Екзит-поли в першому турі президентських виборів-2010 спричинили скандал, який істотно ударив по репутації українських соціологів, хоча й менше, ніж в ході виборів-2004. Нагадаємо, з шести екзит-полів – тобто опитувань громадян на виході з виборчих дільниць – п'ять показали в цілому схожі результати. Від офіційних результатів Центрвиборчкому їх цифри навіть по відношенню до лідера електоральних симпатій Віктора Януковича відрізнялися менш ніж на 1,5 % (саме показники кандидатів, що набирають максимум голосів, схильні й до максимальної похибки вибірки).
Проте одне опитування, яке проводив консорціум «Національний екзит-пол» (Центр Разумкова і Київський міжнародний інститут соціології під загальним керівництвом фонду «Демократичні ініціативи»), показав дещо іншу картину. Тоді як решта екзит-полів разом з ЦВК показували перевагу Віктора Януковича приблизно в 10 %, Консорціум заявив, що претендентка на друге місце Юлія Тимошенко відстала від переможця лише на 4,2 %.
Це викликало скандал і цілу серію розборів – як у ЗМІ, так і, непублічно, усередині соціологічної спільноти. Зрештою учасники «Національного екзит-пола» визнали ряд методологічних помилок і уточнили, що ці помилки наклалися одна на одну.
На думку як соціологів Консорціуму, так і ряду їхніх колег, однією з причин спотворення міг бути банальний брак грошей. «З одного боку, ми були змушені перебудувати вибірку з 300 точок на 240. Через брак коштів. І це виявилося непросто <...> З іншого, нас підвело переформатування дільниць», - заявив «Дзеркалу тижня» президент КМІС Валерій Хмелько.
На брак коштів для проведення екзит-полів «Главред» звернув увагу чи не першим, ще в середині грудня. В цей час ряд великих соціологічних фірм вже активно готувалися попрацювати на цій ниві. У підсумку екзит-полів вийшло більш ніж достатньо: окрім вже згаданого Консорціуму, дороге (близько 200 тис. дол.) задоволення отримала міжнародна компанія GFK (замовник – телеканал «ICTV», фірма «ФОМ-Україна», центр «Социс» і «Юкрейніан Социолоджі Сервіс» (замовник – телеканал «Інтер»), компанія «Research and Branding Group» (замовник невідомий), Український інститут соціальних досліджень ім. А. Яременко (замовник – газета «Аргументи і факти в Україні») і, нарешті, «Савік Шустер Студія».
Тим часом, невдовзі після підбиття підсумків Савік Шустер поставив під сумнів повторення успішного, здавалося б, проекту в другому турі виборів.
Як сказав пан Шустер в інтерв’ю російському «Радіо Свобода» (вийшло 24 січня), екзит-пола від його студії в другому турі може й не бути. «Надто дорогий захід - екзит-пол», - підкреслив він. Крім того, за словами пана Шустера, «Всі (соціологи. – Ред.) дуже бояться робити екзит-поли, тому що відмінність буде дуже невелика, в рамках похибки. І тому ніхто не розумітиме, хто в результаті переміг, і вся відповідальність ляже саме на соціологів».
Як відомо, компанія пана Шустера регулярно проводить по всій Україні відбір глядачів на свої щотижневі ефіри – з тим, щоб ці глядачі відображали реальні настрої українців. І соціологічний відділ в компанії вельми сильний. Проте вчора піар-менеджер «Савік Шустер Студії» Карина Палаєва підтвердила «Главреду», що екзит-пола від цього продакшна, найімовірніше, 7 лютого в ефірі таки не буде.
«Поки що проведення екзит-пола ми не плануємо. Швидше за все, ми його проводити не будемо», - сказала вона. При цьому наша співрозмовниця підкреслила, що мова не йде про якусь фінансову кризу в рамках окремої узятої компанії. «Це не брак коштів, просто екзит-пол – дорогий захід, і завжди є вибір, витратити гроші на нього чи на щось інше», - сказала вона.
Екзит-пол «від Шустера» - поки єдиний випадок, коли справа, очевидно, обмежиться тільки першим туром. Переважна більшість інших організаторів опитування 17 січня мають намір повторити все і 7 лютого. Хоча на 100 % упевнені в цьому тільки на каналі «ICTV»: їх прес-служба з посиланням на керівника департаменту маркетингу, комунікацій і аудиторій Ореста Білоскурського ще 20 січня заявила, що екзит-пол на замовленням каналу компанія GFK проведе і в другому турі. Результати оголосять в прямому ефірі о 20.00.
Не має особливих сумнівів у продовженні роботи і Євген Копатько з «Research & Branding Group». Категорично не бажаючи розкривати джерела фінансування, пан Копатько, проте, запевняє, що проблем з цим самим фінансуванням у другому турі не чекає. Як і особливих розбіжностей в результатах різних екзит-полів.
Наразі, за словами пана Копатька, ще незрозуміло, на якому з каналів можуть бути опубліковані дані, які отримає його компанія. У першому турі ці дані озвучували на ТРК «Україна»; втім, Євген Копатько повідомив, що озвучені там же результати дослідження «Савік Шустер Студіо» з дослідженнями «R & B Group» не перетинаються, і кожна фірма проводила свій екзит-пол окремо.
Готові до продовження робіт і компанії, що працювали на замовленням телеканалу «Інтер». Як повідомив «Главреду» гендиректор «ФОМ-Україна» Олександр Бухалов, переговори з каналом тривають, але самі соціологи перебувають в повній готовності. На «Інтері» нам порадили дочекатися офіційного повідомлення. Проте, як запевнило компетентне джерело на каналі, екзит-пол «швидше відбудеться, ніж ні».
Більш того: наголосивши, що екзит-пол в день виборів привертає телевізійну аудиторію (саме тому екзит-поли в США спочатку фінансуються мас-медіа), підключитися до процесу мають намір на телекомпанії «1+1». Як підтвердила «Главреду» глава правління Українського інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва, цей інститут і веде зараз переговори з «плюсами». Хоча офіційно їх іще не завершено, тож про подробиці говорити поки зарано (як вже сказано вище, в першому турі УІСД працював за замовленням газети «АіФ в Україні»).
І, нарешті, зовсім не мають наміру згортати свою діяльність в консорціумі «Національний екзит-пол». За наявними даними, оголосити про формат проведення екзит-пола в другому турі учасники консорціуму мають намір не пізніше понеділка.
Як розповів керівник «Демініціатив» Ілько Кучерів, зараз консорціум «активно готується» до другого туру. Хоча труднощі з фінансуванням зберігаються. На думку пана Кучеріва, винні в цьому зокрема й недобросовісні політики та журналісти, що розвинули тему з помилками Консорціуму в першому турі, – в результаті знизилася мотивація бізнесменів і міжнародних фондів, готових фінансувати проведення опитування.
Проте пан Кучерів упевнений, що Консорціум надасть достатні пояснення і аргументи на свою користь. «Пока що ми плануємо проводити (екзит-пол. – Ред.), і вже почали розрахунки», - сказав він. |