Цього року в Україні прогнозують дефіцит хліба. Основна причина -- значна загибель зернових на посівних площах восени 2002 -- навесні 2003 років. Урожай може виявитися найнижчим за останні декілька років. Інформацію, що вводить Україну в шок, оприлюднив Український гідрометеорологічний центр.
Прогноз невтішний -- врожай озимої пшениці цього року істотно зменшиться у порівнянні з минулим і становитиме близько 5,8 мільйона тонн. Це попри те, що минулого року врожай пшениці становив 20,5 мільйона тонн.
Як повідомила в інтерв'ю начальник відділу Гідрометцентру Тетяна Адаменко, "Гідрометцентр прогнозує врожай озимих зернових культур (пшениця і жито) у 2003 на рівні 6,4 млн. тонн. З них 85-90% (збережених площ) -- пшениця".
Загалом Гідрометцентр вважає, що врожай зерна цього року буде нижчим на 33-40,7%, або на 12,8-15,9 млн. тонн у порівнянні з минулим роком і становитиме 23-26 млн. тонн (а не 30-32 мільйони тонн, як прогнозують у Кабінеті Міністрів). Для України це -- трагедія, якщо враховувати, що 2002 року врожай зерна становив 38,792 млн. тонн зерна, у тому числі врожай пшениці, переважно озимої, становив 20,5 млн. тонн.
Точніший прогноз виробництва зерна у 2003 році фахівці Гідрометцентру підготують у другій половині червня. Наразі тут зазначають, що стан посівів у більшості реґіонів незадовільний і що озимі продовжують гинути через несприятливу погоду.
Про дефіцит хліба в Україні попереджають і експерти державної компанії "Хліб України". За їх підрахунками, урожай пшениці скоротиться цього року на 66% до 7 мільйонів тонн.
У державній компанії "Хліб України" переконані, що через загибель озимих у наступному маркетинговому році внутрішній ринок відчуватиме суттєвий дефіцит хліба. Тому зараз компанія "Хліб України" веде переговори з трьома комерційними банками, які, як очікується, дадуть кредит у 200 мільйонів гривень.
Нестачу хліба компенсуватимуть за рахунок імпорту продовольчої пшениці, а фуражну замінять ячменем та кукурудзою.
Президент України уже підписав указ про додаткові заходи зі стабілізації ринку зерна. До 1 липня Кабмін повинен укласти угоди із закупівлі хліба у Держрезерв і проведення інтервенцій на ринку зерна. А також виробити єдиний підхід у використанні реґіональних ресурсів хліба для уникнення цінових коливань.
Разом з Національним банком уряд повинен найти спосіб, який дозволить с/г виробникам брати кредити в банках на нових умовах, тобто, щоб гроші селяни могли повертати не одразу після збору урожаю, а навесні наступного року.
Наскільки великими будуть обсяги закупівлі зерна, у Держкомрезерві коментувати відмовилися, проте зазначили, що обсяги будуть у два-три рази більшими, ніж 2002 року.
Не краща ситуація і в Росії. Там, незважаючи на високий збір зерна за останні два роки, у найближчі місяці також очікують на різкий ріст цін на хліб.
Російські експортери зерна, які заробили 2002 року понад 1 мільярд доларів, трохи перестаралися. Як з'ясувалося, у самій Росії виник дефіцит пшениці, і ціни на неї зростають з великою швидкістю. За декілька місяців -- з лютого по травень цього року -- ціни на зерно збільшилися майже на 50 відсотків. Як вважають підприємці, не допустити ріст цін допоможе тільки закритий аукціон з продажу зерна, яке придбала держава у період зернових інтервенцій. |