BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Інтерв''ю у Поступі.    Арт-Поступ.    Святковий Поступ.    Католицький Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
20 вересня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
  10:39 16-09-2020 -   "Динамо" проходить до фінального раунду кваліфікації Ліги Чемпіонів  
  10:39 16-09-2020 -   МЗС вимагає від Росії роз’яснень через заяву про нормандський саміт  
  10:56 27-08-2020 -   Антирекорд смертей від COVID в Україні і знову майже дві тисячі хворих  
  10:16 24-08-2020 -   Зеленський: Ті, хто без бою подарував частину території, будуть давати свідчення  
Світ
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер  
  10:1 11-08-2020 -   Тихановська виїхала з Білорусі у Литву  
  10:1 11-08-2020 -   У Google створили мапу мітингів у Мінську    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Святковий Поступ  »  ПРОПОЗИЦІЯ

___________________________________________________________________________

Преса в Україні
Хто платить гроші, той і замовляє... інформацію
Наталка ЧИМИРЕНКО
 
Типовий портрет українця, поширений як у рідних пенатах, так і за кордоном, -- занурений у власні проблеми стосовно шматка сала на завтра і своєї хати з краю, байдужий, інертний, довіряє лише власній суб'єктивній думці та тому, що бачить лише своїми очима. Чи потрібні газети народові, який складається з таких громадян? Газети є носіями інформації, необхідної для активного самовизначення у суспільстві, формування ставлення громадян до влади та її політики. Українська асоціація видавців періодики стверджує (і може це довести), що громадяни України активно читають газети, здатні відрізнити політично заанґажовану інформацію від об'єктивної й мають потребу у новинах і корисній інформації. І допоки така потреба існує у незалежної преси в Україні найоптимістичніші перспективи, а об'єктивні й професійні журналісти ніколи не залишаться без роботи.

Поки олігархи та політики у Києві ділили та перекуповували центральні газети й телеканали, а центральна влада то слабшала, то підсилювала свої функції цензора й контролера, у реґіонах виникли сотні місцевих незалежних газет. Їх видавцями стали колишні журналісти державних видань або ж ті, хто, не маючи спеціальної журналістської освіти, побачили власну життєву місію у забезпеченні громадян свого міста й області об'єктивною інформацією. Але вони ризикували: чи будуть читачі платити за інформацію? Без необхідної споживчої бази газетний проект приречений бути на утриманні того, хто буде друкувати те, що вигідно йому, а не читачам.

На черговому з'їзді Національної спілки журналістів, який відбувся минулого року, було зазначено: "70% громадян України не читають газет!" Організоване того ж року Українською асоціацією періодики дослідження дало сенсаційний результат: 88% громадян України читають газети один і більше разів на тиждень і не збираються відмовлятися від цього в майбутньому. Факти були отримані компанією Тейлор Нельсон Софрес Україна, яка проводила дослідження на замовлення Асоціації видавців, шляхом опитування громадян у віці від 18 років у всіх реґіонах України. Отож, читають газети в Україні чи ні, а якщо так, то які?

Пресі України пощастило з читачами

"Українські читачі -- розумні, цивілізовані та вимогливі", -- до такого висновку дійшла одна з директорів Всесвітньої газетної асоціації Тетяна Репкова, ознайомившись із результатами дослідження читацької аудиторії газет України. Виявляється, інформаційні потреби громадян України повністю співпадають з вимогами читачів у країнах з розвинутою демократією. Мотивами для купівлі газет опитані українські читачі назвали бажання довідатися про новини, отримати корисну та розважальну інформацію. Саме на цих "трьох китах" читацького інтересу тримається газетна індустрія у всьому цивілізованому світі.

Читацькі оцінки, висловлені під час опитування аудиторії читачів газет України, відображають достатньо високий освітній рівень і активну потребу в інформації для формування думки з усіх життєвих питань як у своєму місті чи області, так і в країні загалом. Криза самореалізації політичної інформації, яка в рейтингу читацьких уподобань займає останні позиції, пов'язана із загальною кризою довіри громадян до органів влади.

Те ж дослідження показало, що рівень довіри громадян до засобів масової інформації втричі більший, аніж рівень довіри до Верховної Ради та вдвічі більший від рівня довіри до місцевих органів влади. У той же час, читачі хочуть знати про всі рішення місцевої й центральної влади, які зачіпають їх інтереси, отримати консультації спеціалістів з цього приводу. Таким чином, український читач не є аполітичним та інертним, а швидше, влада є закритою для суспільства.

Серед засобів масової інформації, що їх громадяни визначили найголовнішими для себе джерелами отримання новин, дослідження назвало національні телеканали й місцеві газети та журнали. Місцевій пресі довіряють, її оцінюють як власну. Міська, обласна газета стала, як ілюструє дослідження, частиною життя громадянина, невід'ємною частинкою життя місцевого суспільства.

Один номер газети в Україні читає в середньому 2,7 читача, що повністю відповідає інформації, отриманій після опитування європейських читачів. Читають газети переважно вдома, у суботу. Це вказує на те, що читання газети стало сімейною справою, що газетна культура зберігається у сім'ї і передається молодшому поколінню. Читачі залюбки купують газети, у яких є розділи для дітей та підлітків. Шляхом опитування читачів у фокус-групах вдалося створити образ ідеальної газети. По-перше, газета має бути абсолютно об'єктивною, подавати кілька точок зору на проблему. По-друге, для читачів дуже важливою є думка експерта, який досконало володіє темою, і менш важливою є особиста думка журналіста, який, як правило, мало обізнаний з проблемою. По-третє, читачі віддають перевагу простій, зрозумілій структурі газети, привабливим та інформативним ілюстраціям, хорошому дизайну з використанням кольору. По-четверте, масова газета має бути доступною в ціні.

Директор з маркетингу та досліджень Всесвітньої газетної асоціації Тетяна Репкова впевнена, що газети в Україні, які виконали усі читацькі вимоги, здатні завоювати міцні позиції на ринку та залучити симпатії читачів на багато років. Сто газет, видавцями яких є члени Української асоціації видавців періодики, сприйняли результати дослідження читацької аудиторії як план дій і намагаються тепер його виконувати. Чимало з них мають високий рейтинг читацької довіри. Саме цей рейтинг дає реальну незалежність -- як фінансову, так і у визначенні політики видання. Ті видавці, які орієнтуються на задоволення уподобань читачів і розглядають надходження від продажу газет та реклами як основне джерело доходів, здатні досягти реальної незалежності.

Наївно стверджувати, що це просто, передовсім, через низьку купівельну спроможність населення. Але досвід членів Асоціації видавців переконує: газети не лише виживають, але й розвиваються, видання є реально самоокупні, а деякі навіть достатньо прибуткові. Ставлення українського читача до читання газет переконує, що у незалежної газетної галузі в Україні гарні перспективи.

Якщо від газети відвертається читач, вона помирає

Читацькій думці можна довіряти, як думці найкращих експертів. Але як часто більшість газетних редакцій, готуючи матеріали, ігнорують цю думку. Скільки журналістів переконані, що "Читач глупий, аполітичний і його треба вчити". Тим не менше життя доводить, що це далеко не так. Варто газеті почати зловживати читацькою довірою, віддаючи перевагу одній думці на шкоду іншій, яка є невигідною для редакції чи для власника, як читачі відвертаються від неї. Втрата читацької довіри, підрив репутації газети -- це є найважчим ударом для редакції, а не відхід багатого спонсора. Декілька столичних газетних проектів стали жертвами виборчих кампаній своїх власників-політиків і виходять зараз мінімальним тиражем. Їх купують не для того, аби отримати об'єктивну інформацію, а задля того, аби дізнатися думку олігарха.

Газети, створені як інструмент політичного впливу, ходять "по рукам", їх перекуповують усе нові й нові власники. Деяким з них пощастило знайти видавця, який здатний перетворити газету з рупора однієї думки на повноцінний видавничий проект. Переважно такі видавці приходять до столиці з регіонів, маючи за спиною досвід успішних і популярних серед читачів газет. Українська асоціація видавців періодики у своєму статуті затвердила положення про те, що її членами можуть бути лише ті видавці, які розглядають свою справу як виготовлення продукту для потреб читача. Ті, хто переслідує інші цілі -- обслуговування влади, політиків, олігархів -- не можуть бути прийняті до Асоціації. Ставитися до читача як до рівного тобі партнера в інформаційному процесі -- це і є, на переконання незалежних видавців, справжня свобода слова. Сьогодні Асоціація видавців бореться за те, аби це переконання стало стандартом для всієї газетної галузі.

За державну газету читач платить двічі

Українські читачі дійсно двічі платять за чиамало газет -- ті, які продовжують перебувати у власності центральної або місцевої влади. Найбільші державні і комунальні газети мають величезні дотації, які їм щорічно виділяють з бюджету, а також чимало пільг від держави. Наприклад, журналіст, який працює в державній газеті, отримує високу пенсію як чиновник. Його колега, який працює в незалежній газеті, отримує звичайну пенсію, хоча переважно він є більшим професіоналом, більше працює, більше ризикує під час збору інформації, небажаної для влади чи іншим впливових структур. Таким чином, держава відверто продемонструвала, що вона заохочує в місії журналіста не слугування читачам, а обслуговування чиновників. У День журналіста з трибун традиційно звучать слова про "четверту владу" і про те, що "журналістика -- не професія, а стан душі". Стан душі державного журналіста полягає в одній фразі, яку він промовляє у чиновницькому кабінеті "Чого бажаєте?". Сьогодні за журналістське "Чого бажаєте?" держава дуже часто платить чималі гроші. Але з чиєї кишені? Зібравши податки, чиновники починають думати, що можуть поводитися з цими грошима на свій розсуд і згідно зі своїми інтересами, називаючи їх "державними інтересами". При цьому і чиновники, і народні обранці-депутати забувають, що податки -- це гроші, зароблені працею звичайних платників податків. Є прецеденти, коли депутати обласних рад голосують проти виділення сотень тисяч гривень на утримання державних газет, але в більшості регіонів, ради слухняно голосують за дотації газетам, навіть не роблячи спроб скерувати ці кошти на рішення більш гострих потреб громадян.

Купуючи місцеву газету, до назви якої звик ще з радянських часів, читач платить двічі. Уперше він оплатив її вартість із своїх податків, вдруге -- при купівлі. Така "подвійна бухгалтерія" дозволяє газетам утримувати копійчану ціну й боротися з незалежною пресою не змістом, а ціною. Державні газети мало залежать від рівня читацької довіри. Навіть якщо тираж таких газет падає занадто низько, розмір дотацій з бюджету не зменшується.

Існування державних і комунальних газет є явищем сорому для молодої української демократії. У країнах з розвинутою демократією преса виконує функції контролера уряду, а в Україні й досі необхідність громадського контролю викликає лише роздратування у чиновників. Видавці недержавних газет виступають за роздержавлення державної і комунальної преси. Вони пропонують у місцевих бюджетах на наступний рік знайти більш актуальне застосування коштам, які заплановано використати як дотації для газет. Пресу мають утримувати читачі та рекламодавці.

Українська асоціація видавців періодики з ініціативи своїх членів розробила проект закону "Про роздержавлення друкованих ЗМІ в Україні". Закон уже передано до Комітету з питань свободи слова та інформації Верховної Ради. Більшість журналістів, які працюють у державних і комунальних газетах і які приїжджали на круглий стіл Асоціації з обговорення Закону, підтримують роздержавлення. Їм набридло писати про те, що в районі, місті, області правий лише голова адміністрації чи мерії. Закону про роздержавлення необхідна потужна державна підтримка, оскільки він розроблений в інтересах звичайних громадян і утискає інтереси чиновників. Асоціація видавців просить читачів підтримати Закон своїм словом, бо право на свободу слова -- одне з основних прав, закріплених Конституцією України.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Україна стане окупантом 
  ·  Мирон Янків потрапив до лікарні 
Погляд
  ·  Котлета по-київськи 
  ·  КОМЕНТАРІ 
  ·  Облрада "обиратиме" нового губернатора 
  ·  Михайло СЕНДАК: "Життя триває" 
Поступ у Львові
  ·  Ратуша проти "Ратуші" 
  ·  Гостини австрійського міністра 
  ·  Літні табори у Львові 
  ·  Тимчасовий начальник 
  ·  Нова альтернатива Макдональдсам 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Жодних пом'якшень Онопрієнку 
  ·  СБУ не допоможе FATF 
  ·  Усі в президенти! 
  ·  Візовий компроміс від литовців 
  ·  Лазаренко в ефірі 
  ·  Мільйон на Печерську Лавру 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Сотий візит Папи 
  ·  Американці таки воювали за нафту 
  ·  Монополія свободи слова 
  ·  Чи жіноча це справа? 
  ·  Схід -- справа делікатна 
  ·  Отрута поштою 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Нова програма на п'ять років 
  ·  Укрпошту позбавили монополії 
  ·  Бізнес-школа для підприємців 
  ·  Кабмін пропонує податкову амністію 
  ·  Америка йде на поправку. На відміну від Європи 
  ·  "Газпром" постачатиме газ у США 
  ·  КОРОТКО 
Інтерв''ю у Поступі
  ·  Василь ВОЛГА: Ми добровільний загін СБУ 
Арт-Поступ
  ·  Олега Дергачова тепер знає весь Китай 
  ·  Абстракція без об'єму 
  ·  ЛУВР ПЕРЕГЛЯДАЄ СВОЮ ІСТОРІЮ 
  ·  "50 УЛЮБЛЕНИХ КІМНАТ РАЙТА" 
  ·  ЗАПОВІДНА UTOPIA ПАВЛА МАКОВА 
Святковий Поступ
  ·  Преса в Україні 
Католицький Поступ
  ·  qUID EST HODIE PHILOLOGIA CLASSICA?* 
  ·  Ще раз про милостиню і правопорядок 
  ·  Літня Школа Мирянського Лідерства 
Пост-Faktum
  ·  Жива історія очима жінки 
  ·  КАЛЕНДАР 
  ·  До антропології галичан 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система