ПОСТУП: Статті

На стелі Сикстінської капели знайшли людські органи

26.10.2009

Фрагмент фрески Сотворение Адама на плафоне Сикстинской капеллы, репродукция Двоє бразильських медиків і любителів мистецтва Джильсон Баррето і Марчело де Олів'єра заявили, що в своєму розписі на плафоні Сикстінськой капели Мікеланджело виклав людству урок анатомії. Як повідомляє Reuters, вони знайшли зображення різних внутрішніх частин людського організму - кісток і органів - в 34-х з 38 фресок художника.

Бразильські медики продовжили дослідження свого американського колеги Франка Мешбергера, який п'ятнадцять років тому вказав на схожість фрагмента з фігурами Бога і ангелів в сцені "Створення Адама" з поперечним розрізом людського мозку.

Наткнувшись на відкриття Мешберера, Баррето вирішив, що у фресках повинні бути зображення або натяки на інші людські органи. Їх пошук зайняв у лікарів три місяці, внаслідок чого на світ з'явилася книга "Секретне мистецтво Мікеланджело".

За словами Баррето і Олівьера, художник не просто "розкидав" приховані зображення нутрощів по фресках, а розробив якийсь код, за допомогою якого ці зображення можна виявити.

У одному випадку потрібно шукати фрагменти, які можуть формою нагадувати щось з такої сфери як анатомия человека. Наприклад, стовбур дерева в "Створення Єви" насправді є зображенням бронхіоли, а пурпурне одіяння Пані - легені, що стає видно з певної точки зору.

Інший варіант ключа - аналіз дій другорядних персонажів зображень. Зокрема, у фресці "Кумська сивіла" ангел на задньому плані указує на грудну клітку іншого ангела, - це дозволило медикам припустити, що поряд має бути зображення серця. Таким вони визнали червоного кольору сумку з білими свитами всередині, що висить за спиною у сивіли.

На питання, чому раніше ніхто не помічав анатомічних ребусів Мікеланджело, лікарі відповідають, що дуже не багато людей мають для цього достатньо чітке уявлення про будову організму людини.

Критики теорії Баррето і Олів'єра вважають, що бразильці бачать в мистецтві великого художника Відродження те, що їм хочеться побачити, а не те, що є насправді. Проте медики вважають, що їх гіпотеза має право на життя, оскільки захоплення ренесансних майстрів людською анатомією - відомий факт.