Самі вкрали -- самі повертатимуть
Представники "Інтерполу", ЮНЕСКО, Міжнародної ради музеїв і асоціації приватних торгівців предметами мистецтва зібрались на міжнародну конференцію у Ліоні обговорити заходи повернення музеям Іраку його розграбованих в процесі війни мистецьких цінностей. "Це наш обов`язок -- повернути Іраку все, пов`язане з його минулим. Ми маємо це зробити в ім`я його майбутнього", -- заявив у своєму виступі міністр юстиції США Джон Ешкарт.
За останніми даними, з музеїв та бібліотек Іраку викрадено близько170 000 одиниць збереження, серед яких -- унікальні колекції з історії та мистецтва прадавніх цивілізацій Урука, Шумера, Вавилона, Ассирії. Зараз в Іраку перебуває група американських спеціалістів, які провадять пошук осіб, що грабували музеї та бібліотеки. Є підстави стверджувати, що більшість мародерів діяли цілеспрямовано і готувались до цього заздалегідь. Ліонська конференція вирішила скерувати в усі музеї світу повідомлення щодо зобов`язання інформувати "Інтерпол" щодо надходження до них будь-якої пропозиції, яка має стосунок до Дворіччя.
Рок-зірка Пол Маккартні першим відгукнувся на трагедію музеїв Багдаду і дав днями у приміщенні Римського Колізею унікальний благодійний концерт. Квитки коштували по 2 500 євро кожен, частину зібраних коштів заплановано перерахувати на відновлення музеїв Багдаду.
Дакометті подешевшав
Вкладання коштів у мистецтво відомих художників та скульпторів продовжує вважатись найбільш безпечним капіталовкладенням у наші нестабільні часи. Отож ціни на мистецьких аукціонах продовжують повзти вгору, про що свідчить перший день торгів весняного аукціонного сезону "Крісті". 17,5 млн. доларів сплатив за автопортрет Поля Сезана, ймовірно 1895 року, власник казино Стів Він. А день перед цим він же виклав 23 млн. за картину Огюста Ренуара на аукціоні "Сотбіс" у Лас-Вегасі.
Усього на "Крісті" представили 31 лот. Серед творів мистецтва, що вже знайшли нових власників, бронзова скульптурка чотирнадцятирічної танцівниці 1881 року роботи Дега. Вона була продана за 10,3 млн. доларів і стала другим за вартістю твором у цей вечір.
Розчаруванням для організаторів аукціону став продаж скульптури Джакометті "Поляна". Її попередня ціна складала 8-12 млн. доларів, але продано її було лише за 7,2 млн. Аукціон продовжується.
Рафаель і Леонардо підуть з молотка
Під такими заголовками виходять італійські газети у той час, коли у парламенті обговорюється закон про приватизацію культурного спадку, яким зараз опікується держава. За оцінками експертів, сумарна вартість державних культурних фондів складає 200 млрд. євро. На сьогодні 40% світового культурного спадку зберігається в Італії.
Сенат уже затвердив закон, але президент почав вимагати відтермінування для доопрацювання. Автори закону стверджують, що реформа дозволить акумулювати кошти на реалізацію нових проектів. Супротивники закону бояться, що численні шпарки у законі створять умови для користолюбців уникати державного контролю за мистецькими фондами. Згідно з новим законом, на продаж може бути виставлений навіть Колізей чи саме приміщення парламенту.
Музей красних мистецтв у Брюсселі і ще близько 50 музеїв світу виступили зі спільною заявою щодо наслідків, які можуть виникнути в Європі та цілому світі після приватизації пам`яток культури Італії. Вони вважають, що мистецькі цінності такого рівня не можуть бути об`єктом купівлі-продажу.
Збереження предметів мистецтва та їх охорона вимагають величезних коштів і практика показує, що держава часто не справляється із цим питанням. Доводиться або шукати спонсорів, або фінансувати культуру, за прикладом Великобританії, на кошти від спеціалізованої лотереї. Питання джерел фінансування культури продовжує бути відкритим. Комісія Європарламенту провела нараду, де розглядались можливості впровадження моделі спільного володіння приватного інвестора і держави, за якою залишатиметься останнє слово. Цей варіант вже успішно апробувала Німеччина.
|