любителі театру не вдавалися, врешті-решт платили "данину", але, як на мене, найбільше постраждали два принципи, винесені мною у заголовок: милосердя і правопорядок.
Детальніше>>
» 
Літня Школа Мирянського Лідерства
 
Запрошуємо взяти участь у Літній Школі Мирянського Лідерства, що триватиме з 28 червня по 12 липня в реколекційному будинку м. Новояворівськ. У програмі Школи -- вчення Церкви про мирян, питання співпраці мирян із особами посвяченого життя, ролі жінки в Церкві та суспільстві, тренінги на здобуття навиків лідера. Організатор Школи -- Український Католицький Університет у партнерстві із Патріаршою Комісією у Справах Молоді.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україна стане окупантом 
  ·  Мирон Янків потрапив до лікарні 
Погляд
  ·  Котлета по-київськи 
  ·  КОМЕНТАРІ 
  ·  Облрада "обиратиме" нового губернатора 
  ·  Михайло СЕНДАК: "Життя триває" 
Поступ у Львові
  ·  Ратуша проти "Ратуші" 
  ·  Гостини австрійського міністра 
  ·  Літні табори у Львові 
  ·  Тимчасовий начальник 
  ·  Нова альтернатива Макдональдсам 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Жодних пом'якшень Онопрієнку 
  ·  СБУ не допоможе FATF 
  ·  Усі в президенти! 
  ·  Візовий компроміс від литовців 
  ·  Лазаренко в ефірі 
  ·  Мільйон на Печерську Лавру 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Сотий візит Папи 
  ·  Американці таки воювали за нафту 
  ·  Монополія свободи слова 
  ·  Чи жіноча це справа? 
  ·  Схід -- справа делікатна 
  ·  Отрута поштою 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Нова програма на п'ять років 
  ·  Укрпошту позбавили монополії 
  ·  Бізнес-школа для підприємців 
  ·  Кабмін пропонує податкову амністію 
  ·  Америка йде на поправку. На відміну від Європи 
  ·  "Газпром" постачатиме газ у США 
  ·  КОРОТКО 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Василь ВОЛГА: Ми добровільний загін СБУ 
Арт-Поступ
  ·  Олега Дергачова тепер знає весь Китай 
  ·  Абстракція без об'єму 
  ·  ЛУВР ПЕРЕГЛЯДАЄ СВОЮ ІСТОРІЮ 
  ·  "50 УЛЮБЛЕНИХ КІМНАТ РАЙТА" 
  ·  ЗАПОВІДНА UTOPIA ПАВЛА МАКОВА 
Святковий Поступ
  ·  Преса в Україні 
Католицький Поступ
  ·  qUID EST HODIE PHILOLOGIA CLASSICA?* 
  ·  Ще раз про милостиню і правопорядок 
  ·  Літня Школа Мирянського Лідерства 
Пост-Faktum
  ·  Жива історія очима жінки 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  До антропології галичан 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система