П'ятдесят років тому, 29 травня 1953 року, біля дванадцятої години дня два альпіністи з англійської гімалайської експедиції Джона Ганта -- новозеландець Едмунд Гіларі та шерп Тенцинг Норгей -- вперше в історії людства вступили на вершину Евересту, найвищу точку планети (висота 8 848 метрів), яку не випадково називають третім полюсом світу.
Еверестом гору назвали європейці, у Непалі її називають Сагарматха, а в Тибеті -- Джомолунгма або Чомолунгма. Історія підкорення Евересту занадто драматична. До нашого часу на найвищій точці планети побувало більше 1 500 альпіністів. Щороку на його схилах гинуть люди -- в середньому три альпіністи з кожної сотні, -- але третій полюс продовжує притягати до себе найсильніших підкорювачів вершин світу.
Нещодавно від вчених фізиків які працюють у японській лабораторії КЕК та в Гавайському університеті США надійшла досить цікава пропозиція. Науковцям вдалося знайти практичне застосування для однієї з фундаментальних елементарних частинок -- нейтрино. В майбутньому після відповідного технічного прогресу нейтрино можна буде використовувати для виявлення і знешкодження атомної зброї супротивника.