Новий прем'єр Японії заявив про суверенітет Токіо на Південних Курилах
Новий прем'єр Японії заявив про суверенітет Токіо на Південних Курилах
Новий прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив про суверенітет Токіо на Південних Курилах під час дебатів в парламенті країни.
Суверенітет нашої країни поширюється на Північні території. Необхідно вирішити питання територій, не залишаючи його наступним поколінням.
За словами японського прем'єра, уряд націлений укласти мирний договір з Росією і «вирішити проблему територіальної приналежності». Крім цього, він висловив бажання розвивати відносини між країнами в галузі культури, економіки і політики. Сприяти економічному співробітництву влада хотіла б, грунтуючись на «домовленості з восьми пунктів», а також «виробивши конкретні заходи щодо їх зміцнення», пояснив Кісіда.
При цьому у вересні глава МЗС Японії Тосиміцу Мотегі відкинув пропозицію російської сторони про створення на південних островах Курильської гряди особливої економічної зони (ОЕЗ). Зокрема, японську сторону план не влаштувало те, що на території островів як і раніше будуть застосовуватися російські закони. Це обмежувало б правову позицію Японії в роботі над спільними економічними проектами, порахували в Токіо.
Новий прем'єр - стара позиція
Японські виборці обрали колишнього главу МЗС країни Фуміо Кісіду на посаду прем'єр-міністра 29 вересня. Політика обрали новим головою правлячої в країні Ліберально-демократичної партії (ЛДП) за підсумками голосування в другому турі - він набрав 257 з 427 голосів. Відразу після обрання політик сказав, що готовий негайно приступити до своїх обов'язків, серед яких він виділив боротьбу з пандемією коронавірусу і вирішення економічних і соціальних проблем.
Але вже в жовтні Кісіда заявив, що уряд Японії не змінюватиме свою позицію щодо підписання мирного договору з Росією. Воно продовжить дотримуватися концепції, згідно з якою такий документ може бути підписаний тільки після вирішення питання приналежності Курил.
При цьому Кісіда підтвердив, що Токіо буде вести переговори з укладення миру згідно з домовленостями, досягнутими в 2018 році в Сінгапурі ще при Сіндзо Абе, який тоді займав пост прем'єра Японії. Політик підкреслив важливість всебічного розвитку відносин з Москвою.
За оцінкою політолога і професора університету Цукуба Іцуро Накамури, змін у відносинах Росії і Японії при новому уряді на чолі з Фуміо Кісідою очікувати не варто. Причиною тому експерт назвав присутність суперниці прем'єра Санае Такаіті, яка дотримується крайніх правих поглядів. Несподіване зростання її популярності дозволило політику зайняти високий партійний пост і змусило Кісіду зважати на її думку, не дивлячись на те, що сам він хотів розгорнути відносини між Москвою і Токіо в сторону економічного співробітництва.
Курильське питання
Через суперечку про приналежність південної частини Курил Москва і Токіо не можуть підписати мирний договір за підсумками Другої світової війни. Японія вважає острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан і групу островів Хабомаї своїми «північними територіями». У свою чергу, Росія не визнає самого факту територіальної суперечки.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що відсутність мирного договору між Росією і Японією є нонсенсом. Російський лідер нагадав, що Москва ніколи не відмовлялася від діалогу з Токіо з цього питання, однак там постійно змінювали умови.