BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Економіка у Поступі.    Дайджест.    Арт-Поступ.    Ї-Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Faktum.   
  Цитата Поступу
Сію, сію, посіваю, З Новим роком всіх вітаю! Щоб Вам весело жилося, Щоб задумане збулося.
 
14 грудня 2019 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  13:11 15-12-2019 -   У львівському парку помітили виводок диких кабанів  
  15:57 13-12-2019 -   У Львові відлучений від церкви священик посвятив у монахині дівчину у весільній сукні  
  15:53 13-12-2019 -   З львівських дитсадків вилучили понад 200 кг фальсифікованого масла  
  15:49 13-12-2019 -   47-річний чоловік обстріляв у Львові магазин, де працює його колишня дружина  
  15:47 13-12-2019 -   Львівського поліцейського взяли на хабарі під будівлею Нацполіції області  
Україна
  12:57 15-12-2019 -   У Кремлі заявили, що до порозуміння Путіну із Зеленським далеко  
  11:33 15-12-2019 -   Собор ПЦУ закликав захищати суспільство від іноземного впливу, а Філарета - до примирення  
  14:39 13-12-2019 -   “Борг Януковича”: Верховний суд Британії відклав рішення  
  14:33 13-12-2019 -   Україна і Молдова підписали меморандум щодо постачання газу  
  14:20 13-12-2019 -   Мінекономіки допускає послаблення гривні на початку 2020 року  
Світ
  15:0 13-12-2019 -   Партія Джонсона перемагає на виборах  
  14:40 13-12-2019 -   Лідери Євросоюзу ухвалили “Зелену книгу”  
  11:15 09-12-2019 -   Новим прем’єро Фінляндії стане 34-річна дівчина  
  9:31 25-11-2019 -   На місцевих виборах у Гонконзі перемагає опозиція  
  21:44 17-11-2019 -   Акція опозиції у Тбілісі: тисячі людей вимагають позачергових парламентських виборів  


Производство георешетка прудон


  ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Ї-Поступ  » 

___________________________________________________________________________

Фашизм та ультраконсерватизм
Кость БОНДАРЕНКО
 
Для початку варто вказати, що досі немає єдиної загальноприйнятої дефініції фашизму. Переважно під цей термін потрапляють усі тоталітарні течії у Европі, відмінні від совєтської тоталітарної системи.

Фашизм зародився на початку ХХ ст. у молодіжному середовищі - спершу як культурно-мистецьке явище, як форма протесту проти наявного на той час буржуазного конформізму. Базою для виникнення фашизму стали вчення Сореля та Ніцше. Нонконформізм залишався однією з основних рис фашизму у подальшому його розвитку.

Відмінною рисою фашизму була його антиінтелігентність. Інтелігенція на початку ХХ ст. сприймалася як неодмінний атрибут буржуазного суспільства. Люди розумової праці, на думку того ж Муссоліні, як правило, народжували одну-дві дитини, у той час як сильна нація потребувала багатодітних родин. Згодом режим Муссоліні створював спеціальні штучні села (напр., Саббатію під Римом) і культивував культ села. Сам Муссоліні гордився титулом “дуче-селянин”. Хоча у той же час чимало видатних мислителів початку століття опинилися у лавах фашистського руху (серед них - Ґабріель д’Аннунціо, Юліус Евола, винахідник радіо Ґуґльєльмо Марконі, Езра Павнд та ін.). Симпатії до руху фашистів виявляли Ловренс Аравійський, авіатор Ліндберґ та король Великої Британії Едвард.

Тенденція, висловлена в українській приказці “Не дай, Боже, з Івана пана”, є панівною, коли поглянути на біографії лідерів більшости фашистських рухів: амбітні молоді люди, переважно з сільської місцевости, які намагаються опанувати аристократичні манери і жити як аристократи.

Предтечі фашизму напередодні Першої світової війни епатували публіку ніцшеанськими ідеями і закликали переробити світ і людину засобом відкинення моральних принципів. Після 1918 року фашисти почали базувати свою ідеологію на патріотичних та реваншистських почуттях, використовуючи загальну образу і невдоволення, економічну кризу та инші негативні суспільні моменти. У той же час окреслюються намагання фашистів використовувати у своїй ідеології два чинники, які згодом стали визначальними - історичну традицію (загострену настільки, що вона часто перетворювалася на псевдоісторичну традицію або історичну псевдотрадицію) та чинник релігії.

Задля справедливости варто зазначити, що фашизм відрізнявся від традиційного консерватизму однією деталлю, на якій часто наголошують і яку адепти консерватизму використовують, аби заперечити приналежність фашизму до консервативних течій: традиційний консерватизм не визнавав революційної боротьби і революційних процесів. Фашизм же задекларував (иноді на повен голос, иноді - не надто афішуючи своїх дій) консервативну революцію. Однак цей момент дає нам підстави віднести фашизм до ультраконсервативних течій.

Ультраконсервативному рухові завжди бракувало стрункої ідеологічної системи. Як і инші тоталітарні течії (можливо, за винятком нацизму і комунізму), ультраконсерватизм не перетворився на ідеологію, а став політичним рухом, ідеологічне та ідейне визначення якого змінювалося відносно до потреб часу.

Основним гаслом фашистів у 30-х роках було: “Все для держави, нічого проти держави і нічого поза державою”. Цей момент кардинально відрізняв ультраконсерваторів від комуністів (які пропагували культ класу) і нацистів (культ раси).

У більшості ультраконсервативних країн співіснували леґітимна, однак номінальна, влада короля з традиційної правлячої династії та нелеґітимна, але повна влада диктатора - вождя, дуче, поглавніка, кондукатора, каудильйо.

Акцентування уваги на соціальній сфері і намагання радикально покращити соціальну сферу (варто зауважити, що ультраконсерватизм найуспішніше - коли врахувати динаміку, темпоральний аспект і реальні зусилля - справлявся з вирішенням соціальних проблем). Все це у сукупності дає нам феномен ультраконсерватизму.

До ультраконсервативних течій ми можемо зарахувати італійський фашизм (як прообраз), іспанський фаланґізм, рух усташів у Хорватії, режим А.Салазара у Портуґалії, рух “Obozu Narodowo-Radykalnego” та “Zadrugі” у Польщі, О.Мослі у Великій Британії, де ля Рока у Франції, Білоруську націонал-соціалістичну партію (яка суттєво відрізнялася від однойменної німецької), а також кілька українських політичних сил - Організацію українських націоналістів, Фронт національної єдности, Український фашистівський здвиг тощо.

Водночас варто відзначити кілька инших тенденцій у правому таборі. Скажімо, у той же час, коли активно розвивалися ультраконсервативні течії, існувала тенденція до консервування реліктових ієрархічних систем, базованих на чистому консерватизмі. До таких варто віднести режим Прімо-де-Рібери в Іспанії, режим М.Горті в Угорщині, рух глінковців у Словаччині, прихильників Р.Дмовського і Ю.Пілсудського в Польщі, режим К.Маннергайма у Фінляндії, балтійські режими. До цієї ж категорії варто зарахувати український гетьманський рух в усій його різноманітности (Союз гетьманців-державників, Український союз хліборобів-державників, Братство українських класократів-монархістів).

З-поміж великої кількости дефініцій фашизму варто назвати - визначення німецького історика Е.Нольте, який виступив у 60-70-х роках ініціатором т. зв. “фашистських дебатів”. Він висунув 6 пунктів “фашистського мінімуму”, тобто, ознак, притаманних фашизмові: антимарксизм, антилібералізм, антиконсерватизм, фюрер-принцип, мілітаризація суспільства (плюс наявність особливої партійної армії), тоталітаризм як мета. Дане визначення дає підстави ототожнювати ультраконсервативні течії, скажімо, з нацизмом. І якщо антилібералізм у тоталітарних течіях цілком зрозумілий (хоча нацисти, скажімо, на словах декларували окремі ліберальні цінності), то антиконсерватизм був притаманний саме нацистам. Знаменита полеміка між Б.Муссоліні та Ю.Еволою у 20 - 30-х роках показала, що італійський фашизм не чужий консервативним ідеалам і традиціям. Свідченням цьому стали конкретні кроки уряду фашистів - аж до нормалізації стосунків з Ватиканом і підписання Латеранського конкордату включно. Уряд Павеліча у Хорватії створив програму відродження національних традицій (принагідно запроваджуючи й нові обряди, як от День св. Анте - покровителя Павеліча) і навіть сприяв реставрації монархії. Франко в Іспанії спирався не лише на ультраконсервативну “Фаланґу”, а й на консервативно-католицький рух “Арріба!”.

І ще один нюанс щодо “фашистського мінімуму” Е.Нольте: жоден фашистський режим не ставив собі тоталітаризм за мету. Тоталітаризм у будь-якому ультраконсервативному русі є радше засобом. Ґенеза іспанського ультраконсерватизму, який мав нагоду розвиватися у нормальних умовах і дійти до логічного завершення, показує: режим Франко поступово втрачав своє тоталітарне забарвлення. У 40-х роках нормалізувалися стосунки із США та иншими країнами демократії, у 50-х було встановлено багатопартійність, у 60-х дозволено низку демократичних свобод, а 70-ті роки підготували ґрунт для мирного переходу влади до рук опонентів Франко.

Наприкінці 30-х років починається процес мутації ультраконсервативних течій. Геополітичні інтереси починають брати гору, і запропонована А.Гітлером модель “Нової Европи” призводить до різкого розбалансування прихильників чистоти ідеології. Н.Панда у Італії пропонує Б.Муссоліні запровадити расовий принцип (оскільки, мовляв, після територіальних завоювань у Абіссинії виникає загроза змішаних шлюбів між італійцями та представниками африканських народів). У результаті в Італії починає поширюватися антисемітизм, який абсолютно не був притаманний фашистському режиму до 1938 р. (згадаймо, що предтеча фашизму Ґ. д’Аннунціо був євреєм, а Б.Муссоліні пропонував євреям створити окремі національні підрозділи у Збройних Силах Італії).

Ультраконсерватизм необхідно розглядати виключно виходячи з конкретної історичної ситуації, завдань, що стояли перед тим чи иншим народом, перед тією чи иншою державою. При цьому варто пам’ятати, що всякий політичний процес є закономірним, і ультраконсервативні режими у більшості країн Европи стали природнім, притаманним явищем.
» 
Межі толерантности
Index of Censorship.- 1994.- № 1.
Умберто ЕКО
 
У 1993 р. сорок інтелектуалів, у тому числі Умберто Еко, закликали Европу уважно стежити за всіма діями ультраправих. Ті, хто поставив свій підпис під “Закликом до пильности” (“Appel a la vigilance”), а їх уже кількасот, стривожені, що внаслідок частого вжитку відбувається звикання до небезпечних ідей, деякі з них стають привабливими. У інтерв’ю У.Еко пояснює журналістові Роже Полеві Друа, чому він підписав відозву, а також міркує про толерантність та її межі.

Р.П.Д.: Критики “Відозви” констатують, що позаяк у сучасному світі більше не зосталося ні лівих, ні правих, і старий поділ уже втратив актуальність, оскільки формуються нові політико-культурні координати, попередження про поширення ультраправих ідей звучить не сучасно, ба навіть архаїчно. Словом, ваш заклик до пильности - бита карта. Ви, мовляв, намагаєтеся реставрувати ідеологічні бар’єри, знесені потоком історії. Що ви можете відповісти на подібну критику?
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Голодування у мерії 
Погляд
  ·  Олеський замок відроджується 
  ·  Холодний душ для більшості 
  ·  Кучма -- бурхливий і загадковий 
  ·  Розбиті мрії про потяг майбутнього 
Поступ у Львові
  ·  Львівська опозиція під слідством 
  ·  Свято для дітей 
  ·  "Пункт прийому скарг" від київських комітетників 
  ·  Поки будинок ще стоїть... 
  ·  Українське студентство об`єднується 
  ·  Меморіал французьким полоненим 
  ·  У Львові стріляють по трамваях 
  ·  Українці готуються до землетрусу 
  ·  Вояки списали кілотонну пального 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ з краю
  ·  Ющенко закликає до конспірації 
  ·  Донецькі взяли зв'язок 
  ·  До Іраку -- за гроші США 
  ·  Омельченка штовхають в опозицію 
  ·  Середа -- судний день політреформи 
  ·  Олійник двічі переміг 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Світ знову об'єднується 
  ·  Щоб держава Міллера зникла... 
  ·  Чекаючи на Буша 
  ·  Парламентська корида 
  ·  Влада дбає за опозицію 
  ·  Олімпійського підривника піймали 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Економіка у Поступі
  ·  Новий шанс для нафтопроводу 
  ·  Фармацевти підкуповують лікарів 
  ·  Напівфіскальний бюджет-2004 
  ·  Наша мета -- СОТ та ЄС, наш ринок -- СНД 
  ·  На цигарках напишуть дату випуску 
  ·  Їжа в літаках стане платною 
  ·  КОРОТКО 
Дайджест
  ·  Янукович у кривих дзеркалах 
  ·  Синдром "серпасто-молоткастого" 
Арт-Поступ
  ·  Старовинна музика в історичних декораціях 
  ·  Лицарський турнір як виклик буденності 
Ї-Поступ
  ·  Фашизм та ультраконсерватизм 
  ·  Межі толерантности 
Спорт-Поступ
  ·  Спочатку був бокс 
  ·  Сенсації від аутсайдерів 
  ·  Найгучніший трансфер за участю "Шахтаря" 
  ·  На трасах Формули-1 
  ·  "Бронзовий" шлях "Джиро д'Італія" 
  ·  СПОРТ-КОРОТКО 
Пост-Faktum
  ·  ІСТОРІЯ ЛЬВІВСЬКИХ ПЕРЕДМІСТЬ 
  ·  КАЛЕНДАР