Петро Порошенко та його команда посилено готують повернення екс-президента до України. Лідер опозиційної «Європейської Солідарності» запланував свій приліт з-за кордону на 17 січня. За час місячної відсутності провідного політика на батьківщині розгорнулися справжні правоохоронні й судові пристрасті. Після серії провальних проваджень Державне бюро розслідувань вхопилося за нову соломинку, «шиючи» Порошенку державну зраду та фінансування терористичних угруповань «ДНР» і «ЛНР». За гучними звинуваченнями пішли й конкретні кроки. Печерський районний суд Києва наклав арешт на майно колишнього глави держави, а також нібито збирався розглянути питання щодо затримання народного депутата. Та врешті цей хід вирішили приберегти до повернення опозиціонера з вояжу за кордон.
Однак, із перших кроків нове провадження проти Порошенка вітчизняна влада перетворила в шоу. До того ж, у кращих традиціях студії «Квартал 95» – доволі сумнівної якості. Працівники ДБР під камери якось недолуго намагалися вручити екс-президенту повістку, коли він сідав до авто поруч із Верховною Радою. Потім вирішили викликати його на допит, коли політик вже полетів за межі України й анонсував повернення в середині січня. Далі вирішили подати клопотання у давно скомпрометований Печерський райсуд столиці про арешт майна та затримання самого Порошенка з альтернативою у розмірі мільярда гривень застави. А наостанок анонімними Telegram-каналами активно ширилися чутки про підготовку ефектного замкнення кайданок на зап’ястях колишнього глави держави в телевізійному режимі «наживо» ледь не на трапі літака.
Вочевидь, Офіс президента та персонально Володимир Зеленський сподівалися, що головний опонент побоїться опинитися за ґратами й стане верховодою нової хвилі політичної еміграції. Та натхненний свіжими опитуваннями громадської думки, де шанси Порошенка та чинного президента на перемогу в гіпотетичному другому турі нових виборів зрівнялися, очільник «Європейської Солідарності» фактично перехопив ініціативу. Екс-президент навіть у стилі свого наступника почав записувати короткі відео, в яких відверто глузує з незграбних потуг ДБР й Офісу генерального прокурора будь-що реалізувати команду згори на його арешт. Ось і напередодні свого повернення Порошенко прямо звернувся до Зеленського «з поганою новиною» – новий тиждень для того розпочнеться з прильоту опонента з Варшави. У літаку ж його супроводжуватимуть журналісти, які пригощатимуть публіку ексклюзивами щойно борт приземлиться в «Жулянах». Чим не шоу у відповідь?..
Аналітик Віктор Бобиренко, який колись першим передрік перемогу чинного глави держави на виборах 2019-го, впевнений у старті нового політичного сезону з поверненням Порошенка у форматі серіалу. Після провальних ролей майстра спорту з боротьби проти коронавірусу і головного патріота країни Зеленський тепер візьметься за амплуа непримиренного борця з олігархами. Але головну увагу приділить не своєму політичному батьку Коломойському чи бодай головному багатію України Ахметову, які міцно «забетоновані» в ресурсні галузі найвищого рівня національних інтересів. Натомість в епіцентрі позірної боротьби з олігархами опиниться саме Порошенко з його переважно кондитерським бізнесом із мінімальним впливом на політичні процеси.
На Банковій такими обставинами воліють не перейматися. Глава держави опинився у заручниках власного образу, того самого сумнозвісного Голобородька зразка серіалу «Слуга народу». За відсутності реальних соціальних, економічних, дипломатичних перемог Зеленський змушений раз у раз повертатися до ідей, які так добре «зайшли» споживачу його маскультурного продукту допрезидентської епохи. Уявна картинка з терміном (найкраще довічним) ув’язнення для Порошенка – одна з рожевих мрій виборців чинного глави держави. Були «славні» часи, коли цим десяткам відсотків громадян було однаково, за яким звинуваченням той загримить до в’язниці. Мовляв, причина знайдеться – від провальних операцій під час бойових дій на Донбасі до скандальних закупівель в оборонній сфері, сприяння в отриманні томосу про автокефалію українською церквою чи схеми «Роттердам+». Тоді електорат прагнув видовища, бо було вдосталь «хліба».
Та з того часу незримий маятник між телевізором і холодильником хитнувся у бік останнього. Бурхлива діяльність вітчизняних фіскалів та Антимонопольного комітету, які тероризують бізнес мільйонними штрафами та «листами щастя» про необхідність купівлі наперед акцизних марок, стають яскравим свідченням серйозних проблем із наповненням державної казни. Фонд соціального страхування і Державна служба зайнятості мають кількамісячні затримки з виплатами службовцям і безробітним, низка відомств у грудні опинилася без звичної 13-ї зарплати, а січневий «італійський страйк» у лавах Національної поліції високопосадовці Міністерства внутрішніх справ не в змозі погасити через брак зайвих коштів. Свої проблеми мають і фізичні особи-підприємці, харчові компанії, комунальні підприємства. Нарешті всі пересічні громадяни отримали важке післясвяткове похмілля у новій реальності з цінами на продукти першої необхідності. Тут вже не до видовищ…
Коли в грудні ДБР оголосило про нове провадження проти Порошенка, то Володимир Зеленський із впевненістю заявив, що це ніяк не вплине на внутрішньополітичну ситуацію в країні. Провівши в умі паралель із арештом Юлії Тимошенко в часи президента-втікача Януковича, на Банковій, вочевидь, дійшли висновку про неготовність суспільства захищати політиків старої формації. Та економічна ситуація літа 2011-го й поруч не стоїть із сьогоденням, тож потенційний арешт лідера опозиції, та ще й в час загрози масштабного військового вторгнення Росії, може стати саме тією останньою краплею у переповненій чаші народного терпіння. Недарма правоохоронці почали задкувати й тепер нібито готові спершу довести свою правоту в суді.