BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Книжковий Поступ.    Історія у Поступі.    Арт-Поступ.    Листи у Поступ.    Музика Поступу.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
4 червня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:41 28-01-2020 -   Львівська прокуратура завершила розслідування справи про ввезення брендового одягу під виглядом благодійної допомоги  
  12:36 28-01-2020 -   Протестувальники на Львівщині трасу на Івано-Франківськ, протестуючи проти ліквідації ОТГ  
  12:30 28-01-2020 -   У львівcького студента, який навчається у Китаї, зараження коронавірусом не підтвердили  
  16:23 27-01-2020 -   У Львівській області за вбивство брата чоловіка засудили до 7,5 років ув’язнення  
  16:18 27-01-2020 -   За тиждень на грип і ГРВІ захворіли майже 10 тис. мешканців Львівщини  
Україна
  15:4 29-01-2020 -   Колишній “міністр ДНР” здався СБУ – спецслужба  
  15:4 29-01-2020 -   Українські медіагрупи закодували свої канали на супутнику  
  15:4 29-01-2020 -   Кабмін звільнив Кравцова з “Укрзалізниці”  
  22:21 28-01-2020 -   Кравчук пояснив слова Зеленського про провину СРСР у розв’язанні Другої світової  
  13:38 28-01-2020 -   У Росії обурилися словами Зеленського про провину СРСР за розв’язання Другої світової  
Світ
  21:49 28-01-2020 -   Розроблена вакцина від китайського коронавірусу  
  12:29 28-01-2020 -   У провінції Хубей від коронавірусу померли більше 100 осіб. Один випадок захворювання зафіксовано у Німеччині  
  17:16 26-01-2020 -   Коронавірусом заразилися понад 2 тисячі людей, кількість жертв зросла до 56  
  10:39 25-01-2020 -   Державний секретар США Майк Помпео прибуде в Україну для підкреслення підтримки України  
  10:19 25-01-2020 -   Сурков пішов з держслужби, бо "змінився курс на українському напрямку"    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Листи у Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Діяспора й Україна
Юрій ШЕВЧУК, Кембридж -- Торонто
 
Наприкінці березня в Гарварді заходами Українського наукового інституту Гарвардського університету (УНІГУ) відбувся міжнародний симпозіум на тему "Діяспора і Батьківщина у транснаціональну добу: приклад України". У його рамках вчені-соціологи із Канади, Сполучених Штатів та України обговорили найновіші дані про стан української діяспори у Північній Америці та її взаємини із Україною. Цим симпозіумом український інститут запропонував громаді, зусиллями якої він був створений ще 1973 року, нагоду осмислити свій сучасний стан, перспективи і завдання на майбутнє.

В останні десять років до Сполучених Штатів та Канади тече дедалі більший потік нових іммігрантів з України, відомих ще як "четверта хвиля". Тривалий час мало було відомо про їхню кількість, географічне походження в самій Україні, етнічний, мовний, релігійний, освітній, професійний профіль та інші характеристики, які у сукупності визначатимуть майбутнє обличчя української діяспори. Заповнити цю прогалину і запропонували доктор Олег Воловина, президент компанії "Поінформовані рішення", Інк., США, та професор Віктор Сацевич, завідувач катедри соціології в Університеті МакМастер, Канада, які доповіли про результати своїх досліджень нових іммігрантів з України відповідно до США та Канади.

За даними Воловини, в останні десять років з усіх держав Заходу Сполучені Штати виявилися для українців найпривабливішої країною імміграції. Між 1991 та 2001 роками сюди переїхало близько 56 тисяч леґальних іммігрантів української національности. Загалом на леґальних підставах з України за цей період до Штатів виїхало 135 тисяч осіб, велику частину цієї цифри складають євреї. Якщо казати про кількісні параметри всієї "четвертої хвилі", тобто осіб української національности, що іммігрували до Штатів у межах двох категорій -- із імміграційною візою в руках і ті, хто отримав туристичну візу і відмовився повертатися в Україну, то, за оцінками Воловини, загальна цифра коливатиметься у межах від ста до ста двадцяти тисяч. За час з 1995 року відбувалося загальне "омолодження" іммігрантів з України, -- їхній середньостатистичний вік зменшився від 40 років до 25,5. Найбільшою категорією мігрантів є біженці, на другому після них місці ті, хто виграв візову лотерею.

Сьогодні, на відміну від "третьої хвилі", новоприбульці зовсім необов'язково поселяються у таких традиційних для українців частинах Сполучених Штатів, як Великий Нью-Йорк із околицями, Філядельфія чи Чикаґо. Натомість, вони частіше вибирають для поселення такі західні штати, як Каліфорнія, Ореґон чи Вашинґтон, а в них, природно, міста з кращими перспективами праці. Знаменно, що організована діяспорна громада українців не справляє майже ніякого впливу на вибір місця поселення нових іммігрантів. Дослідження нових українських іммігрантів до Канади, яке провів Сацевич, виявило специфічно канадські особливості "четвертої хвилі". Так, наприклад, дев'ять із десяти їдуть до Країни кленового листа як незалежні іммігранти, вибрані за такими критеріями, як освіта, професія, володіння мовою та за іншими перевагами. Відсоток біженців тут значно менший, і це не зважаючи на те, що Канада відома у світі як країна з чи не найбільш ліберальною системою надання притулку для переслідуваних. Серед найсерйозніших проблем, з якими стикаються в Канаді українські новоприбульці, Сацевич вказує зокрема на такі, як труднощі пристосування до незнайомого ринку праці, -- найтяжче знайти працю за спеціальністю вчителям, медикам та інженерам, найлегше -- фахівцям із комп'ютерів та інформаційних технологій. Серед інших типових проблем: брак зв'язків і знайомств у новому суспільстві, відсутність досвіду праці у Канаді, недостатнє володіння англійською мовою.

Предметом панелі під назвою "Діяспора й Україна: транснаціональний вплив" була тема, яка торкає за живе багатьох у діяспорі. Віра Андрушків, директор Програми партнерства громад Фундації Україна-США, розповіла про конкретний приклад позитивного впливу діяспори на Україну саме у ролі посередника у розвитку і поглибленні відносин між ширшим американським суспільством та Україною. Діяльність фундації вже багато років є прикладом успіхів, яких досягнула окрема діяспорна установа у мобілізації по суті безмежних політичних, фінансових, інтелектуальних та культурних ресурсів Америки з метою сприяти демократії, ринковим реформам, забезпеченню людських прав і розвитку громадянського суспільства в Україні. Серед проєктів фундації, зокрема, програма сприяння розвитку інституційних механізмів Верховної Ради, Проєкт допомоги Конституційному суду, Програма економічного розвитку, Програма гуманітарної допомоги, -- сьогодні загалом понад півтора десятка програм. Наприклад, у межах Програми партнерства громад, яку провадить фундація за фінансової підтримки американської Аґенції міжнародного розвитку, відбуваються інтенсивні контакти між чотирнадцятьма парами споріднених міст США та України на рівні муніципалітетів, місцевих підприємців, діячів науки, культури, мистецтва. Було також створено п'ять реґіональних навчальних центрів, які дають нагоду представникам усіх міст і сіл України проходити підготовку в галузі розвитку демократії і місцевого самоврядування. Девіз цієї програми "Малі рішення, а не ґрандіозні ілюзії" звучить як поправка на дійсність, яка давно стала необхідною для тих у діяспорі, хто у минулому і тепер виявляє брак реалізму в сподіваннях швидких реформ у новонезалежній Україні.

Дух конструктивної критики панував під час завершального засідання симпозіуму в рамках круглого столу під назвою "Транснаціоналізм і діяспора: що далі?" На думку професора української історії Гарвардського університету Романа Шпорлюка, важливим висновком, який пропонує симпозіум історикам, є те, що сьогодні цілий світ є сценою, на якій розгортається історія України.
Відтак діяльну участь у нинішніх перетвореннях в Україні можна брати, перебуваючи, скажімо, у Пало-Альто, Каліфорнія чи Велінґтоні, Нова Зеландія.
Майкл Флаєр, професор української філології Гарвардського університету, зупинився на проблемі, яка на симпозіумі майже не обговорювалася, -- діяспора і доля української мови в Україні, як головного складника тотожности українців. Українська мова, на його думку, може стати на повен зріст не шляхом обмеження і утисків мови російської, а насамперед пропонуючи першорядні за художньою якістю витвори культури, які привертали б до неї маси людей. Йдеться насамперед про створення на українській мові високохудожньої літератури, теле- та радіопрограм, драматургії, кінематографу, зразків журналістики. Саме тут, на його думку, і може стати в пригоді діяспора. Замість поширювати романтичні уявлення про Україну, запозичені з минулого, слід орієнтуватися на факти сьогоднішньої дійсности, визнавши зокрема, що сучасна українська літературна мова є явищем значно ширшим, ніж її галицький варіянт. Слід усіляко підтримувати і сприяти проєктам створення високоякісних словників, підручників, граматичних посібників, які, безумовно, посилювали б позиції мови. Особливо велике значення тут має переклад українською мовою великих масивів західної класики, що не лише уприступнювало для загального населення великі ідеї європейської цивілізації, але й демонструвало багатство самої мови, її здатність передавати найтонші нюанси смислу, найскладніші концепти. Критично аналізуючи настанови діяспори до України, професор української літератури Гарвардського університету Григорій Грабович, зокрема, зауважив, що серед діяспори є люди, які вважають себе настільки гарячими прибічниками незалежної України, що в своєму ентузіязмі готові не помічати чи іґнорувати явні недотягнення української держави. Водночас є й ті, хто дедалі більше усвідомлює необхідність активно сприяти демократичним змінам та реформам в
Україні. Українській діяспорі в Північній Америці необхідно досягнути консенсусу щодо своїх пріоритетів в Україні і перестати намагатися виконувати те, що в інших країнах є функцією національних урядів.
»  РЕФЛЕКСІЇ
Усі ми іноземці?..
Северин ВАНДРІВСЬКИЙ
 
Ми часто замислюємося над тим, що в нашій системі цінностей важить дім, чи вміємо ми почувати себе "як удома"? Де міститься та ідеальна місцина комфорту і душевного спокою, де ти почуватимешся своїм. Але для кого? Для себе?

Кінець травня. Палюче сонце купає проміння у хвилях великої ріки. Як добре, що в нас є така ріка, до середини якої долетить мало яка пташина. Ну, пам'ятаєте, звісно. Тут, щоправда, між берегами древньої столиці не так широко, птахи літають без перешкод. Он на хвилях Дніпра мирно гойдаються качур і качечка -- зовсім близько до борту пароплава. А на пароплаві... Так, як ви й подумали -- музика грає: і диксиленд, і рок-н-рол. Львівські наські дівчата показують моду для рідних іноземців, бо ж львів'яни у столиці -- завжди трохи іноземці. На День міста Києва вони всім товариством сідають на пароплав і відчалюють, аби не бути розчавленими захмелілим натовпом в українському русифікованому мегаполісі. Скільки ж знайомих облич -- навіть наш рідний львівський мер на відстані ліктя. І здається, не лише одне товариство, а ціла наша західна столиця, княже місто Лева назавжди відчалило у невідь від старшого і ще більш княжого брата.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  "Наша Україна" врятувала Янківа 
  ·  Де Кучма, там скандал 
  ·  "Справу Лазаренка" закрили 
Погляд
  ·  Чесна гра 
  ·  Світові лідери погодились 
  ·  Журналісти реставрують місто 
Поступ у Львові
  ·  Наша мета -- 2004 
  ·  Україна в СОТ: погляд зі Львова 
  ·  Рішення заради рішення 
  ·  Австрійська презентація Львова 
  ·  ДАІ підводить статистику 
  ·  Рух у Львові перекриють 
  ·  Розваги подорожчали 
  ·  "Іскра" дбає про дітей 
  ·  Гаряча вода -- не для всіх 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  12 місяців у найгарячішій зоні 
  ·  Недовиконання -- не проблема 
  ·  Узгодження по-запорізьки 
  ·  Яцубу залишили в уряді 
  ·  Зленко не хоче у відставку 
  ·  На захист Тимошенко 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Золотий ювілей коронації 
  ·  Буш проштовхує взаємне визнання 
  ·  Вітаємо в нетрях 
  ·  Європейські страйки 
  ·  "Марс-Експрес" у польоті 
  ·  Штраф за ніжні почуття 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Книжковий Поступ
  ·  БЕЗСИЛЛЯ ОСНОВНОГО ІНСТИНКТУ 
  ·  Державно-церковні відносини 
  ·  Вітрина марнославства 
Історія у Поступі
  ·  Королі Галичина і Руси 
  ·  Дорогичин -- мiсто короля Данила 
  ·  АРХІВАРІУС 
Арт-Поступ
  ·  Твори ченця-художника 
Листи у Поступ
  ·  Усі ми іноземці?.. 
  ·  Діяспора й Україна 
Музика Поступу
  ·  Чому за слово "суркіс" женуть зі сцени 
  ·  Боб МАРЛІ 
Пост-Faktum
  ·  Андрій Котельник: вдома краще 
  ·  КАЛЕНДАР