BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Поступ економіки.    Аналітика Поступу.    Арт-Поступ.    Поступ фестивальний.    Поступ науки і технологій.    Пост-Factum.   
  Цитата Поступу
 
16 травня 2003 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:50 21-12-2021 -   Радник Байдена обговорив з Кремлем умови переговорів про "гарантії безпеки"  
  12:7 21-12-2021 -   "Тисяча Зеленського": за два дні українці витратили понад 130 мільйонів  
  12:5 21-12-2021 -   У Львові переодягнений жінкою невідомий намагався розбестити дитину у шкільному туалеті  
  9:39 08-12-2021 -   шахрайка облаштувала у центрі Львова фіктивний обмінник і обдурила львів'янина на $19 тис.  
  9:29 08-12-2021 -   Байден відмовився йти на поступки Путіну щодо перспективи членства України в НАТО  
Україна
  10:13 24-01-2022 -   Командувач ООС заявив про готовність українців роздирати росіян голими руками  
  10:12 24-01-2022 -   Міністр оборони: розгортання територіальної оборони в Україні триває цілодобово  
  12:6 21-12-2021 -   Синоптики прогнозують морози до -19°  
  9:27 08-12-2021 -   Вантажівка і маршрутка зіткнулися на Чернігівщині: нові дані свідчать про 13 смертей  
  9:26 08-12-2021 -   Мер Полтави заявив, що в Україні воюють США і РФ, а також брат із братом  
Світ
  10:12 24-01-2022 -   Командувач ВМС Німеччини заявив, що Україна не поверне Крим: МЗС вимагає спростування  
  10:12 24-01-2022 -   США і Британія: Росія планує поставити на чолі України проросійського лідера  
  10:11 24-01-2022 -   У Росії заявили, що відключити її від SWIFT "де-факто неможливо"  
  12:6 21-12-2021 -   Кремль опублікував вимоги "гарантій безпеки" до НАТО із пропозицією не приймати Україну  
  9:26 08-12-2021 -   У Німеччині СДПН і Вільні демократи схвалили коаліційну угоду    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Така різна неправда
Пам'яті руху "За правду"
Орест ДРУЛЬ
 
Чи може мовчання бути брехнею?
Дивне ніби питання. Оскільки брехня, вона ж неправда, -- це те, що суперечить істині, то для свого існування вона мусить бути промовлена, прописана чи повідомлена в ще якийсь інший спосіб. А так як мовчання -- це відсутність мовлення, то негативна відповідь на поставлене на початку тексту питання виглядає цілком наочною, практично намацальною.

Позитивну відповідь на це позірно парадоксальне питання особисто я отримав через свій приватний негативний досвід. Тобто досвід, звичайно, був позитивний -- наслідки цього досвіду стали негативними: я був банально обманутий мовчанням. Практика -- критерій істини, вчили ментально близькі нам філософи Віденського логічного гуртка. Банальність відчутого мною одкровення передбачає розповсюдженість цього явища -- хто з нас не був обманутий мовчанням, а ще частіше замовчуванням. Отож, у чому полягає істина?

Цивілізаційний поділ, що в нашій околиці проходить не то по Збручу, не то по Сяну, розмежовує, серед іншого, і дві традиції розуміння неправди. Розмежування закорінене ментальністю: ми є такими, якими нас зробила історія, знамените path-dependency (залежність від пройденого шляху) пояснює різницю в традиційних культурних та моральних нормах. А даному випадку і зокрема пояснює історично обумовленим культивуванням колективних чи індивідуальних інтересів у минулому суспільному житті. Ментальні особливості світосприйняття відображаються у мові, а семантичні відмінності слів зафіксовані в тлумачних словниках.

Коротше, словник російської мови визначає брехню як "намірене спотворення істини", словник мови німецької, рівно як і англійської, додає до цієї дефініції "з наміром обманути іншого". Тлумачний словник української мови (Київ, 1999 рік) трактує брехню як "те, що не відповідає правді", словник польської мови PWN (Варшава, 1998 рік) -- "твердження, незгідне з дійсністю, висловлене з наміром впровадження когось в оману".

У східній традиції окреслення неправди, бачимо, бракує Іншого. Правда сама по собі завжди дуже особистісна (найдохідливіше, як на мене, цю тезу сформулював один польський поліціант, котрий на моє намагання довести свою правоту філософськи зауважив: Prawda jak ta dupa -- u kazdego swoja). Кожен бачить світ, виходячи із власного і тим обмеженого життєвого досвіду, і треба усвідомлювати, що висловлення цієї власної картини світу неповне апріорі, а отже, не буде істинним (правдивим) з точки зору того, кому висловлювання адресується. Юрій Лотман: "У цих умовах брак інформації компенсується її стереоскопічністю -- можливістю отримати цілком іншу проекцію цієї ж реальності -- переклад її на зовсім інакшу мову. Користь партнера з комунікації полягає в тому, що він інший". Поправку на інакшість, сприймаючи чужі судження, ми робимо праві автоматично, але вона, інакшість, корегує наше власне уявлення про світ, наближуючи нас до його істинної картини -- для того, щоб правильно планувати свою діяльність необхідне якнайкраще наближення до істини.
Тому важлива надійна правдивість комунікаційного партнера (зрештою, навіть не обов'язково його правдивість, зійде хоча б постійна брехливість. Як колись читалися радянські газети -- наперед відомо, що певні теми подаються неправдиво, але по надрукованій брехні можна було змоделювати істину).

Щоб правильно планувати свою діяльність, необхідна правдива інформація. Домінанта індивідуалізму у західній традиції, коли кожен не тільки може, але й змушений сам планувати свою діяльність, доводить конвенцію правдивого спілкування до твердої норми: відхилення від неї -- це порушення прав того, хто її дотримується. Прав отого Іншого, відсутнього в російсько-українській дефініції брехні.
Колективізм же східного суспільства зводить засудження брехні до морального імперативу особи: моя брехня -- мій гріх і тільки перед Богом я несу покуту.

А домовленість з Богом в силу її дискретності суттєво полегшена. Розмитість критеріїв сприяє моральному самозаспокоєнню. Якщо у дефініції неправди немає наміру ввести в оману іншого, то із сфери, визначеного цією дефініцією, зникає неповна правда. Ні слова неправди, однак комунікаційний партнер обманутий. Амбівалентність мови розширює коло обманюючої правди аж задостатньо.
Дещо парадоксальна ситуація. Індивідуалізм західного суспільства засуджує брехню саме з точки зору суспільних інтересів: толерування брехні гальмує соціальний розвиток.

І це не є абстрактною фразою -- достатньо виділити на європейській мапі регіони із пониженим рівнем економічного розвитку, як ми побачимо обриси культурних впливів Візантійщини: Болгарія, Румунія, Росія чи Україна супроти Угорщини, Балтії чи Польщі; Греція, південна Італія чи Сербія супроти півночі Італії, Скандинавії чи Словенії. Бідність як плата за неправдивість. В історичній перспективі.

У них: посадова особа, зловлена на брехні, не маючи морального права урядувати, демісує негайно. У колективізмі же нашого суспільства публічна правдивість посадової особи є радше вадою характеру, що потребує викорінення. Згадаймо вітчизняну практику часів касетного скандалу: були ж офіцерські персонажі з майорівських плівок, що таки не змогли із себе витиснути публічної брехні: "Не мій це голос, не було таких розмов, фальсифікований запис". Були і поплатилися відставкою і багатомісячним небуттям. І слава б Богу, бо надто неприглядною була їх задокументована на чіпах поведінка. Але ж були і такі, хто з ходу і впевнено заявив: "Не було, не бачив, не знаю" і далі безперервно фаворитизують у нашому суспільстві: розмитість критеріїв брехні сприяє розповсюдженню відвертої неправди. Із розумінням брехні як обман іншого, із розширеним розумінням сьомої заповіді Декалогу "не лжесвідчи" з'являється суспільне неприйняття і оманливо неповної правди, і відповідного, навмисне промовчаного задля обману іншого, мовчання. Що в історичній перспективі, нагадаю, стає втраченим золотом.
»  БЮДЖЕТ
Тимошенко-Порошенко: перша кров
Богдан БАЧИНСЬКИЙ
 
Петро Порошенко
Голова Бюджетного комітету Верховної Ради України Петро Порошенко спростовує звинувачення лідера фракції БЮТ Юлії Тимошенко, кинуті на його адресу та на адресу очолюваного ним парламентського комітету з питань бюджету. Нагадаємо, що Юлія Володимирівна звинуватила бюджетний комітет і Порошенка у співпраці з урядом, унаслідок якої з'явився "узгоджений" законопроект "про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України" та деяких інших законів з питань оподаткування", в якому не передбачено виділення коштів на гарантоване законодавством підвищення мінімальної заробітної плати до 237 грн., а, натомість, збільшено видаткову частину майже на сотню мільйонів.
Детальніше>>
» 
Різні люди
Тарас ПРОХАСЬКО
 
Мушу попередити -- те, що написане далi, є дуже невдалим з точки зору лiтератури, есеїстики i журналiстики. Бо є схематичним. Тому що є короткою переповiддю схеми довгого роману. Фiкцiя про
фiкцiю -- так би сказала Лiдiя Стефановська.
Детальніше>>
» 
Депутати складають компанію в'язням
Учора під Лук'янівським СІЗО ледь не сталися "заворушення"
Ольга СНІЦАРЧУК, Київ
 
Учорашні пристрасті біля столичного Лук'янівського СІЗО розпочалися після того, як стало відомо, що 14 засуджених у справі "9 березня" унсовців не були доставлені на останнє, вочевидь, і вирішальне засідання Київського апеляційного суду, який розглядає зараз їхню справу. Судове засідання у зв'язку з цим відтермінували, а всій численній групі підтримки повідомили, що відсутність політв'язнів була зумовлена пікетування СІЗО.
Детальніше>>
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  ''Задовільно'', як для Буняка 
  ·  Міжгалактичний оберіг 
Погляд
  ·  Така різна неправда 
  ·  Депутати складають компанію в'язням 
Поступ у Львові
  ·  Візит Януковича: спроба третя 
  ·  Симпозіум екоправа 
  ·  Купатись чи не купатись? 
  ·  Ітерв'ю із отцем Харкавим 
  ·  Золотий подарунок Львову 
  ·  Діти можуть зачекати 
  ·  Рада проти реформи 
  ·  Японці вивчають Львівщину 
Поступ з краю
  ·  Іракський вибір України 
  ·  Карпачової не підтримали 
  ·  Залізний кулак Донецька 
  ·  У "колі друзів" Євросоюзу 
  ·  Справу унсовців перенесли 
  ·  Реформа Кучми нецікава Кравчуку 
  ·  КРАЄВИД 
Поступ у світі
  ·  Економіка Німеччини в мінусах 
  ·  Місто на воді врятують 
  ·  Овації на адресу Кваснєвського 
  ·  СВІТООГЛЯД 
  ·  СВІТООГЛЯД 
Поступ економіки
  ·  Долар зміцнює позиції 
  ·  Найгучніше злиття Європи 
  ·  "Галичфарм" з новим терміном придатності 
  ·  Зміни в "Кредит Банку" 
  ·  ХРОНІКА 
Аналітика Поступу
  ·  Візантизм львівської політики 
Арт-Поступ
  ·  ДОБРИЙ ХУДОЖНИК -- ЦЕ МЕРТВИЙ ХУДОЖНИК? 
  ·  ХРОНІКА 
Поступ фестивальний
  ·  Спів солов'я на розквітлій сакурі 
Поступ науки і технологій
  ·  Талант створювати науки 
  ·  Історія ядерної програми Іраку 
  ·  Для нейтрино немає перешкод 
  ·  Приручення Морфея 
Пост-Factum
  ·  Водами Черемошу - за медалями 
  ·  КАЛЕНДАР 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система