Поступ
< bgColor="#ffffff" leftMargin=0 topMargin=10 marginwidth="0" marginheight="10"> Classifieds

Перша сторінка  » 


Політичний аукціон від Тігіпка
Тимошенко готова запропонувати прем’єрство – хто більше?
Юлія СОКИРКА, ПОСТУП
 
Сергій ТігіпкоНезважаючи на те, що перший тур виборів вже позаду, головна політична інтрига року все ще попереду. В істеричній боротьбі за владу у другому раунді виборчого поєдинку зійдуться два важковаговики – досвідчений «майже президент» Янукович і технічна та енергійна Тимошенко. Українцям вкотре доведеться вибирати «менше зло» зі старої гвардії політиків, хоча більше двадцяти відсотків голосів виборців відійшли саме «новій еліті» (Тігіпко, Яценюк, Гриценко, Тягнибок). Це означає, що для того, щоб стати Президентом, Тимошенко необхідно якщо не диво, то хоча б перетягнути на свій бік електорат політиків «нової генерації». Вочевидь в руках Сергія Тігіпка опинився козир, який він не спішить розігрувати, мислячи стратегічно, або виторговуючи портфелі та набиваючи собі ціну.

Тігіпко без перебільшень заслужив статус «феномену виборів 2010», ніхто з політологів не міг спрогнозувати такий карколомний ріст його електоральної підтримки. Виборчу кампанію Тігіпка насправді можна внести в підручники з політології як зразок вдало проведеної виборчої кампанії, що за півроку забезпечила йому прогрес від 0% до 13%,чого не скажеш про Арсенія Яценюка. Останній зумів бездарно розтратити свій вихідний рейтинг, який заробив авансово як молодий, енергій та проєвропейський політик. Відтак головне питання політичного сьогодення в чий електоральний кошик перейдуть голоси виборців Тігіпка, Яценюка, Ющенка & company?

По при те, що Сергій Тігіпко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок поспішили заявити, що нікого не підтримуватимуть в другому турі, їхні виборці можуть бути іншої думки. Парадоксально, але доля зіграла злий жарт з Віктором Ющенком, адже левова частина його електорату (близько 84%) може отримати Юлія Тимошенко, яку він так палко критикував останні місяці. Що стосується Арсенія Яценюка, то згідно даних екзит-полу, проведеного ICTV, 70% його голосів перейдуть Юлії Тимошенко, а 30% - Віктору Януковичу. Крім того, соціологи відзначають велику кількість так званого протестного електорату –14% виборців проголосують проти всіх, вбільшості це розчарований «помаранчевий» електорат. Відтак завдання Тимошенко мобілізувати цих виборців.

Якщо ситуація з голосами Яценюка та Ющенка більш менш зрозуміла (вбільшості вони перейдуть до Юлії Володимирівної), то з голосами Тігіпка все дещо складніше. Виборці Тігіпка – технічна інтелігенція та бізнесмени різного калібру. Вони не купуються на дешевий популізм накшталт «покращення вашого життя вже сьогодні» чи на Юлину Тигрюлю. Слід зазначити, що електоральним ядром Тігіпка стала Дніпропетровщина, де він випередив Юлію Володимирівну (на її ж батьківщині!). Друге місце після Януковича Тігіпко також отримав у Харківській, Донецькій, Запорізькій, Луганській та Одеській областях. Ці східні та південні області традиційно вважалися електоральним поясом Януковича, відтак,щоб виграти вибори Тимошенко необхідно заручитися підтримкою такого віп-агітатора як Тігіпко. Власне чим Юлія Володимирівна й активно займається останнім часом…

Сергій Тігіпко вчора заявив, що провів консультації з кандидатами в президенти Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко, але свою позицію - не підтримувати жодного з них - не змінив. Він також підкреслив, що як і раніше не буде пропонувати своїм виборцям підтримувати якогось із цих кандидатів у другому турі. Водночас проблиск надії, особливо для Юлії Тимошенко залишається,адже «сильний лідер» натякнув, що ситуація може змінитися, якщо він побачить «якісь дії з боку самих кандидатів». На хвилі електорального піднесення Тігіпко вирішив зіграти сольну партію, в буквальному розумінні створивши свою власну партію «Сильну Україну» накшталт «Фронту змін» Арсенія Яценюка.

Водночас Віктор Янукович записав електорат Тігіпка собі. Під час зустрічі з виборцями Харківщини Янукович заявив: «Я вважаю, що виборці, які голосували за Тігіпка - це наші однодумці. І у другому турі, я впевнений у цьому, вони підуть з нами», - сказав він. На його думку, передвиборна програма Тігіпка практично нічим не відрізняється від його власної програми – «відмінності є лише в окремих аспектах».

В свою чергу Юлія Тимошенко поспішила запропонувати Сергію Тігіпку посаду прем'єр-міністра у випадку обрання її президентом. «Я запропонувала Сергію Тігіпку не лише бути партнером у цій важкі роботі, а й також посаду прем'єр-міністра, якщо в нього є така амбіція. Зараз рішення й відповідь за ним», - заявила кандидат у Президенти. Вона також закликала всіх демократичних кандидатів об’єднатися перед загрозою послаблення незалежності України.

Сам же Тігіпко намагається витримати баланс між Тимошенко і Януковичем, проштовхуючи свою власну політичну лінію, яка може обернутися значною підтримкою його анонсованої політичної партії на найближчих парламентських виборах. Проте не виключено, що він зберігає нейтралітет, аби виторгувати для себе вагоміші важелі політичного впливу, очікуючи політичні дивіденди взамін на витрачені фінансові ресурси.

Тігіпко пообіцяв розглянути пропозиції кандидатів у Президенти після виборів, оскільки за його словами, «сьогодні ніхто не говорить про якісь серйозні зміни, не до того. Всі і далі продовжують займатися обіцянками і виборами». Крім того, політик зазначив, що підтримка одного з кандидатів до другого туру - це значить узяти на себе визначену відповідальність. «Підтримуючи, ви розділяєте відповідальність. А які гарантії? Прем'єрство? Прем'єрство сьогодні є. А далі? Крім того, воно може і не відбутися. Пообіцяти - це не значить виконати», - підкреслив він.

Цікаво, що третій призер виборчої гонки, окрім створення своєї партії, планує взяти участь у найближчих виборах мера Києва. «Вибори в Києві чим цікаві - це величезне поле діяльності. Можна реформувати на рівні міста комунальну сферу, охорону здоров'я, освіту», - заявив він. Тігіпко також додав, що, здійснивши такі реформи в Києві, можна буде довести, що аналогічні перетворення можуть бути реалізовані й у масштабах країни.

Підсумовуючи, зазначу, що 10% розрив між Віктором Януковичем та Юлією Тимошенко став холодним душем для останньої. Тимошенко вперто відмовлялася вірити рейтингам, а будь-які поради відійти від влади незадовго до виборів, сприймалися вштики. Якщо б на місці Тимошенко був хтось інший, Янукович вже сьогодні міг би святкувати свою впевнену перемогу на президентських виборах. Проте perpeto mobili вітчизняної політики так просто не здається. Відтак попереду нас чекає напружена і жорстка боротьба двох політичних важковаговиків, в хід можуть піти найрізноманітніші сценарії, чи не найгірший з яких - мінімальний розрив між Януковичем та Тимошенко, що поставить під сумнів легітимність обрання Президента. На фоні економічної кризи та загрози дефолту політичний хаос може стати тим подихом вітерцю, який зруйнує картковий будиночок псевдостабільності в Україні…

Обговорити в форумі