Classifieds

Перша сторінка  » 

___________________________________________________________________________

Саміт без перспектив
Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП
 
Саміт Україна-ЄС, що відбувся цього тижня в Києві, яскраво продемонстрував наростання протиріч між Києвом і Брюсселем у питаннях подальшої співпраці. Вдруге поспіль двостороння зустріч на найвищому рівні завершилась без прийняття спільної підсумкової декларації. Каменем спотикання стало бажання української делегації згадати в документі про європейські прагнення держави, визнання та підтримку такого цивілізаційного вибору Євросоюзом. Формулювання, що загалом ні до чого не примушує ЄС, несподівано знайшло опонентів. Одні з найбільших «друзів» Києва в спільноті, Нідерланди, вирішили наполягати на включення протилежних тез до документу: Брюссель не надає Україні статусу кандидата на вступ до об’єднання і не має зобов’язань присвоювати його в майбутньому.Ще більше шокувало, що позицію Гааги підтримали Німеччина та Франція. Оскільки рішення в ЄС приймаються лише консенсусом, то переконати дві провідні країни союзу не вдалося б нікому, навіть найбільш адвокатам України – Польщі, Литві чи Швеції. Як наслідок, офіційний Київ висловив свою незгоду з нідерландськими правками й спільним рішенням президента України, глави Єврокомісії та керівника Європейської ради вирішили взагалі жодну декларацію не підписувати.

Здавалося б, нічого катастрофічного не сталось – Україна наразі реально претендувати на вступ до Європейського Союзу не може, тому могла б погодитись на різні формулювання в спільній заяві за підсумками саміту. Справа, однак, в тому, що на схожі поступки вітчизняна влада вже йшла минулого року. Тоді, побоюючись приходу до влади праворадикалів, Нідерланди попрохали внести до Угоди про асоціацію між Україною і ЄС особливий пункт. За ним визначалось, що сам по собі документ на дає підстав для набуття статусу кандидата в члени ЄС. При цьому, для прикладу, Косово – частково визнана, нестабільна, бідна країна, яка стала перевалочним пунктом у трафіку наркотиків із Азії до Європи – має закріплений у двосторонніх угодах статус «потенційного кандидата» на членство в Євросоюзі.

Провальний саміт у Києві, вочевидь, стане вододілом у взаєминах між Україною та Європейським Союзом. Як і прогнозував ПОСТУП, повна ратифікація Угоди про асоціацію та схвалення безвізового режиму стали (принаймні, натепер) лебединою піснею двосторонніх відносин. ЄС не дуже розуміє, що далі робити з Україною, а вітчизняна влада не готова реально здійснювати структурні реформи, які могли б надати країні реальні європерспективи. Парадоксально, та владна верхівка цим грає на руку євробюрократам. Тотальна корупція, стан ні війни, ні миру, подальше «підсідання» України на кредитну голку МВФ та інших іноземних позичальників надають обґрунтування для відмови в членстві в ЄС чи в претендуванні на нього.

З одного боку, ЄС волів би бачити Україну стабільною демократичною та правовою державою із розвиненою ринковою економікою. З іншого – такий рівень розвитку автоматично робить Брюссель зобов’язаним надати перспективу близького членства в альянсі, поглибити економічні та, головне, соціальні зв’язки, створити єдині ринки (наприклад, енергетичний), зняти різноманітні торговельні бар’єри. Далеко не всі будуть задоволені таким розвитком подій і всередині окремих країн можуть з’явитись цілі соціальні групи-противники поглиблення співпраці з Україною та набуття нею членства в ЄС. Умовно кажучи, французькі фермери будуть не в захваті від можливості отримати серйозну конкуренцію від українського сільгоспу, а продукція вітчизняних харчовиків здатна обійти за популярністю європейські бренди.

До певної міри Європейському Союзу вигідно провокувати українську владу на необдумані кроки та згортання європейського вектору розвитку чи, хоча б, його коригування у площину «побудови Європи тут». Місцеві ж політики «раді старатись» і обов’язково почнуть розкручувати критику ЄС, який не бажає бачити Україну своєю частиною. А раз так, то можна організувати невеликий відхід від демократії, закрутити гайки економічних і особистих свобод, розширити неофеодальні взаємини між чиновниками різних рівнів і простими громадянами.Проблема України в тому, що насправді, крім невеликого відсотка пасіонаріїв, її успіх нікому не потрібен. Для Заходу буде достатньо встановити мир на Донбасі, зняти левову частку санкцій із Росії та хвалити імітацію українських реформ. При цьому, такі категорії як суверенітет і унітарний державний устрій вони готові принести в жертву заради своїх дрібних прагнень. Москва хотіла б постійно підтримувати політичний хаос в Україні, федералізувати її та поступово негласно окупувати окремі регіони через соціально-економічну залежність та обіцянки встановити порядок і стабільність. Зрештою, т. зв. вітчизняна еліта прагне продовжувати самозбагачення, корумпувати правоохоронні органи, «викачувати» кошти з підконтрольних держпідприємств та укладати ситуативні союзи між собою та зовнішніми акторами. Для них, як і для Заходу та Росії, збереження суверенітету та успіх України як держави не є самоціллю. Тому політики та фінансові магнати можуть спокійно підігрівати сепаратистські настрої в різних регіонах.

Приклад Криму є показовим: окрім Коломойського, решта українських олігархів нічого не втратила – Дмитро Фірташ зберіг контроль над «Кримським Титаном», а соратник і бізнес-партнер президента Порошенка Олег Гладковський (Свинарчук) через офшори далі керує фірмою «Техномаш-Крим», тамтешнім відділенням корпорації «Богдан». Отже, лише подальший прогрес громадянського суспільства здатен зламати тенденцію до набуття Україною статусу failed state. Та часу на це залишається все менше.

Обговорити в форумі