Міністри закордонних справ країн Європейського союзу визначили 10 ключових принципів у взаємодії з Російською Федерацією. Про це заявив Високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель після неформальної зустрічі глав МЗС у французькому Бресті.
"Ми визначили певне число ключових елементів, які є основою рішучої об'єднаної позиції Європейського Союзу", - сказав Боррель.
Першим пунктом він назвав те, що ЄС відкидає спробу Росії створити сфери впливу у Європі. По-друге, в ЄС підтвердили головні принципи, які підтримують європейську безпеку. Вони визначені у Гельсінському заключному акті, Паризькій хартії, і всі країни домовились їх підтримувати.
"По-третє, ми знову підтвердили нашу солідарність з Україною і країнами Східної Європи, які є нашими партнерами і яким погрожує Росія, і підтримуємо наявні механізми для мирного урегулювання конфліктів ", - сказав Боррель.
Четвертим пунктом Боррель назвав заклик до Росії перейти до деескалації, а п'ятим, одночасно, ЄС закликає до переговорів і діалогу.
"Ми знову повторюємо нашу налаштованість відреагувати на атаки проти України. Будь-яка подальша воєнна агресія проти України матиме величезні наслідки і серйозну ціну у відповідь. Це передбачає обмежувальні заходи, які будуть схвалені у координації з міжнародними партнерами", - сказав він.
Шостим пунктом є координація зусиль із США і НАТО. "По-сьоме, ми погодились посилити координацію з США і НАТО, та посилити співпрацю ЄС в межах ОБСЄ", - сказав Боррель.
Восьмим пунктом країни-члени висловили готовність брати участь у зміцненні механізму забезпечення прозорості і передбачуваності будь-якої воєнної діяльності, а також у створенні заходів зі зміцнення довіри.
"По-дев'яте, ми також підтримуємо перезапуск роботи із роззброєння і контролю над озброєннями. І по-десяте, ми продовжимо підготовчу роботу над додатковими санкціями у тісній співпраці з країнами-однодумцями", - сказав Боррель.
Тим часом заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд попередила, що Вашингтон розробив багато різних варіантів болючого впливу на Москву у випадку, якщо влада РФ наважиться на повномасштабне вторгнення в Україну.
Сполучені Штати вчергове наголосили, що Росія поплатиться у разі спроби напасти на Україну.
За словами заступниці держсекретаря США, Вашингтон досі хоче врегулювати проблему за допомогою дипломатичного діалогу, водночас вже розроблені плани дій на різні випадки, зокрема й на випадок російської агресії.
Вона додала, що продовження переговорів, або ж відмова від них, залежатиме від того, яким шляхом вирішить йти президент РФ Владімір Путін.
"Я не збираюся попередньо анонсувати 18 різних сценаріїв... Я б просто сказала, що діалог з нашими союзниками спрямований на те, аби завдати дуже гострого болю дуже швидко, якщо Росія зробить цей крок (розпочне війну- УП) у будь-якій формі", сказала Нуланд.
Держави НАТО на засіданні 12 січня в Брюсселі відмовили Росії у задоволенні її вимог, які стосуються нерозширення НАТО та присутності військ блоку на його східному флангу.
У РФ заявили, що не збираються йти на компроміси щодо своїх вимог, а також - що не бачать підстав для проведення зі США нового раунду переговорів щодо гарантій безпеки найближчим часом.
США отримали інформацію, що Росія готує спецоперацію на сході Україні, мета якої здійснити фейкову атаку на російських військових, звинуватити в цьому Україну і почати вторгнення.
Також стало відомо, що держсекретар США Ентоні Блінкен у суботу провів телефонну розмову з головою дипломатії Євросоюзу Жозепом Боррелем, під час якої вони обговорили ймовірний напад Росії на Україну та способи спільного впливу на Москву для стримування її агресії.
У Держдепі розповіли, що Блінкен обговорив з Боррелем тісну координацію, щоб відреагувати на значне нарощування військових сил Росії в Україні та поблизу українських кордонів. Держсекретар США вчергове підтвердив, що подальша агресія Москви проти Києва "матиме швидкі, важкі та скоординовані наслідки".
У представництві європейської дипломатії у свою чергу повідомили, що під час розмови було підтверджено, що "ЄС та США залишаються відкритими для діалогу з Росією", проте не за рахунок свободи, суверенітету, незалежності членів трансатлантичної спільноти та їх партнерів, чи за рахунок поваги фундаментальних цінностей і відповідних міжнародних зобов'язань.
Дослівно EEAS: "Високий представник Боррель і секретар Блінкен підтвердили підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України та наголосили на необхідності деескалації та повного виконання мінських домовленостей Росією. Вони розглянули поточну підготовку до заходів стримування та жорсткої міжнародної реакції з масовими наслідками для Росії у разі будь-якої подальшої агресії проти України". |