BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Тема Поступу.    Геополітика у Поступі.    Точка зору.    Калейдоскоп Поступ.    Спорт-Поступ.    Пост-Фактум.    Кримінал.    КуПол: Новини.    Сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
29 квітня 2014 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  9:48 18-09-2020 -   Партія «Слуга народу» оголосила своїх кандидатів на Львівщині  
  11:44 30-08-2020 -   У Львові поховали першого мера міста Василя Шпіцера  
  9:58 21-08-2020 -   У будівельному смітті під Львовом виявили людські рештки дорослого та дитини  
  9:52 21-08-2020 -   Поліція підозрює пастора євангельської церкви в розбещенні підлітка у Львові  
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
Україна
  13:24 18-09-2020 -   Більшість шкіл будуть працювати у режимі змішаного навчання – МОН  
  10:39 16-09-2020 -   "Динамо" проходить до фінального раунду кваліфікації Ліги Чемпіонів  
  10:39 16-09-2020 -   МЗС вимагає від Росії роз’яснень через заяву про нормандський саміт  
  10:56 27-08-2020 -   Антирекорд смертей від COVID в Україні і знову майже дві тисячі хворих  
  10:16 24-08-2020 -   Зеленський: Ті, хто без бою подарував частину території, будуть давати свідчення  
Світ
  10:38 16-09-2020 -   ЄС вважає Лукашенка незаконним президентом Білорусі. Україна теж висловилася  
  20:3 23-08-2020 -   Протестуючі підійшли до Палацу незалежності, Лукашенка евакуюють - ЗМІ  
  10:0 20-08-2020 -   Тихановська: Я готова діяти як національний лідер  
  10:1 11-08-2020 -   Тихановська виїхала з Білорусі у Литву  
  10:1 11-08-2020 -   У Google створили мапу мітингів у Мінську    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Точка зору  » 

___________________________________________________________________________

Як нами маніпулюють? Частина ІІ
Технологія формування громадської думки
Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП
 
Завершення. Початок у попередньому числі

Добре поінформовану людину видно одразу:
це та, чия думка збігається із вашою.
Ілка ЧейзНа сьогодні неможливою уявити своє життя без різноманітних мас-медіа, рівно ж як і без них сьогодні неможливим є формування громадської думки та впливу на неї. Вважається, що організовані згідно демократичних принципів, незалежні та непереслідувані ЗМІ, які можуть об’єктивно та неупереджено висвітлювати наукові, культурні, суспільно-політичні події, факти та явища – чи не найважливіший показник розвинутого демократичного суспільства. Останні події в Україні та Росії вказують, що масові комунікації можуть бути посередником не лише втілення свободолюбних прагнень індивідів, допомагати їм у побудові демократичного, толерантного, відкритого та заможного суспільства, сприяти громадськості у провадженні активного політичного життя, але й бути інструментом залякування, маніпулювання та дезінформації, аж до поширення брехні, наклепів та зухвалого перекручення реальних фактів.

Виступаючи інструментом масової комунікації, ЗМІ на сьогодні одночасно стають необхідним чинником формування та функціювання громадської думки як важливого фактору на який можуть опиратися у своїй діяльності зацікавлені політики, тим самим, виправдовуючи доцільність своїх кроків. Забезпечуючи суспільний дискурс, мас-медіа одночасно виступають необхідним ретранслятором „думок більшості”, дарма, що останні, внаслідок контролю держави над діяльністю медійних джерел, були піддані так званому урядовому рецензуванню „свобідного слова”.

Журналісти повідомляють громадськість про громадську думку. Лешек Кумор

Для засобів масової інформації, чи то монополізованих державною владою, чи то підданих серйозному втручанню з її боку, характерними є використання певних стереотипів, насаджування спотворених образів, використання повторюваної риторики, апеляція до „відомих” фактів, які нібито існують та сприймаються широкими масами та різними спільнотами, як безумовно існуючі та правдиві. Відбувається це з метою забезпечення більш стійкого маніпулятивного впливу на свідомість громадян. Щось на зразок, коли в умовах сталінського тоталітарного режиму у відповідних джерелах, в основному друкованих публікаціях, популярними були малюнки героя-трудівника, так званої „нової людини”, якій було наказано змінитися відповідно до вимог, висунутих системою. Це і ієрархічна побудова медіа-системи, коли провідними виданнями були одна-дві газети, які підтримувалися центром, а далі йшла низькосортна периферійна преса.

Що ж до мовностилістичних особливостей текстів тоталітарної ідеології, то за міркуваннями філолога Є. Дробенка, відбувався процес „нейтралізації слова”, коли з ужитку ЗМІ викидалися „слова-паразити”, здатні підірвати авторитет тоталітаризму, натомість насаджувалися готові, наперед освячені слова і звороти, які згодом були здатні формувати відповідну громадську думку.

З метою маніпулювання може також використовуватися відповідно підібрана риторика, зміст якої здатен розставляти певні акценти, наголошувати на архіважливості одних речей, тим самим, применшуючи значення інших. У схожому контексті сьогодні подаються „імперські” погляди чинного президента РФ: у своїх виступах він часто керується аргументами, які походять з часів царської Росії. відтак принцип відновлення „історичної справедливості”виступає чи не основоположним, який аргументує окупаційну позицію російської сторони.

Громадська думка — це спроба організувати невігластво суспільства й піднести його до рангу фізичної сили. Оскар Уайльд

В Оксфордському словнику англійської мови маніпуляцію (manipulation) в загальному розумінні визначено як дію з об’єктами зі спеціальними намірами, з певною метою, як ручне управління, рух, який здійснюють руками. У переносному значенні словник тлумачить маніпуляцію як „акт впливу на людей або управління ними”.

Російський дослідник Д. Волкогонов під терміном маніпуляція розуміє панування над духовним станом людей, управлінням та зміною їх внутрішнього світу, навіювання масам певних стереотипів, аж до зміни цілих життєвих установок, формування такої громадської думки, яка вигідна маніпуляторам.

Говорячи про маніпуляцію у громадській думці, необхідно звернутися саме до цілеспрямованого її формування, що передбачає певний алгоритм дій з боку того, хто його здійснює. Відтак, цілеспрямоване маніпулювання громадською думкою може відбуватися з різною метою, приміром, з морально-етичною, коли відверто аморальні, антидемократичні, та цинічні дії сусідньої країни, спрямовані на порушення територіальної цілісності держави, видаються за такі, що мають на меті відстоювання інтересів певної частини суспільства. Окрім цього, нахил робиться у бік переслідування високоморальних, мало не гуманістичних цілей та інтересів, обстоюються високі суспільні пріоритети та ідеї.

Відверто маніпулятивна мета, як уже зазначалося, відбувається також тоді, коли позиції суспільства, як носія та виразника громадської думки вповні ігноруються, натомість нав’язуються викривлені погляди та бачення, що відстоюють інтереси вузьких соціальних кіл та навіть окремих індивідів, зокрема, й представників влади, зацікавлених у такому маніпулюванні та відповідних йому результатах.

Мовчання народу — найправдивіший ЗМІ. Борис Крутієр

Напрочуд важко зберегти необхідну дистанцію між об’єктивним висвітленням інформаційних повідомлень та прихованим маніпулюванням за посередництвом ЗМІ, не зважаючи на те, яку мету переслідує це маніпулювання. Адже тоді – це шлях в нікуди. Бо якщо сьогодні використовувати маніпулювання, прикриваючись „благою метою” та насадження морально-етичних цінностей, то де гарантія, що вже завтра цей прийом не використається задля виправдання іншої мети?

Ця межа є дуже хиткою і втримати її можна шляхом максимального наближення до спонтанного формування громадської думки, не стільки за способом, скільки за напрямком. В нинішній час розвитку масових технологій передачі інформації назвати з абсолютною точністю приклади спонтанного формування громадської думки в принципі неможливо або ж воно є мінімальним, адже в суті цього процесу так чи інакше лежить інформаційна складова. Однак і повністю не слід виключати варіант спонтанності, коли виникає непередбачувана екстраординарна подія.

Наявність альтернативних джерел інформації та свобода слова і вибору створюють ніби пелену перед особою, що піддається впливу маніпулятора. З іншого ж боку таке твердження може бути і двояким, адже, отримуючи різне трактування одного і того ж інформаційного повідомлення, однак, з різних інформаційних джерел, особа може самостійно відстежити зміну інтерпретації інформації, зробити відповідні висновки щодо неї, створити особисте бачення події чи явища, тим самим, сформувавши власну, застережену від маніпуляцій думку.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Полонених брати! 
Погляд
  ·  Адмірал розповів про загрозу військового вторгнення Росії в Україну і чекає швидкої розв'язки 
Поступ у Львові
  ·  27 травня у Львові нарешті обиратимуть ректора ЛНУ ім.І.Франка 
Поступ з краю
  ·  Нове у тактиці Кремля стосовно України: проросійські кандидати знімають свої кандидатури з виборів 
Поступ у світі
  ·  Кемерон піде у відставку за зрив референдуму про вихід Великобританії з ЄС 
  ·  Комфортный отдых на острове Крит 
  ·  Интернет магазин предлагает приятный шопинг по доступным ценам 
Тема Поступу
  ·  Замах на Харків, або Хто стріляв у Кернеса? 
Геополітика у Поступі
  ·  Зупинити агресію Росії проти України можуть не санкції, а дії військово-політичного характеру 
Точка зору
  ·  Як нами маніпулюють? Частина ІІ 
Калейдоскоп Поступ
  ·  Моторные лодки из пвх – отличное плавсредство для рыбалки и семейного отдыха 
  ·  Супер жевитра: показания и противопоказания к применению 
  ·  Основные преимущества шлакоблока 
  ·  Качественный квартирный переезд обеспечит опытная транспортная компания 
  ·  Вышка тура лучше строительных лесов 
  ·  Металлопластиковые окна REHAU – доступная надежность 
Спорт-Поступ
  ·  Скандал в Ужгороді, Ребров програє дуель Григорчуку, Динамо "підкоряє" антирекорди. Акценти 20-го туру УПЛ 
Пост-Фактум
  ·  Студентка виставила свою цноту на аукціон 
  ·  Стулья мастеру в подмогу 
  ·  Дрес-кроссінг: що робити з непотрібними речами 
Кримінал
  ·  Доставка обедов в Екатеринбурге: экономия времени и средств, забота о здоровье 
  ·  Металлопрокат: основные виды 
КуПол: Новини
  ·  Рыбалка в Астрахани дарит не только хороший улов, но и положительные эмоции 
  ·  Дома из бруса – отдельная «каста» строений 
  ·  Установка посудомоечной машины – дело непростое 
  ·  Строительная техника на все случаи жизни 
Сьогодні у світі
  ·  Газобетон – идеальный строительный материал 
  ·  Регистрация мигрантов: быстро и недорого 
  ·  ПВХ окна: правильный уход продлит срок эксплуатации конструкций 
postup.in.ua
  ·  Регистрация частного предприятия в Киеве 
  ·  Светодиодные фонарики эффективнее ламповых 
  ·  Міжнародні вантажоперевезення: особливості основних видів 

Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії
ШОВБІЗУА: Новини шоу-бізнесу

Партнери
 
Новобудови Львів
 
 
Суспільно-гуманітарний консорціум "Генеза"
 
 
Центр політичних досліджень
 
   
Філософський факультет ЛНУ
 
Комп'ютерний експерт: новини високих технологій   
Інтерактивні технології громадянської освіти
 
Стиль, музика і кіно   
Суспільно-гуманітарні студії
   
Науковий всесвіт
 
   
Незалежний культурологічний журнал Ї
 
   
   

Галицький інтелектуальний сепаратизм
   
 
   
Реклама
 
   
МЕТА - Українська пошукова система