Переговори щодо відправки українських вояків до Іраку йдуть повним ходом. Поки що головним результатом є те, що остаточно визначено: якщо Україна відправить свій контингент, то він базуватиметься в польській окупаційній зоні. Однак, відомі вже й інші деталі щодо розташування та чисельності потенційного українського контингенту.
Учора своє слово щодо цього сказав президент Польщі. Алєксандр Кваснєвський висловив в інтерв'ю інтернет-виданню "Українська правда" сподівання, що Україна направить своїх військових до Іраку в сектор, яким командуватимуть поляки.
"Сьогодні йдеться про те, щоб для нас, президентів, підготувати проект, що треба робити і як це вирішувати. Але, по-моєму, тут гарні можливості тісного співробітництва між державами", -- сказав польський президент.
За словами Кваснєвського, коли тільки почалися переговори про військову присутність в Іраку, то з боку України була згода. При цьому польський президент додав, що це питання має вирішуватися відповідно до Конституції України. "Я думаю, ми будемо тісно співпрацювати в цьому секторі", -- сказав Кваснєвський. Він нагадав, що на переговорах військових у Варшаві обговорюються деталі функціонування польського сектору в Іраку, і на цій зустрічі присутня і делегація України.
Як повідомив під час варшавської конференції генерал Тишкевич, який командуватиме силами, що перебуватимуть у польській зоні, якщо Україна остаточно погодиться на відправку вояків до Іраку, їхня чисельність складе близько 2 тисяч, тобто приблизно так само, як і польських вояків. Окрім того, український офіцер має стати заступником командира усієї дивізії, яка охоронятиме польську зону окупації.
Gazeta Wyborcza, посилаючись на анонімні джерела в польському міністерстві оборони, повідомляє, що разом із поляками та українцями до складу дивізії мають увійти підрозділи з Іспанії, Норвегії та Болгарії. Можливо, буде в польській зоні й одна з американських частин.
Поміж тим, передучора зникла юридична перепона для відправки українських вояків до Іраку. Адже для того, щоб Верховна Рада дала дозвіл на такий крок, має бути відповідна угода з урядом країни перебування (у випадку Іраку такого просто немає) або резолюція Ради Безпеки ООН. РБ ж у четвер увечері таки погодилася на запропоновану американцями резолюцію, яка дозволяє "стабілізацію" Іраку. Отже, тепер український парламент таки голосуватиме, і шанси на те, що рішення пройде, є досить високими. Адже основним застереженням частини "нашоукраїнців", чиї голоси будуть визначальними, була саме відсутність правової підстави. Із "більшовиками", натомість, проблем не має виникнути. А за наявності проблем, із ними обов'язково "проведуть роботу". Адже завдяки відправці "стабілізаторів" українське керівництво уб'є одразу навіть не двох, а трьох зайців: зробить черговий крок у напрямку покращення стосунків зі США, дасть можливість українському бізнесу заробити на Іраку і, врешті-решт, сприятиме додатковому зближення з Польщею.
Нагадаємо, раніше секретар РНБО України Євген Марчук заявляв, що ухвалу про відправку вояків до Іраку на розгляд Верховної Ради передадуть у середині червня. |