BRAMA - News - Weather - Elections - Business - Sports - Brama Press - Calendar - Classifieds    Перша сторінка.    Погляд.    Поступ у Львові.    Поступ з краю.    Поступ у світі.    Політика у Поступі.    Точка зору.    Поступ життя.    Калейдоскоп Поступу.    Спорт-Поступ.    Пост-Factum.    Кримінал.    КуПол: новини.    сьогодні у світі.    postup.in.ua.   
  Цитата Поступу
 
7 жовтня 2014 р.
   ·  на головну  · 1999-2002  · досье  · архів світлин  · форум
Купол
Львів
  15:4 07-08-2020 -   Львівські освітяни готуються до традиційного початку навчального року  
  12:31 07-08-2020 -   Російській співачці "Глюкозі" на 3 роки заборонили в'їзд в Україну  
  15:10 04-08-2020 -   23 ОТГ на Львівщині матимуть своїх поліцейських  
  15:10 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
  9:42 04-08-2020 -   На Львівщині скасували обов'язкові медогляди для учнів та вчителів  
Україна
  14:42 08-08-2020 -   "Батьківщина" висуває свого кандидата в мери Києва  
  14:42 08-08-2020 -   Коронавірус в Україні: знову антирекорд, 1489 випадків  
  11:20 07-08-2020 -   За добу на COVID захворіли 103 дитини, стало багато складних випадків  
  11:20 07-08-2020 -   Зеленський готується зібрати Раду, щоб підняти зарплати  
  16:12 06-08-2020 -   "Слуга народу" розпочала передвиборчу кампанію і озвучила гасло  
Світ
  14:59 08-08-2020 -   В ЄС стурбовані спробами РФ переглянути свою роль в “нормандському форматі” і ТКГ  
  14:43 08-08-2020 -   Білорусь депортувала двох українських журналістів  
  14:43 08-08-2020 -   "Вагнерівці" в Білорусі: в РФ заявили, що це провокація "третьої країни"  
  11:21 07-08-2020 -   Американський Мін'юст вимагає конфіскувати у Коломойського нерухомість у США  
  16:11 06-08-2020 -   Twitter висунув ультиматум аккаунту Трампа    ·  · 
 
Поступ 1999-2002 рр. у попередній версії

Політика у Поступі  » 

___________________________________________________________________________

Від люстрації до боротьби з корупцією
Чи має Україна шанс очиститися не лише від пережитків минулого, але й від незмінного корупційного теперішнього?
Леся БАЛУЦЬКА, ПОСТУП
 
Голосування за антикорупційні закони в українському парламенті нарешті зрушилося з мертвої точки. У вівторок на позачерговому засіданні Верховної Ради парламентарі спромоглися проголовувати у першому читанні низку законів, які передбачають боротьбу з корупцією. Враховуючи те, що трохи менше місяця тому в українському парламенті під тиском громадськості було проголосовано закон про люстрацію, можна констатувати, що хоч повільно, однак упевнено, Україна на законодавчому рівні наближається до очищення як від рудиментів політичної системи та залишків попереднього режиму, так і від звичного корупційного устрою в державі. Реалізація люстраційного та антикорупційного законодавства вимагатиме, однак, великих масштабів клопіткої праці на усіх рівнях, а також великої самовіддачі як від безпосередніх учасників втілення законодавчої ініціативи у життя, так і від кожного громадянина України зокрема. Адже боротьба з корупцією у вищих ешелонах влади передбачає одночасно й боротьбу з хабарництвом на усіх інших рівнях й в цілому означає трансформацію свідомості суспільства, яке обрало шлях європейського, демократичного розвитку.Люстрація дуже тісно співідноситься із боротьбою з корупцією та з протидією їй. І зрозуміло, що як стосовно одного, так і стосовно іншого в системі, з відповідним двадцятиліттями практикованим способом діяльності, на «раз-два» змінити нічого не вдасться. Проте досвід країн, які змогли суттєво послабити і навіть викоренити корупцію із владних, правоохоронних, бюрократичних та судових структур, а також і на інших колись глибоко корумпованих рівнях, дозволяють сподіватися, що і Україна у перспективі має шанс вилікуватися від цієї паразитарної хвороби.

Корупція (від лат. соrruptio – підкуп, упадок) в сучасній довідковій літературі трактується як підкуп та продажність громадських та політичних діячів, а також представників влади. Це злочинні дії в політичній, економічній, військовій, судовій та інших сферах, які полягають у використанні посадовими особами своїх владних повноважень та службового становища з метою особистого збагачення. До найбільш типових проявів корупції належить підкуп чиновників та державних службовців різних рівнів, «матеріальна винагорода» за надання певних привілеїв, просування по кар’єрних щаблях на підставі особистої відданості, дружніх чи родинних зв’язків.

Власне, уже сама можливість влади, здатність здійснювати певні, недоступні іншому функції та повноваження, а також можливість розпоряджатися певними обмеженими ресурсами може слугувати причиною та приводом до корупції. Представники влади та бюрократичного апарату розглядають своє становище, яке в цілому вважають привілейованим, як можливість особистого збагачення. В залежності від рівня влади, компетенції та повноважень, змінюються і в порядку зростання запити й вимоги відповідних представників щодо їхньої «винагороди».

Гадаю, багатьом свого часу бодай раз доводилося зустрічатися з ускладненими бюрократичними схемами, процес яких подекуди супроводжувався невдоволенням та зухвалим ставленням тих осіб, які працюють у відповідних сферах і з точки зору вибору своєї професії зобов’язані надавати споживачеві/ клієнтові / відвідувачу/ користувачеві необхідні послуги. Саме такі ускладнені схеми, небезпідставно названі бюрократичною тяганиною, також породжують корупцію, рівень якої, знову ж таки тим потужніший, чим важливішим з точки зору свого призначення є бюрократичний апарат і чим більш « життєво необхідними» функціями він займається.

Приймаючи антикорупційні закони у Верховній Раді, їхні автори в основному роблять наголос на протидію корупції у вищих ешелонах державної влади, а також і судової системи, мовляв, згідно з давньою приказкою, «риба гниє з голови». Звісно, починати з чогось потрібно, тим паче, коли держава наскрізь пронизана корупційним духом. Щось на зразок аналогу ситуації в старому анекдоті: «кількість алкоголю у вашому організмі виключає можливість циркулювання у ньому крові». Рівень корупції в державі виключає можливість діяльності в ній некорупційних механізмів.

Злиття політичних та бізнес-інтересів є однією з найбільших причин невпинного зростання корупції в Україні. А рівень безкарності та «недоторканості» стимулює цю діяльність на ще більшу активність. Навряд чи варто наводити приклади корумпованості попередньої влади, найвизначніші «досягнення» яких навіть заслужили звання «Музеїв корупції». Та розбираючись з «верхами» не варто також забувати і про вирішення проблем з корупцією в усіх інших сферах, ближчих до суспільства, приміром, в освітній та медичній, правоохоронній та дозвільній сферах. Адже тут спокуса заохочення корупції зростає на фоні низьких заробітних плат, надто у тих секторах, які фінансуються з державного бюджету.

Парламент ухвалив антикорупційні закони у першому читанні - відеосюжет Громадського ТБМожна стверджувати, що самим лише підвищенням заробітної плати корупцію не викоренити. Це питання дискусійне і залежить все ж таки від рівня заробітної плати й посиленням небезпеки втратити роботу через хабар. У всякому разі однобокість буває збитковою й відтак необхідно вдаватися до комплексних кроків і методів. Адже людина – істота слабка і не залежно від рівня своїх статків може піддаватися спокусі легкого збагачення. Досвід країн, які довгі роки сиділи в глибокій корупційній ямі і за порівняно короткі терміни таки вибралися з неї, свідчить, що побороти корупцію на різних рівнях не в останню чергу дозволяє застосування методу «пряника та батога». Приміром, поєднувати високий рівень заробітних плат з невідворотністю покарання за корупційну дію.

Принаймні, за такою схемою з корупцією боролися в Сингапурі, колись відсталій країні третього світу, яка сьогодні є однією з найрозвиненіших держав у світі і входить до п’ятірки країн із найбільшим доходом на душу населення. Втрата високооплачуваного місця праці, а також безумовне потрапляння до в’язниці, в час боротьби з корупцією в Сингапурі, не було остаточним і найбільшим покаранням для корупціонера. На суспільному та державному рівні така особа піддавалася моральному остракізмові, а подекуди й фактичному. Не лише корупціонера, але і його рідних «таврували» з тим, аби ані він, ані члени його родини не могли в подальшому знайти собі місця праці. Ті ж особи, які все ж таки наважилися допомогти «вигнанцям» також розглядалися як такі, що піддають загрозі цілу систему, яка стала на шлях зцілення. Відтак, кожен працював на втілення закону. Останній же на практиці реалізовувався безперебійно, зважаючи лише на факт порушення закону і в жодному разі не на тих, хто цей закон переступив.

Приклад Китаю, де лише посилюється покарання за корупційну діяльність, свідчить про неефективність однобоких методів. Як відомо, у Піднебесній навіть існує вища міра покарання – смертна кара за корупцію, проте, це не викорінило цього явища в державі. На корупції там як і раніше продовжують попадатися чиновники різних рівнів. Так, за Індексом сприйняття корупції у 2013 році Китай посів лише 80 місце. Щоправда, у порівнянні із 144 місцем України, майже півторамільярдний Китай робить видимі успіхи.

Що ж стосується ближчої нам пострадянської Грузії, то з корупційної ями вона вибиратися почала десять років тому, і в цей час вважалася однією з найбільш корумпованих держав колишнього Радянського Союзу. Проте вже у 2010 році Грузія в рейтингу рівня корупції піднялася на 68 місце, із 127 місця у 2003 році. У 2013 році за Індексом сприйняття корупції Грузія посіла 55 місце. Таким якісно реальним змінам сприяли рішучі кроки політичного керівництва держави, які охопили питання люстрації, а з нею і серйозні кадрові ротації. Адже потрібно було змінювати й корупційну свідомість. Позаяк викоренити її часто буває дуже складно, то варто призначати на ключові посади тих осіб, свідомість яких ще не зіпсована легкими та нечесними способами наживи. Окрім цього, в Грузії було суттєво спрощено бюрократичні схеми й скорочено число податків. А відкритість до міжнародного досвіду стало чи не однією з ключових стратегій подолання корупції. Позбуваючись старого, необхідно було наповнювати його новим, ефективним, дієвим, тим, яке приносить результат.

Якщо врахувати те, що в Україні невідкладність питання боротьби з корупцією було в першу чергу вимогою громадськості, до якої вже потім додалася політична воля державного керівництва, то в такому поєднанні держави та громадянського суспільства методи цієї боротьби мали би бути ефективними. Тим більше, якщо враховувати шлях реформ, на який стала Україна у просуванні до членства в ЄС. В загальному трансформаційному процесі, який зараз відбувається в Україні, питання викорінення та запобігання корупції виглядають як необхідна частина цілого. Однак варто зауважити, що саме ця частина процесу є найбільш важливою й ефективність реалізації якої по-суті визначатиме подальший ефективний розвиток України, її становлення як процвітаючої держави з демократичним, заможним, європейським майбутнім. Це як завжди питання часу й тривалість цього переходу знову ж таки залежатиме від багатьох основоположних факторів: від дієвості влади, від контролю суспільства, його консолідованості, від вільних незаполітизованих мас-медіа, від відповідальності політиків перед громадськістю, а також і від самої громадськості, свої дії, та свій подальший вибір.
Зміст Поступу
Перша сторінка
  ·  Як парламент за антикорупційні закони голосував 
Погляд
  ·  Вибори-2014: знайомі обличчя, старі лекала та свіжа кров 
Поступ у Львові
  ·  У Львові запропонували "майданні" критерії для вибору народних депутатів 
Поступ з краю
  ·  Війна на Сході: битва за аеропорт, Щастя у небезпеці і оголошення винних в Іловайській трагедії 
Поступ у світі
  ·  П'ять африканських країн у листопаді почнуть війну проти «Боко Харам» 
Політика у Поступі
  ·  Від люстрації до боротьби з корупцією 
Точка зору
  ·  Причини кадрових чисток у прикордонній службі: помилки, надії і вибори 
Поступ життя
  ·  Як не замерзнути? … І не лише фізично 
Калейдоскоп Поступу
  ·  Как себя чувствует рынок недвижимости в Украине? 
  ·  Праздничное оформление к Новому году и не только 
Спорт-Поступ
  ·  Знакова перемога Динамо та рекорд результативності Шацьких. Підсумки 8-го туру УПЛ 
Пост-Factum
  ·  У Лондоні приготували найдорожчий у світі гамбургер 
  ·  «Бригада» возвращается… 
  ·  «Залишені» в небі намагаються вижити: рецензія на фільм з Ніколасом Кейджем 
Кримінал
  ·  Азарт и таинственная магия рулетки 
  ·  Особенности современных игровых онлайн слотов 
КуПол: новини
  ·  Фирма «Экстра Эконом» - грузовое такси по Киеву и не только 
сьогодні у світі
  ·  С выравниванием пола справится любой? 
postup.in.ua
  ·  Дровяные печи на все случаи жизни