Місцевий суд міста Суми зняв висунутого СПУ і підтриманого БЮТ, НУ та КПУ кандидата від опозиції Сергія Клочка з виборчих перегонів на посаду мера міста. Причиною, яку визнав суд достатньою для зняття із виборчої кампанії, стало невиконання кандидатом під час радянських часів рішення комсомольських зборів. Апеляційний суд, до якого звернувся скривджений кандидат, ухвалив рішення про перевірку правдивості даних, вказаних Клочковим, поданих до виборчої комісії у квітні цього року. Зокрема, Сергію Клочку інкримінується приховування в автобіографії факту і обставин його звільнення з поста інструктора Сумського міськвиконкому комсомолу 1981 року. Згідно з доказами, представленими суду, проробивши всього чотири місяці, він був звільнений з посади з формулюванням "не впорався з даною ділянкою роботи".
Крім цього, Сергію Клочку поставили в провину деякі формулювання у його автобіографії, згідно з якими 2003 року -- "після складання повноважень О. Андроновим був протизаконно звільнений з посади рішенням прощербанівської депутатської більшості міськради".
Між тим, сам Клочко перебуває зараз за межами Сум. В обкомі СПУ повідомили, що у зв'язку з інформацією про те, що представниками одного з бандитських угрупувань було отримане замовлення про фізичну розправу над Сергієм Клочком, було вирішено вивезти кандидата на пост мера з міста. У Суми Клочко збирається повернутися в понеділок, 19 травня, а вибори мера Сум відбуватимуться 18 травня.
»
ЛАЗАРЕНЩИНА
Паскуаль розставив крапки над "і"
Роман РАК
Прізвище президента України Леоніда Кучми таки є у списку осіб, що під присягою даватимуть свідчення делегації американської прокуратури. Цю інформацію підтвердив посол Сполучених Штатів Америки в Україні Карлос Паскуаль.
Як повідомляє британське видання Financial Times, американське Міністерство юстиції надіслало прохання Леонідові Кучмі та іншим високопосадовцям, у якому просило свідченнями надати допомогу у розслідуванні справи "про відмивання 114 мільйонів доларів". Прохання мінюсту США ґрунтується на двох списках, наданих звинуваченням і захистом.
Помічник заступника держсекретаря США Стівен Пайфер заявив, що Україна може зробити дуже важливий внесок у створення стабілізаційних сил в Іраку і реалізацію проектів з повоєнної відбудови країни. Окрім того, він назвав Україну серед 10 держав, які дали згоду надіслати війська для миротворчих і гуманітарних операцій.
У Києві завершилися українсько-польсько-американські консультації з питань, пов'язаних із врегулюванням іракської кризи й можливою участю України в стабілізаційних силах в Іраку.
Лідер блоку "Наша Україна" Віктор Ющенко заявив, що президентські вибори 2004 року виграють "опозиційні сили" і "наступним президентом України буде демократ".
Цю заяву лідер "Нашої України" зробив у Канадському парламенті на зустрічі з депутатами та українськими студентами. Ющенко також повідомив, що "для перемоги ми вже зараз консолідуємо наші сили. Восени буде створено єдину загальнонаціональну демократичну структуру на вибори-2004", що потребує сприяння у підготовці спостерігачів на виборах. Ющенко не вірить в ініційовані владою реформи, бо вони "нагадують конституційний переворот". За його словами, влада намагається обдурити 48 мільйонів українців.
Верховна Рада України не підтримала пропозиції комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин щодо переобрання Ніни Карпачової на посаду Уповноваженого парламентом з прав людини. За кандидатуру Карпачової проголосували 208 народних депутатів.
Кандидатуру Карпачової підтримали усі опозиційні фракції, які, проте, не змогли забезпечити стовідсоткового голосування, зокрема, 11 депутатів з "Нашої України" та КПУ були відсутніми.
Верховна Рада України ратифікувала Європейську хартію регіональних мов або мов меншин. Ратифікацію відкладали протягом досить тривалого часу, хоча, за оцінками європейських експертів, вона суттєво вплине на стосунки нашої держави з Радою Європи.
Згідно з прийнятим документом, положення Хартії будуть застосовуватися до мов таких національних меншин України, як білоруська, болгарська, гагаузька, грецька, єврейська, кримськотатарська, молдавська, німецька, польська, російська, румунська, словацька й угорська. Зокрема, відносно кожної з названих мов в Україні будуть застосовуватися положення Хартії у сфері освіти, діяльності адміністративних органів, сфері надання публічних послуг, транскордонних обмінів, у діяльності засобів масової інформації, культурній діяльності і засобах її здійснення.
Віктор Янукович вважає природним намір фракції "Регіони України" та групи "Європейський вибір" об'єднатися. "Йде процес, і я в нього не втручаюся. Я висловив свою думку: не треба тиснути на депутатів, вони вирішать самі. Якщо фракція буде більшою і єдиною -- це бажання депутатів, і нехай буде так", -- заявив прем'єр-міністр.
Народний депутат Микола Томенко запропонував створити громадський телеканал на базі УТ-1. Про це він повідомив, виступаючи в Раді під час розгляду звіту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за 2002 рік.
За його словами, на УТ-1 зараз ведуть програми близько 40 різних телевізійних студій. "Фактично, Першого Національного у нас не існує", -- сказав Томенко.
Українські міністри продовжують оприлюднювати розміри своїх доходів, отриманих (нарахованих) 2002 року. Учора газета "Урядовий кур'єр" опублікувала задекларовані доходи міністра палива й енергетики Сергія Єрмілова та міністра охорони здоров'я Андрія Підаєва.
У Європейському парламенті відбулися дебати, присвячені відносинам Євросоюзу з країнами, що межуватимуть з ЄС після його розширення на Схід 2004 року. Як повідомляє "Німецька хвиля", комісар ЄС з питань розширення Гюнтер Ферхойген не пообіцяв майбутнім сусідам, зокрема й Україні, членства в Євросоюзі.
Верховна Рада підтримала запит народних депутатів України Євгена Жовтяка, Івана Бокого, Левка Лук'яненка і Романа Безсмертного до міністра юстиції України щодо фальсифікації результатів обговорення ініціатив президента України, що стосуються внесення змін до Конституції України. Запит підтримали 179 народних депутатів України.
Слухання апеляції у справі членів УНА-УНСО, засуджених за участь у масових акціях протесту 9 березня 2001 року, в апеляційному суді Києва перенесли на п'ятницю. Учора через блокування депутатами фракції БЮТ роботи Лук'янівського СІЗО, де перебувають засуджені члени УНА-УНСО, їх не змогли доставити на засідання до залу суду.
Програма "Подвійний доказ" на "1+1", присвячена обговоренню політичної реформи президента Кучми, була знята "з роботи" "через незацікавленість пропрезидентських політиків взяти участь в публічному обговоренні питання". Так прокоментували працівники телеканалу закиди народного депутата Георгія Крючкова (фракція КПУ) до керівництва "1+1".
Парламент не зміг ухвалити рішення про внесення змін до держбюджету на 2003 рік і деяких інших законів з питань оподаткування. На голосування двічі виносили законопроект, запропонований урядом, який не зміг набрати необхідної кількості голосів (уперше він набрав 167, вдруге -- 171).