BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика.    Аналітика.    Тема.    Концептуальний ПОСТУП.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Кримінал.    КуПол: Новини.    Сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
3 грудня 2020 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  12:16 22-11-2020 -   В 11 містах України проходить другий тур виборів міських голів  
  11:22 01-11-2020 -   Помер 52-річний голова Мурованської ОТГ Зіновій Петрух  
  11:18 01-11-2020 -   Мер Львова повідомив про підтверджений Covid-19 у дружини і тещі  
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
Україна
  11:17 01-11-2020 -   Керівник Венеційської комісії відреагував на законопроєкт Зеленського стосовно КС  
  11:16 01-11-2020 -   Оновлення складу КС узгоджено з ЄС та послами G7 – Арахамія  
  11:16 01-11-2020 -   Новий антирекорд в Україні: 8752 випадки коронавірусу за добу  
  11:16 01-11-2020 -   Україна готова вести діалог із білоруською опозицією, але є умови – Кулеба  
  11:16 01-11-2020 -   Зеленський пропонує припинити повноваження всіх суддів КСУ: текст законопроєкту  
Світ
  11:18 01-11-2020 -   Останні новини 11:14 ( 1.11.2020) В історичній частині Квебеку зловмисник напав на людей, є вбиті й поранені  
  11:17 01-11-2020 -   Попередні результати виборів у Грузії: лідирує правляча партія, опозиція каже про фальсифікації  
  15:31 27-09-2020 -   Нагірний Карабах: армія Азербайджану взяла під свій контроль 6 селищ  
  15:30 27-09-2020 -   Вірменія оголосила загальну мобілізацію і військовий стан  
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Концептуальний ПОСТУП  » 

___________________________________________________________________________

Психологія влади: концептуальні інтерпретації. Частина 3
Закінчення. Початок та продовження у попередніх числах
Соломія КРИВЕНКО, для ПОСТУПУ
 
Дитина, владаНа сьогодні суспільство не готове відмовитися від влади, бо сама людина не може від неї відмовитися. Вона коріниться в людській свідомості: хтось прагне перевершити інших, що конкретизується у владі над іншими, а хтось не проти коритися. Все ж Адлер писав, що це – найважливіша проблема сучасного суспільства. Він засуджує сам цей факт за те, що з нього зробили ідеал. Ми готові коритися владі, хорошому лідерові, харизматичному, тому, хто, певна річ, кращий від усіх інших. На думку Адлера, така готовність впливає на все наше життя, в тому числі і його духовні аспекти. Для нього головним джерелом влади є бажання людей показати свою вищість над іншими, їхнє прагнення досконалості, їхні амбіції і мрії, які з огляду на сучасне суспільство формуються неправильно. Ми повинні відмовитися від бажання побороти інших, адже навіть незначне насильство завжди викликає протидію. Це стосується навіть тих, хто перебуває під постійним гнітом. Адлер наголошує на тому, що бажання вивищуватися над іншими, правити, застосовувати насильство та володіти владою не є вродженими. Вони нав’язуються дітям з раннього дитинства з огляду на наявні цінності та правила виживання в сучасному суспільстві. А головною цінністю виступає довіра до влади. Виходячи з цього, Адлер наголошує на необхідності створення та виховання в свідомості людей протилежної риси – недовіри до панування. Він наголошує, що наша сила полягає в переконаннях, в організаційній силі, в світогляді, а не в силі зброї та надзвичайних законів, з якими він фактично ототожнює наявну владу.

Таким чином, він також підкреслює вагомість людських внутрішніх якостей, як і Фромм. Але ці риси формуються під впливом панівних ідеалів та цінностей. Звідси випливає необхідність зміни цих цінностей, зміни ідеалу на ідеал святого, але очищеного від всього містичного, зв’язаного з вірою у потойбічне, трансцендентного тощо. Цей ідеал повинен виправдовуватися раціонально обґрунтованими аргументами, які будуть зрозумілими та доступними всім. Таким чином, влада перестане ґрунтуватися на приниженні інших та самоствердженні якоїсь особи, а набуде цілком зрозумілого та виправданого факту свого існування. Адже саме воля до влади починається від почуття неповноцінності до богоподібного перевершення всіх інших. Факт наявності влади у відповідних руках долає низьку самооцінку цієї людини. Компенсує комплекси та травми, що, на думку Адлера, завжди кореняться в дитинстві людини.

Цікава теорія. Але зміна ідеалів, цінностей, пріоритетів переважно залежить від політики правлячих кіл, від зміни політичного міфу, політичних стереотипів, які завжди підтримуються зверху. А чи захоче правляча верхівка міняти ідеали, які по суті привели її до влади? Адлер, як і Фромм, переоцінював значення людської особистості. Важко уявити суспільство, де панує ідеальна влада, а люди, займаючись творчою діяльністю та вступаючи лише у спонтанні зв’язки, зможуть забезпечити собі нормальні умови існування. Це непогана програма на майбутнє. Тим паче, що змінюються умови існування людини з початком постіндустріального суспільства, змінюються функції людини. І є надія, що рано, чи пізно людина перетвориться на самодостатню творчу істоту. Але чи можна покладатися на те, що люди почнуть діяти раціонально, адекватно оцінювати ситуацію? Ще з середини ХХ століття філософи волають про те, що влада й суспільство гнітять людську особистість, але фактично до сьогодні ситуація не змінилася: існує факт масового споживання, влада не завжди перебуває в руках гідних, не всі люди можуть дати правильну оцінку ситуації. Згідно з теорією Адлера, всі люди перестануть прагнути влади, бо це буде раціонально обумовлено. Та чи варто сподіватися на те, що люди відмовляться від своїх часто неусвідомлених потягів? Ще Лассуел, автор праці «Психопатологія і політика», та й інші представники компенсаторної теорії влади, підкреслювали те, що прагнення до влади часто пов’язане з дитячими комплексами та конфліктами. На перше місце виходить вивчення процесу соціалізації людини, що можна визначити як розгортання первинних дитячих конфліктів у процесі розвитку особи, тобто цей процес не розглядається як такий, що залежить від умов середовища, політичної системи, часу та місця політичної діяльності. Звідси випливає його позаісторичність. Так, боротьба за владу для Лассуела – це компенсація дитячої травми, намагання забути й загладити враження від дитячих травм та конфліктів, які насправді забути неможливо.

То чи варто думати, що з часом зникнуть дитячі конфлікти, які підштовхують людей до прагнення влади? Про вагомість ірраціональних поштовхів писав і Адлер, усвідомлюючи вплив неусвідомлених чинників на життя та свідомість людей. Тому він робить наголос на тому, що для зміни системи потрібно перш за все змінити переконання суспільства. Саме вони базуються на ідеалах, цінностях, стереотипах, установках та упередженнях. Проте саме ці механізми дозволяють здійснювати маніпуляцію свідомістю та поведінкою суспільства. Адже, за Юнгом, людина, живучи в суспільстві, завжди керується архетипами, які проявляються в сновидіннях, міфах, казках і в опосередкованих формах представлені у філософії, соціології, політиці та інших формах людської діяльності. Такий вплив закорінюється в такій складовій свідомості людини, як колективне безсвідоме, що можна визначити як розум найдавніших предків, спосіб, яким вони осягали світ життя, богів, людей; віддзеркалення в душі конкретного індивіда історичного досвіду всіх попередніх поколінь. Я відверто сумніваюся в тому, що колись ці механізми стануть знаряддям у руках більшості з метою маніпулювання поведінкою владних кіл.

На мою думку, влада завжди буде тією сферою суспільних відносин, де зіштовхуються інтереси меншості й більшості, де меншість знаходиться задля власної вигоди, де стосунки базуються на таємниці. Так, я підтримую думку Кенетті про важливість збереження цієї таємниці, яка дає можливість діяти непомітно, готуватися до запланованої акції. Таємниця, яка стосується широкого кола осіб, що найчастіше навіть про це не підозрюють. Але більшість завжди була об’єктом маніпуляції меншістю. Влада, яка здійснюється над ними, дає їм почуття впевненості, визначеності. А це почуття не притаманне людям, які завжди сумніваються й вагаються. Їм страшно бути самотніми, невизнаними, відкинутими. Люди бояться робити вибір, бо самі не впевнені в тому, чого хочуть. Звичайно, бути об’єктом маніпуляцій – це не найприємніша роль, але якщо про це не нагадувати зайвий раз, то люди забудуть. Маса не любить задумуватися над складними речами. Вона відчуває полегшення, коли її підштовхують на певний шлях, коли нав’язують відповідні цінності, принципи, стереотипи. Цю важливу роль виконують політичні міфи. Вони створюються й підтримуються верхівкою доти, доки це їй вигідно. І діють міфи не лише в тоталітарних суспільствах, але і в демократичних. Міф рівності, свободи, братерства. Всі ці міфи задовго до того, як лідери спонукають масу до певних дій, закладають відповідний грунт для того, щоби маніпуляція була успішною. За цими міфами ховається бажання людини вірити в щось таке, чого вона не може осягнути раціонально, в них коріниться почуття колективності та єдності, певної історичної спрямованості та цілі, що будують у свідомості людини певну картинку руху від минулого до майбутнього, в якому для неї відведена певна чітка роль. Нам потрібні ці ролі. Ми не вміємо бути самі собою в суспільстві, де кожному відведене визначене місце. Залишається питання, чи змогли би ми бути самі собою, якби жили в іншому суспільстві? В якому владу здійснювали б не ті, кого скривдили в дитинстві чи ті, що розчарувалися в інших сферах діяльності, а ті, кого будемо обирати раціонально. Де, як казали французькі утопісти, політика буде базуватися на законах науки, а не на негативних людських рисах. Де цінності, ідеали та правила будуть спонукати до творчої діяльності та самовираження кожного з членів суспільства. Де всі будуть щасливими й люблячими…

Людям потрібно в щось вірити доти, доки ними керують: як масою, більшістю, так і обраними, управлінцями, меншістю. Головне, щоб ця віра регулярно підтримувалася й базувалася на відповідному до часу й ситуації політичному міфі. Кожен обирає для себе моральну опору, без якої його дії паралізовані. На мою думку, влада не зникне, бо маса завжди буде жити і функціонувати за своїми законами, а люди ніколи не стануть ідеальними, безконфліктними, не травмованими, не розчарованими. Вони ж просто люди.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Наступ на свободу слова 
Погляд
  ·  Партія регіонів таємно готує парламентські вибори? КОМЕНТАРІ 
Поступ у Львові
  ·  У Львові вирують пристрасті довкола "календаря Януковича" 
  ·  Проблеми ЗНО на Львівщині 
  ·  Просто неба обстежили понад 6 тис. львів'ян 
  ·  У владних структурах Львівщини тривають кадрові ротації 
  ·  "Громадянську позицію" у Львівській області уособлюватимуть Малех та Дяків 
Поступ з краю
  ·  Ющенко вирішив піти з політики? 
  ·  Комуністи розкритикували регіоналів 
  ·  Блоки хочуть не пустити на вибори 
Поступ у світі
  ·  У Киргизії тривають криваві заворушення 
  ·  Протестуючі в Берліні підірвали 15 поліцейських 
  ·  Депутати хочуть дозволити територіям інших держав входити до складу Швейцарії 
  ·  У Словаччині завершилися парламентські вибори 
Політика
  ·  В яку ціну свобода слова? 
Аналітика
  ·  Тигіпко: Реформатор другого плану 
  ·  Ігри патріархів 
Тема
  ·  Наука «заробляти» 
Концептуальний ПОСТУП
  ·  Психологія влади: концептуальні інтерпретації. Частина 3 
Спорт-Поступ
  ·  "Динамо" шукає форварда та центрального півзахисника 
Пост-Factum
  ·  У Гонконзі відкрили віртуальне кладовище 
  ·  Шеріл Коул визнали найгламурнішою жінкою року 
  ·  Пенелопа Крус стане коханою Джека Вороб'я 
  ·  Стиль, кіно і музика 
  ·  Індія збирає біометричні дані у 1 млрд осіб 
  ·  Професійний інформатор 
Кримінал
  ·  У Львівській області через конвертаційний центр відмили понад 81 млн грн 
КуПол: Новини
  ·  Оперативні новини зі Львова 
  ·  Мій малюк 
Сьогодні у світі
  ·  Цікаві новини у світі 
  ·  Чоловік зізнався у вбивстві дружини і двох дочок 
  ·  Кімнатні рослини 
postup.in.ua
  ·  Що пишуть про Україну західні ЗМІ 
  ·  Новини IT-технологій 
  ·  ''Дегенеративне мистецтво'' виклали в Мережу 
  ·  Кім зібралася заміж 
  ·  Економічні новини 
  ·  Медична планета 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система