BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Книжковий Поступ.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Листи у Поступ.    Музика Поступу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
18 жовтня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  16:57 19-10-2020 -   Зеленський звернеться до Ради у вівторок, також нардепи послухають Степанова  
  16:56 19-10-2020 -   Після "перемоги Медведчука" книгу про Стуса розкупили, буде новий наклад  
  15:31 27-09-2020 -   Туреччина висловила повну підтримку Азербайджану у конфлікті з Вірменією  
  9:32 26-09-2020 -   У авіакатастрофі літака Повітряних Сил ЗСУ загинули 25 людей – ОГП  
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
Світ
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Історія у Поступі  »  ПІДЛЯШШЯ

___________________________________________________________________________

Дорогичин -- мiсто короля Данила
Юрій ГАВРИЛЮК*
 
Дорогичин це для українцiв з Пiдляшшя iсторичний i духовний центр їхньої Малої батькiвщини -- мiсто своєю багатовiковою iсторiєю вписане не лише в регiональну, але й загальноукраїнську iсторiю.

Немає вже старовинних монастирiв, а з церков залишилася тiльки одна -- св. Миколи, побудована у другiй половинi ХVIII ст. Навiть городище, здавалося б, найменш пiдвладний часовi свiдок минулого, Буг розмив настiльки, що зберiгся лише невеликий фрагмент валу. А люди -- що ж, посеред двох тисячного населення всього кiлька десятків православних родин, з яких мало хто вже говорить українською мовою.

Перша лiтописна згадка про Дорогичин належить до подiй 1142 року, коли великий князь київський Всеволод Олегович давав винагороду своїм братам i родичам, якi пiдтримували його в боротьбi за київський престол, даючи їм м. iн. Бересть i Дорогичин. Процес територiального роздрiбнення помiж постiйно зростаючим числом членiв князiвської родини призвело навiть до того, що Бересть i Дорогичин перетворилися у столицi удiльних князiвств. У Дорогичинi володiв тодi Василько, син Ярополка (помер у 1177 р.), а пiсля нього невiдомий з iменi його син чи родич.

Роздрiбнення Волинського князiвства подолав володимирський князь Роман Мстиславич, який у 1199 р. заволодiв також престолом у Галичi й створив цим самим пiдвалини пiд об'єднаний державний органiзм, вiдомий в iсторiографiї як Галицько-Волинське князiвство, яке перейняло полiтичну спадщину Київської Русi вiд занепадаючого Києва. Отже, правильним було окреслювання захiдноєвропейськими хронiстами Романа iменем короля русинiв -- Romanus Rex Ruthenorum. Пам'ять про його особу збереглася також у пiдляському фольклорi -- у ХIХ ст. в декiлькох надбужанських селах записано варiанти веснянки, в якiй згадується "князя Романа, нашого пана", що поїхав "в орду на вiйну", тобто в похiд проти половцiв, якi тодi були постiйною небезпекою для пiвденноруського пограниччя.

Пiсля трагiчної смертi Романа його держава не зникла -- вiдбудували її сини Данило i Василько, яких володiння започаткувало бiльш як сторiчний перiод стабiльного полiтичного iснування Галицько-Волинської Русi.

Саме з постаттю князя Данила Романовича пов'язанi черговi лiтописнi згадки про наш надбужанський город. У 1235 р. захопив Дорогичин мазовецький князь Конрад, недавнiй союзник Данила. Не затримав вiн його у своїх руках, але передав у 1237 р. у володiння орденовi лицарiв-хрестоносцiв. Уже, однак, у наступному роцi Данило з Васильком вiдвоювали. Подальшi вiдносини з мазовецькими володарами були вже бiльш мирнi, навiть дружнi.

У груднi 1253 року побудована Данилом дорогичинська церква стала мiсцем чергової важливої iсторичної подiї -- його коронацiї на короля Русi: "Прийняв же Данило од Бога вiнець у городi Дорогичинi, коли вiн iшов на вiйну проти ятвягiв iз сином Львом i з Сомовитом, князем лядським." Дорогичинська коронацiя, здiйснена папським послом, була одним з заходiв, якi мали змiцнити церковнi i полiтичнi зв'язки Русi з латинським Заходом, що мали для Данила принести мiлiтарну допомогу у формi хрестового походу католицького лицарства проти монголiв. Данило i церковна єрархiя погодилися увiйти у з'єднання з римським престолом, а папа "проклинав тих, що хулили вiру грецьку православну". Коли прихильний схiдному обрядовi папа Iнокентiй ІV помер, а вiйськова допомога не надiйшла, провалилася також iдея церковної унiї.

У 30-х роках ХIV ст. литовському князю Гедимiнасу вдалося завоювати Берестя й Дорогичин, а пiсля смертi останнього з галицько-волинських володарів, Болеслава-Юрiя (1340 р.), розгорiлася багаторiчна боротьба за захiднi руськi землi помiж литовськими князями та польським королем Казимиром. Завершив її мирний договiр 1366 р. -- Дорогичин, Мельник, Бiльськ, Бересть i Кам'янець визнанi були власнiстю князя Кейстута Гедиминовича, який володiв у Троках. Це об'єднання берестейсько-дорогичинських волостей з троцьким князiвством започаткувало процес поступового вiдокремлювання сучасного Пiдляшшя i Полiсся вiд iнших етнiчних українських територiй. Полiтично-адмiнiстративний кордон, який виник тодi помiж цими землями та Волинню i Холмщиною, у великiй своїй частинi був 1569 року утривалений як пiвденний кордон Великого князiвства Литовського, щоб згодом трансформуватися у республiканський, а зараз державний українсько-бiлоруський кордон, який вiддiлив вiд материка майже мiльйонну групу українськомовного населення Берестейської областi.

Матерiальних пам'яток найдавнiшого перiоду iсторiї Дорогичина не так i багато, але вже пiвтора столiття привертають вони увагу поціновувачів старовини. Першим iсториком, який зацiкавився дорогичинським городищем, був бiльщанин Йосип Ярошевич (1793-1860), автор надрукованої 1848 року монографiчної статтi "Дорогичин. Iсторичне описання".

Зараз у пам'ятi мешканцiв мiста знання про найдавнiше його минуле, пов'язане передусiм з фактом коронування тут князя Данила, про що пригадують майже всi публiкацiї, наприклад, листiвка для туристiв, випущена останнiм часом мiським урядом: "Дорогичин -- старий коронацiйний город (один із чотирьох у Польщi), початки органiзованого осадництва сягають VI столiття н.е., пiдтвердження мiських прав -- 1498. У ХII i ХIII столiттях був столицею руського Дорогичинського князiвства". Про Данилову коронацiю нагадує також рiзьба, поставлена бiля будинку регiонального музею. Крім цього, його іменем названо декілька років тому одну з невеликих міських вуличок. А ще під час Днів міста, проведених з нагоди 500-річчя отримання міських прав, заінсценізовано саму коронацію, яку не можна, однак, назвати вдалою, хоч роль короля на громадських основах відіграв уродженець Дорогичина, відомий актор Данєль Ольбрихський (Тугай-бей у фільмі "Вогнем і мечем").

* Головний редактор українського часопису Підляшшя "Над Бугом і Нарвою" http://free.ngo.pl/nadbuhom

ПРОГРАМА

Відзначення 750-річчя коронації Данила Романовича

(Люблін-Дорогичин, 8-9 червня 2003 року)

8 червня, неділя, Люблін

10.00 -- Божественна літургія у церкві Рождества ПСБ (алея Варшавська, 84) з нагоди 10-річчя відродження Греко-католицької парохії за участю Патріарха Любомира Гузара

11.30 -- Парафіальні фестини

16.00 -- Дискусія "Роль Церков у польсько-українських стосунках" -- Люблінський католицький університет, (алея Рацлавицька, 13). У дискусії беруть участь зокрема Патріарх УГКЦ Любомир Гузар та Люблінський Митрополит РКЦ Юзеф Жиціньський

9 червня

9.00 -- Молитва за розстріляних мучеників за віру, Дрелів

11.00 -- Молебень за Пратулинських мучеників у парафіальній церкві. Пратулин

15.00 -- Наукова конференція присвячена коронації князя Данила. Дорогичин, Міський будинок культури

18.00 -- Божественна літургія під проводом Патріарха Любомира Гузара, Дорогичин

19.30 -- Виступи художніх колективів
»  ТРАДИЦІЯ
Королі Галичина і Руси
Ігор МЕЛЬНИК
 
Данило
7-8 червня на Холмщині та Підляшші відзначатимуть річниці двох історичних подій -- перемоги війська князів Данила та Василька Романовичів над хрестоносцями під Дорогичином (1238 р.) та коронації князя Данила на короля Русі, яка відбулася в тому ж Дорогичині 1253 року. Хоча докладно невідомо, коли саме Данило був коронований. Як пише Михайло Грушевський, "з усякою правдоподібністю мусимо покласти коронацію на пізнійше -- на середину або другу половину 1253 року". Корону від Папи Римського Інокентія ІV привіз легат Опізо, котрий, на думку Грушевського, "міг бути на Руси або в серпнії-вереснії, або в грудні 1253 р. Однак виявляється, що Данило був не першим в історії королем Галичини".
Детальніше>>
» 
АРХІВАРІУС
Про що писала львівська преса
 
У 1853 році

Зоря Галицька

В баварском селеніи Гайдгаузен принесла сими днями одна жена свое двадцять четвертое дитя ко крещенію. В том же селі есть иная родина, которой пять дочерей породили 45 дітей!

У 1863 році

Слово

Як уже доносили мы, зачали многіи священники в Баваріи бороды носити, що однак папскій нунцый запретил. Як звіщають тепер часописи, встретило тое запрещеніе сильную оппозицію межи духовенством, особливо молодшим, котре доказує, що ношенье бород не есть "нововведеніем", як оное нунцій назвал, но старинный обычай, ніякими уставами ніколи не запрещеный. Духовенство чуствуется запрещеніем нунція ображенным и отмовляе тому же навіть право подобное запрещеніе выдавати.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  "Наша Україна" врятувала Янківа 
  ·  Де Кучма, там скандал 
  ·  "Справу Лазаренка" закрили 
Погляд
  ·  Чесна гра 
  ·  Світові лідери погодились 
  ·  Журналісти реставрують місто 
Поступ у Львові
  ·  Наша мета -- 2004 
  ·  Україна в СОТ: погляд зі Львова 
  ·  Рішення заради рішення 
  ·  Австрійська презентація Львова 
  ·  ДАІ підводить статистику 
  ·  Рух у Львові перекриють 
  ·  Розваги подорожчали 
  ·  "Іскра" дбає про дітей 
  ·  Гаряча вода -- не для всіх 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  12 місяців у найгарячішій зоні 
  ·  Недовиконання -- не проблема 
  ·  Узгодження по-запорізьки 
  ·  Яцубу залишили в уряді 
  ·  Зленко не хоче у відставку 
  ·  На захист Тимошенко 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Золотий ювілей коронації 
  ·  Буш проштовхує взаємне визнання 
  ·  Вітаємо в нетрях 
  ·  Європейські страйки 
  ·  "Марс-Експрес" у польоті 
  ·  Штраф за ніжні почуття 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Книжковий Поступ
  ·  БЕЗСИЛЛЯ ОСНОВНОГО ІНСТИНКТУ 
  ·  Державно-церковні відносини 
  ·  Вітрина марнославства 
Історія у Поступі
  ·  Королі Галичина і Руси 
  ·  Дорогичин -- мiсто короля Данила 
  ·  АРХІВАРІУС 
Арт-Поступ
  ·  Твори ченця-художника 
Листи у Поступ
  ·  Усі ми іноземці?.. 
  ·  Діяспора й Україна 
Музика Поступу
  ·  Чому за слово "суркіс" женуть зі сцени 
  ·  Боб МАРЛІ 
Пост-Faktum
  ·  Андрій Котельник: вдома краще 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система