Президент України бере участь у сесійному засіданні 10-ї неформальної зустрічі глав держав Центральної і Східної Європи у Зальцбурзі. На відкритті заходу Кучма стояв поруч із президентами Австрії Томасом Клестилем і Польщі Александром Кваснєвським.
Відтепер можна вважати, що кризу у стосунках України і Заходу через "кольчужний скандал" подолано. Про це може свідчити вже той факт, що Кучма проводить розмови "один на один" із президентами Чехії Вацлавом Клаусом, Польщі Александром Кваснєвським, Словаччини Рудольфом Шустером, Боснії-Герцеговини Бориславом Паравачем. До речі, Кучма мав бути присутнім на прийомі в австрійського президента і провести бесіду за аперитивом із президентом Німеччини. А ситуація, за якої Леонід Кучма повчає голів центральноєвропейських держав стосовно того, що треба активніше здійснювати євроінтеграційну політику, що треба боротись за входження всіх європейських країн у ЄС і бути локомотивом цієї інтеграції, опонентам Кучми ще декілька місяців тому (особливо зустріч у Зальцбургу дисонує з листопадовим самітом НАТО у Празі) і примаритись не могла.
У теперішній ситуації, коли президент України рішуче виступив на боці США під час іракської кризи, в європейців немає ніякого вибору, окрім як вислуховувати думки Леоніда Даниловича про те, що "Європа має все, щоби стати самостійним впливовим гравцем на міжнародній арені", в той час як Україна разом з іншими країнами Східної Європи йде у кільватері політики США. А ще слухати справедливі слова про те, що внесок України в здійснення миротворчих операцій, урегулювання "гарячих" криз і "заморожених" конфліктів дає право президенту України висловити погляд з Києва, який буде корисним у контексті дискусії з цих питань.
Доволі цікавими є слова Кучми про пошук компромісів у побудові нової Європи. Адже думку про внутрішню реформу ЄС, єдину зовнішню політику Союзу і створення сильних центральних органів ЄС, на користь яких країни поступитись суверенітетом, обстоюють країни-опоненти США, натомість наші союзники по коаліції, в яку Україна де-факто вступила, обстоюють зовсім інший погляд на внутрішню побудову ЄС.
На зустрічі президент України надав значної уваги питанням безпеки в Центральній Європі, зауваживши, що напруження в цьому регіоні негативно позначиться на безпеці усього континенту. У цьому контексті він згадав про придністровську проблему, зауваживши, що ЄС, ОБСЄ й Україна спільними зусиллями можуть наблизитись до вирішення цього наболілого питання. |