Classifieds

Поступ з краю  » 

___________________________________________________________________________

Пенсійна реформа: батіг і пряник МВФ
Антон ФЕДОРЦІВ, ПОСТУП
 
Заледве минуло два тижні від дня перегляду Радою директорів Міжнародного валютного фонду економічної програми України в рамках розширеного фінансування, як міжнародні донори почали висловлювати власні міркування щодо майбутніх кроків вітчизняної влади в соціально-економічній сфері. Після виділення Києву чергового траншу в розмірі 1 млрд. доларів розпорядники від МВФ закликали до прискорення структурних реформ і поліпшення бізнес-клімату, що дозволить залучити великі іноземні інвестиції. Пріоритетами ж, на думку кредиторів, мають стати приватизація державного сектору, створення ринку сільськогосподарських земель і всеосяжна пенсійна реформа.У вівторок синхронно в популярних українських інтернет-виданнях вийшли публікації представників двох міжнародних структур – місії МВФ в Україні та представництва Всесвітнього банку з питань України, Білорусі та Молдови. Основним мотивом і статті Рон ван Родена з Міжнародного валютного фонду, і допису Сату Кахконен зі Всесвітнього банку є заклик до негайного реформування пенсійної системи. Зокрема ван Роден основною вадою нинішньої системи пенсійного забезпечення назвав невисокий пенсійний вік у поєднанні з можливостями дострокового виходу на пенсію для окремих категорій громадян. Саме це, за словами експерта, призвело до того, що майже 30 % населення України – пенсіонери (трохи більше 12 млн. осіб). Його доповнила й представниця Всесвітнього банку, яка нагадала, що соціальні внески наразі сплачують лише близько 14 млн. українців. Така ситуація вже за 20 років може призвести до того, що двоє працюючих «годуватимуть» трьох пенсіонерів. За таких умов виплачувати пенсії навряд буде можливим.

Головною пропозицією від кредиторів України наразі є підвищення пенсійного віку. Зараз він становить 55 років для жінок (із поступовим підвищенням) і 60 – для чоловіків. У сусідній Польщі вік виходу на пенсію жінок і чоловіків – 60 та 65 років відповідно (з перспективою підняття до 67-ми), в Румунії – 60,5 та 65, в Німеччині – 65,5 років для обох статей (до 2029 року пенсійний вік підвищиться до 67 років), в Угорщині – 62,5 роки (до 2022 року буде підвищено 65-ти). Місією держави, на думку глави місії МВФ в Україні, має стати створення стимулів для продовження трудової діяльності та пізнішого виходу на пенсію.

Ще однією проблемою є те, що в більшості випадків розмір пенсії в Україні майже не залежить від внесків протягом трудового періоду життя. Переважна більшість українців отримують пенсійне забезпечення на рівні, близькому до прожиткового мінімуму, а гідну пенсію отримує лише невеликий прошарок «великих людей» місцевого розливу – колишні депутати, міністри, чиновники, правоохоронці. Часто це лише стимулює «тіньову» економіку: підприємцю краще виплатити своєму працівнику більшу зарплату «в конверті», ніж меншу офіційно та ще й із великою кількістю різноманітних соціальних внесків, які, в підсумку, ніяк не допоможуть ні підприємцю, ні працівнику.

Наостанок Рон ван Роден у своїй статті розкритикував ідею введення т. зв. накопичувальної пенсійної системи на додаток до вже існуючої. Це, без виправлення недоліків нинішньої системи пенсійного забезпечення, буде беззмістовним кроком. Тим більше в Україні наразі немає ні відповідної нормативно-правової бази, ні відповідного рівня економічного розвитку.

Доволі дивною виявилася реакція українських високопосадовців на пропозиції західних кредиторів. Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко поставив під сумнів здібності голови місії МВФ в Україні, звинувативши його в «жахливій непрофесійності». Коментуючи статтю ван Родена у власному акаунті в соціальній мережі Facebook український урядовець дорікнув представнику Міжнародного валютного фонду в тому, що той не розуміє вітчизняних реалій і немає жодного поняття як працює накопичувальна пенсійна система.Пізніше заступник прем’єр-міністра дав більш зважений коментар для преси. Основний акцент цього разу Розенко вже зробив на те, що пенсійна реформа готується урядом, а взаємини з МВФ він волів би будувати лише на основі вже підписаного меморандуму, без додаткових вимог і пропозицій фінансового донора. Статтю ж Рона ван Родена для «Економічної правди» віце-прем’єр розцінює як набір незрозумілих і навіть маніпулятивних тез. Мовляв, українській владі видніше яким чином реформувати систему пенсійного забезпечення й вона розбереться з цим питанням без рекомендацій Заходу.

Проте, в цій історії залишається кілька запитань. Наприклад, чому «жахливий непрофесіонал» ван Роден керує місією Міжнародного валютного фонду в країні з велетенським бюджетним дефіцитом, в той час як «висококласний фахівець» Розенко всього лиш працює віце-прем’єр-міністром в цій ледь не найбіднішій державі Європи. Та не й не зовсім зрозуміло як країна, що стала залежною від фінансових «ін’єкцій» з-за кордону, намагається ще ставити власні умови своїм кредиторам та не дослуховуватись до їх рекомендацій. Залишається лише сподіватися, що підсумковий варіант пенсійної реформи буде вигідним насамперед для пересічних українців, а не для МВФ, Світового банку чи владної верхівки України.

Обговорити в форумі


Error: Cache dir: Permission denied!