Classifieds

Погляд  » 

___________________________________________________________________________

Московська "Весна" як осінь "Крымнаша"
Віктор Юнак
 
Хто міг ще рік тому подумати і передбачити, що святкування третьої річниці "возз'єднання" Криму з Росією пройде так непомітно і не тільки без всілякої помпи, але навіть і без абсолютної участі самого "возз'єднувача"? Не було ніяких всеросійських гулянь, а були масовки нещасних держслужбовців та проплачених "добровольців". А в мільйонній Казані так і зовсім ніхто не згадав про цю славну річницю. Правда, є версія, що в Кремлі вирішили "зекономити" патріотичний запал до наступного року, коли в Росії в один день зі святкуванням анексії півострова можуть відбутися президентські вибори. Але ж до 2018 року ще треба дожити. Всяке ж може статися за рік.Якщо перші два роки у Москві "святкування" проходило в самому серці, на Червоній площі, то нині, 18 березня 2017 року — на не дуже великому майданчику на Воробйових горах біля Московського державного університету імені М. в. Ломоносова. Та й то після студентського бунту під девізом — "МДУ не для політики, а для навчання". Навіть студентські активісти, які лижуть у всі місця "єдрисню" (в сенсі "Єдину Росію") не змогли змусити студентів провідного вузу Росії "зігнутися" під Путіна. І, щоб не нагнітати обстановку і не шукати інше місце, керівники акції вирішили навіть перейменувати "народне гуляння", яке спочатку проходило під назвою "Ластівчине гніздо" в нейтральне "Весна", примазавши сюди день весняного рівнодення. Навіть ректор МДУ Віктор Садовничий змушений був визнати, що знає про неоднозначне ставлення студентів до проведення фестивалю "Весна" на Воробйових горах, при цьому трохи злукавив, заявивши, що цей захід буде проводиться на міській території, а не на території університету. А в цей час, мабуть, ластівка звила собі гніздо десь в іншому місці.

Але навіть і ця "Весна" не обійшлася без інцидентів. Про аспіранта, який вивісив під час сходки з вікна український прапор, написали багато ЗМІ і в Росії, і в Україні. Зате інша подія, що проходило поблизу майданчика МДУ, пройшла майже непоміченою — дві студентські команди демонстративно грали в цей час у футбол.

Більше того, досить красномовним показником зміни обстановки стосовно "Крымнаша" є той факт, що аспірант Фарух, наважився помахати українським прапором в урочистий момент святкування "возз'єднання Криму з Росією", після погроз феесбешників підписав документ про згоду на співпрацю з ФСБ і Центром "Е" під псевдонімом "Аспірант". В іншому випадку йому погрожували зробити життя нестерпним і відрахувати з МДУ. Однак після протокольного побиття у відділку поліції (разом з ним на кілька годин були затримані кореспондент українського інформагентства УНІАН Роман Цимбалюк та оператор телеканалу "1+1"), все закінчилось складанням адмінпротоколу про дрібне хуліганство (ст. 20.20 КоАП РФ, зі штрафом 500 карбованців), в якому було написано, що він матюкався.

У відповідь на заперечення, що такого не було, йому пригрозили написати, що він "вигукував політичні гасла, а це вже кримінальна стаття, екстремізм". Після чого Фаруху дозволили повернутися у свою гуртожитківську кімнату. А на наступний ранок він сходив в травмпункт, щоб зняти побої. "Там мені видали довідку, що вони зняли, садна, синці, легка ступінь", — резюмував аспірант. 21 березня він звернувся за допомогою в правозахисну організацію "Комітет по запобіганню катуванням".

Для порівняння можна згадати випадок з розфарбовуванням зірки на одній із сталінських висоток Москви в кольори українського прапора у серпні 2014 року. Тоді за таке дійство один чоловік отримав реальний термін — Володимир Подрєзов, був засуджений до 2 років і 3 місяців колонії. Правда, у грудні 2015 року Мосміськсуд пом'якшив йому вирок і призначив покарання у вигляді обмеження волі на 2 роки і 10 місяців. А самого головного порушника спокою, який і взяв на себе повну відповідальність за скоєне, Володимира Ушевца (відомого, як руфер Mustang Wanted) заарештували заочно.

Крим через три роки після анексії: що змінилося? - відеосюжетДо речі, ця історія закінчилася зовсім недавно і дуже цікаво (можна сказати, теж в дусі "весняної" осені) — 16 вересня 2016 року Таганський суд Москви ухвалив рішення про виплату компенсації більше 2 мільйонів рублів чотирьом парашутистам.

Після того як їх виправдали, руфери зажадали через суд компенсацію за послуги адвокатів, втрачену можливість заробітку і витрати на оренду парашутної системи, так як їх особисте обладнання вилучили слідчі і їм довелося оплачувати з власних коштів. У зв'язку з цим Анна Лепешкіна вимагала як компенсацію 828 тисяч рублів, Євгена Короткова — 1,28 мільйона, Олександр Погребів — 768 тисяч, а Олексій Широкожухов — 476 тисяч.

Таганський суд Москви, розглянувши їх вимогу, прийняв рішення про виплату їм компенсації в розмірі понад двох мільйонів рублів: Погребову у вигляді майже 633 тисяч рублів, Лепешкіній — 667 тисяч, Коротковій — 414 тисяч і Широкожухову — 454,8 тисячі рублів.

Але гаразд, це Москва і Росія. Але і в "місті російської слави" Севастополі в такий день не дочекалися ні Путіна, ні помпезних урочистостей. А деякі кримчани, навіть незважаючи на можливі репресії щодо них, уже висловлюють невдоволення з приводу того, що Росія їх обдурила. А крилаті слова російського підпільного мільярдера Медведєва (див. про це розслідування Олексія Навального "Він вам не Дімон"), сказані місцевим пенсіонерам: "Грошей немає, але ви тримайтеся!" — напевно, вже "вилиті в граніті", у якомусь кримському місті. Зрозуміло, ще рано про щось більш радикальне міркувати, але факт, як кажуть, на обличчі.

Захід "російської весни" не за горами.

Джерело


Віктор Юнак, кандидат філологічних наук, член-кореспондент РАПН, член Спілки письменників

Обговорити в форумі