На думку глави МЗС України Дмитра Кулеби, Нормандський формат перемовин щодо війни на Донбасі ще "живий" та необхідний, хоча на рівні МЗС майже заморожений через дії РФ. Про це він розповів в інтерв’ю ТСН.
На запитання про те, чи ще "живий" нормандський формат, Дмитро Кулеба відповів, що він "живіший від усіх живих".
"На рівні міністрів закордонних справ він живий, але перебуває в медикаментозному сні. І в цей медикаментозний сон його поклало Міністерство закордонних справ РФ", - зазначив він, додавши, що йдеться про главу МЗС РФ Сергія Лаврова.
Кулеба зазначив, що не вважає "глухим кутом" ситуацію з Нормандським форматом через відсутність повторної зустрічі на рівні лідерів (після 9 грудня 2019 року), попри те, що Росія ускладнила переговорний процес.
"Був перший рік, коли всі їхали по дуже швидкій дорозі і було досягнуто конкретних результатів, але потім РФ низкою своїх дій перетворила хайвей на роздовбаний шлях, яким дуже важко доводиться їхати, та ще й з максимальною обережністю, щоб не відірвати колесо. Але їдемо, будемо їхати, тому що наша мета, мета президента не змінюється. Це мир в Україні, відновлення територіальної цілісності України. І для досягнення цього результату треба говорити не з якимись посередниками, а з Росією, яка почала цю війну", - наголосив Кулеба.
Також Кулеба вважа, що Україні потрібне подвійне громадянство, щоб зберегти зв’язок із мільйонами українців за кордоном, але не може йти і мови про подвійне громадянство з Росією.
"Якщо ми вже не можемо втримати їх географічно в Україні, давайте тоді втримаємо їх ментально та юридично у нашому українському просторі", - сказав Кулеба.
Безумовно, не може йтися ні про яке подвійне громадянство з державою-агресором, додав він.
"Це табу. Це закрита тема. І це має бути чітко капслоком у законі прописано", - наголосив міністр.
Окрім того, раніше міністр зовнішніх справ Дмитро Кулеба заявив, що "російську вакцину" проти коронавірусу можна розглядати як елемент гібридною зброєю Росії проти України.
Водночас глава МЗС України очікує "динамічних і драйвових" відносин з адміністрацією обраного президента США Джо Байдена, пріоритетами у яких будуть три напрямки.
"Ми очікуємо рок-н-ролу. Ми хочемо дуже динамічних і драйвових відносин зі Сполученими Штатами. Америка й Україна є стратегічними партнерами - це офіційно і фактично так. Тому нам потрібно додавати ще більше звуку до цієї пісні стратегічного партнерства. У нас є безпека. Це стовідсотковий пріоритет. У нас є трансформація України. Це те, де США можуть нам серйозно допомогти у зміцненні країни зсередини - у реалізації реформ", - зазначив Кулеба.
Третім пріоритетом він назвав відносини в економічній сфері, що охоплює інвестиції в Україну та торгівлю на світових ринках.
Глава МЗС додав, що відновлення посади спецпредставника Державного департаменту США щодо України, яку раніше обіймав Курт Волкер, було б позитивним кроком, але це - не головне.
"Досвід наявності цієї посади позитивний, ми були б задоволені, якби вона була відновлена. … Але дуже важливо, щоб Україною в Америці займався не лише спецпредставник, а щоб уся державна машина США усвідомлювала, що Україна - це суперважливий партнер у Європі. І для цього треба, щоб у Держдепі, в Міноборони, Мінфіні, Конгресі — скрізь були прихильники України, які б допомагали нам розвивати ці відносини. А буде конкретна посада чи не буде — це вже другорядне питання", - зазначив Кулеба.
Також Дмитро Кулеба став на захист кандидатури Оксани Маркарової, колишнього міністра фінансів, на посаду посла України в США.
Про це він сказав в інтерв’ю газеті "День".
"Ніхто, крім вузької частини української дипломатичної спільноти, очолюваної Костянтином Івановичем (Грищенком, колишнім главою МЗС і експослом в США. - ЄП.), до якого я тепло ставлюся і поважаю, не вважає Маркарову негідним кандидатом на цю посаду", - заявив Кулеба.
Читайте також
Кулеба запропонував Маркарову на посаду нового посла в США
Він висловив впевненість, що Маркарова стане успішним послом, оскільки має досвід співпраці з США.
"А кого треба призначати послом у США? А чому не може бути людина, яка дуже добре розуміє Америку, тому що взаємодіяла зі США і має успішний досвід взаємодії? Міністр фінансів не може не бути дипломатом за визначенням. Я про це одразу казав", - підкреслив Кулеба.
Він також зазначив, що кадрова ситуація в МЗС дійшла до того моменту, коли "нам потрібно вливати свіжу кров на всіх рівнях". "То так, я виходжу на зовнішній ринок і шукаю кандидатів на посади посла", - сказав міністр.
20 листопада Кулеба повідомив, що запропонував ексміністра фінансів Оксану Маркарову на посаду посла України в США.
Він запевнив, що задоволений роботою нинішнього посла України у США Володимира Єльченка і внесення кандидатури нового посла не пов’язане з питаннями до нього.
Оксана Маркарова була міністром фінансів України з 8 червня 2018 (до 22 листопада - в.о.) до 4 березня 2020 року, залишившись на посаді після виборів до Верховної ради та зміни уряду. |