Classifieds

Тема Поступу  » 

___________________________________________________________________________

Білорусь: День волі у невільній країні
 
У суботу в Мінську о 12:00 силовики затримали співробітників КримСОС Євгену Андреюк і Марію Квіцинську, які перебували у складі міжнародної спостережної місії International Partnership for Human Rights.Як повідомляє сайт КримСОС, співробітників місії заблокували в офісі організації "Весна" бійці ОМОНу, з ними були іноземні журналісти, місцеві та іноземні правозахисники, всього 57 осіб.

Затриманих без пояснення причин тримали 1 годину, після цього відвезли в Першотравневий РВВС.

Повідомлялося, що Андреюк і Квіцинська перебувають у спортивній залі РВВС з сотнею затриманих активістів, правозахисники з "Весни" та інші затримані перебувають надворі. Силовики проводять огляд затриманих і переписують їхні паспортні дані.

Пізніше представник організації "Міжнародне партнерство з прав людини" Світлана Валько повідомила на брифінгу в Києві, що білоруські правоохоронці відпустили раніше затриманих в мінському офісі правозахисного центру "Вясна" 57 активістів, журналістів і правозахисників, передає УНІАН.

"Всіх затриманих станом на цю хвилину відпустили. Але спостерігачі і правозахисники, які просто готувалися спостерігати за мирним протестом, поведінкою влади, силовиків на цьому марші (в честь Дня Волі), безпричинно утримувані протягом всього маршу, були відпущені, коли стало зрозуміло, що на марш вони вже не потрапляють", - сказала вона.

Як повідомлялося, в суботу спецпідрозділ ОМОН приїхав до мінського офісу правозахисного центру "Вясна". Були затримані близько 60 осіб, в тому числі активісти, які довгий час живуть в Україні і займаються правозахисною і журналістською діяльністю, - Палина Бродік, Ян Авсеюшкін, Євгенія Андреюк. Їх відвезли до РВВС.

У попередні дні в різних містах Білорусі було заарештовано близько 300 осіб як в адміністративних, так і у кримінальних справах.

У неділю в Києві біля посольства Білорусі в Україні пройде акція солідарності із затриманими білоруськими активістами. Також у суботу в Мінську кілька сотень людей взяли участь в акції з нагоди Дня Свободи, незважаючи на перешкоди з боку правоохоронців.

Також стало відомо, що як мінімум 25 журналістів затримані в ході Дня свободи в Білорусі в суботу. Про це повідомляє Білоруська асоціація журналістів.

"Станом на 18.30 25 березня відомо, що затримувалися як мінімум 25 людей. 20 звільнені", - йдеться на сайті асоціації.

Залишаються затриманими Денис Івашин (сайт InformNapalm), який перебуває у Фрунзенському РВВС і Олександр Борозенко ("Белсат") - в Московському РВВС.

Також невідоме місцезнаходження незалежного журналіста Дмитра Коренка і російського фотографа Антона Карлінера.

"Колеги не можуть знайти британського журналіста Філіпа Ворвіка. Інформації ні про його затримання, ні про те, де він і що з ним, немає", - повідомили в асоціації.

Крім того, у Вітебську залишається затриманим Артем Сізінцав, "Радіо Рація", в Гомелі - Лариса Щірокова.

Разом з тим, журналіст білоруської редакції "Радіо Свобода" Валерій Каліновський у коментарі "Громадському" заявив, що під час акцій до Дня Волі у Мінську було затримано, за різними даними, від 500 до 1000 осіб.

"Є різні цифри. За даними, якими послуговуємось ми і правозахисники, це 500-600 осіб. Незалежні ЗМІ дають до 1000 осіб. Остаточні цифри буде важко підрахувати", – сказав він.

За його словами, влада навряд оприлюднить офіційні дані про кількість затриманих. Тому правозахисникам і журналістам довелось вести формальний підрахунок за кількістю затриманих в різних СІЗО Мінська, за кількістю автозаків, які доставляли затриманих тощо.

"На даний момент відпустили усіх затриманих журналістів. Їх було близько 50 – і білоруських, й іноземних. Відпустили також 57 спостерігачів та правозахисників, які сьогодні першими потрапили під цей каток репресій", – додав Каліновський.

Водночас У Києві та Харкові в суботу відбулися акції на підтримку затриманих учасників мітингу до Дня Волі у Білорусі.

У Харкові акцію під назвою "Живе Беларусь" підтримали декілька десятків громадян, передає Громадське.Харків.

Також акцію на підтримку учасників мітингу в Білорусі провели в Києві.

У неділю в Києві біля Посольства Білорусі в Україні пройде акція солідарності із затриманими білоруськими активістами. Як повідомляє в Facebook Медійна ініціатива за права людини, акція розпочнеться о 18.00.

Разом з тим, українські правозахисники поширили звернення до міжнародних організацій щодо необхідності привернення максимальної уваги до подій в Білорусі.

"Тільки в Мінську 25 березня, за різними даними, було затримано біля 1000 осіб", - йдеться у зверненні.

Представники правозахисних організацій України звертаються до міжнародних організацій щодо необхідності привернення максимальної уваги до подій в Білорусі, зокрема, до адміністративних та кримінальних справ, які були порушені проти активістів, та використання всіх можливих механізмів для недопущення політично мотивованого переслідування представників громадянського суспільства Білорусі.

"Ми звертаємося до ОБСЄ із рекомендацією продовжити дію Московського механізму ОБСЄ по Білорусі та розглянути питання щодо перенесення сесії ПА ОБСЄ, яка має відбутися в Мінську в липні 2017 року", - йдеться у зверненні.

Його підписали представники Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко, Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Водночас, як повідомляє Tut.by, за оцінками правозахисників, відомо приблизно про 630 затриманих під час акції, присвяченої Дню Волі в Мінську. Найбільше людей доставили в Московське і Радянське РУВС. Після 17.30 людей почали відпускати з міліції.

"Весна" повідомляє, що деякі затримані вже отримали по 12 діб адміністративного арешту. Це Костянтин Ахроменко, Гліб Вайкуле та Сергій Кийко.

Тим часом стало відомо, що жоден з представників Білоруського національного конгресу не зміг брати участь в акції на День Волі в Мінську: Володимир Некляєв був заарештований і пізніше госпіталізований, а місцезнаходження Миколи Статкевича залишається невідомим. Про це повідомляє Белсат.

Володимир Некляєв напередодні акції перебував з візитом у Польщі, де брав участь в дискусії з приводу політичної атмосфери в Білорусі. Його зняли з поїзда за день до акції в Бресті, коли політик повертався на батьківщину.

Некляєв був затриманий, після чого опинився в лікарні: неврологічному відділенні лікарні швидкої допомоги. Незабаром з Бреста його перевели до Мінська. Точної інформації про причини затримання, а також здоров'я політика поки немає.

Доля Миколи Статкевича досі залишається таємницею. Перед акцією протягом декількох днів Статкевич не ночував вдома, щоб уникнути превентивного затримання, але подавав дружині "умовні сигнали" про те, що з ним все добре. Останній такий сигнал Марина Адамович отримала в четвер. Жінка збирається звертатися в усі силові структури з запитами про долю чоловіка.

Важливо відзначити, що телеканал СТВ раніше передав новину про затримання водія Статкевича, у якого нібито знайшли кілька десятків "коктейлів Молотова". Автори сюжету підводили до того, що чоловік готував їх для акції на День Волі.

Між тим у Брюсселі заявили, що придушення свободи слова в Білорусі суперечить демократизації. ЄС зажадав звільнення всіх затриманих у Мінську.

Заяву про це в суботу, 25 березня, наводить прес-служба Європейської служби зовнішніх дій (EEAS), пише DW.com.

У відомстві, крім іншого, вказали на затримання журналістів.

"Таке придушення свободи слова і зібрань вступає в протиріччя із заявленою Білоруссю політикою демократизації і її міжнароднимм зобов'язаннями", - йдеться в заяві EEAS.

"Як до, так і під час подій Дня Волі і, незважаючи на заклики міжнародного співтовариства виявляти стриманість, дії силових відомств були нерегульованими і неналежними", - вказується також в документі.

EEAS наполягає, що застосування сили проти учасників мирних акцій не може бути виправдане "ні за яких обставин". Відомство зажадало негайного звільнення всіх затриманих на демонстраціях, а також нагадало, що "заходи, вжиті Білоруссю для забезпечення універсальних фундаментальних свобод, верховенства права і прав людини, залишаться ключем до формування відносин Європейського Союзу з цією країною".

Також США засудили розгін і закликають звільнити демонстрантів, затриманих в Білорусі під час акції в ході Дня Волі. Про це йдеться в заяві Посольства США в Мінську."Сполучені Штати з глибоким занепокоєнням відзначають протидію влади Білорусі проведенню мирних акцій з нагоди Дня волі, що відзначається щорічно. Масштабні затримання мирних демонстрантів, правозахисників і ряду журналістів йдуть врозріз з демократичними цінностями", - сказано в заяві.

У посольстві зазначили, що США будуть і далі уважно стежити за ситуацією і закликають уряд Білорусі негайно звільнити затриманих мирних демонстрантів, правозахисників і журналістів і забезпечити право громадян на проведення мирних зібрань і свободу слова відповідно до його міжнародних зобов'язань.

Водночас стало відомо, що на сьогодні, у неділю, білоруська опозиція має намір провести черговий мітинг на знак протесту проти насильницького придушення, арештів та побиття учасників акції з нагоди Дня Волі, що відбулася у суботу.

Організатори через соціальні мережі повідомили, що акція відбудеться опівдні за місцевим часом на Жовтневій площі у Мінську, повідомляє Радіо Свобода.


Обговорити в форумі