11 січня Міністерство фінансів Сполучених Штатів розширило перелік осіб та компаній, звинувачених у втручанні у вибори в США.
Зокрема, в цей список додані народний депутат від фракції "Слуга народу" Олександр Дубінський, ексдепутат Олександр Онищенко, експрокурор Костянтин Кулик, а також Андрій Теліженко - колишній співробітник українського посольства у США, який допомагав особистому адвокату президента Трампа Рудольфу Джуліані збирати в Україні інформацію, яка могла б нашкодити колишньому віцепрезиденту Джо Байдену на виборах 2020 року.
Активи громадян з цього списку заморожені на території США, а особам у США заборонено мати з ними бізнес-відносини.
Також санкції запроваджені щодо українських медіа, що брати участь у поширені "плівок Деркача".
Зокрема, під розширені санкції потрапили компанія "Ера-Медіа" та номінальний власник телеканалу "Ера" Антон Симоненко; а також інформаційне агентство "Онлі-ньюз" та його керівник Петро Журавель.
Також під санкції потрапила компанія "Набулікс" – сайт із такою назвою першим опублікував "плівки Деркача". У санкційному списку зазначається, що ця компанія внесена до нього як пов’язана з Андрієм Деркачем.
У санкційний список також потрапив колишній помічник нардепа Андрія Деркача Дмитро Ковальчук.
Нагадаємо, 19 травня минулого року народний депутат Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, які, за його словами, можуть свідчити про вплив ексвіцепрезидента США Джозефа Байдена на п'ятого президента України Петра Порошенка. За словами Деркача, записи він отримав від журналістів-розслідувачів, а сам запис розмов нібито робив особисто Порошенко. Зауважимо, що у одній з його пресконференцій брав участь нардеп Олександр Дубінський.
У вересні 2020 року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти Андрія Деркача, звинувативши його у спробі вплинути на президентські вибори в США в 2020 році.
Контррозвідка США вважає Деркача проросійським депутатом українського парламенту. А публікацію записів розмов між Петром Порошенком і Джо Байденом – спробою вплинути на результати американського волевиявлення.
Водночас глава МЗС України Дмитро Кулеба на брифінгу в Києві заявив, що оголошення про американські санкції проти кількох українських громадян не призвело до напруження у двосторонніх відносинах між Сполученими Штатами та Україною.
"Ні, ми його не відчуваємо. Тому що немає жодних підстав стверджувати, що Україна як держава втручалася у внутрішні справи США. Цього не було, немає і ніколи не буде. А дії окремих осіб мають розглядатися як дії окремих фізичних осіб", - сказав Кулеба.
Міністр наголосив, що США в усіх комунікаціях з цього питання наголошують, що мають підстави підозрювати вказаних осіб у діях в інтересах Російської Федерації, а не України.
"Це дуже важливо відзначити, щоб в інформаційному просторі і в суспільній думці Сполучених Штатів не формувалася думка, що це українці від імені української держави щось робили", - додав Кулеба.
"Я вже висловлювався, що будь-яка людина, яка хоче так чи інакше вплинути на внутрішньо політичні процеси в США, зрештою буде вимушена нести за це відповідальність. Тому що Сполучені Штати дуже жорстко ставляться до таких речей. Тому всі люди, які намагалися це робити, мали усвідомлювати наслідки подібних кроків", - додав він.
До слова, голова Львівської облдержадміністрації, член "Слуги народу", Максим Козицький закликає керівників партії дати оцінку ситуації з Олександром Дубінським, проти якого США запровадили санкції. Про це вн написав у Facebook.
Водночас радник голови ОП Михайло Подоляк у коментарі для "Радіо Свобода" заявив, що Володимир Зеленський та його Офіс не будуть реагувати на американські санкції проти представника його ж партії "Слуга народу" у парламенті Олександра Дубінського: "А чому саме президент має на це реагувати, а не керівництво фракції, наприклад? Дубінський – депутат. І первинна реакція – це прерогатива депутатського корпусу і насамперед фракції "Слуга народу". Саме так правильно".
Тим часом заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук вже заявила, що кроки і висловлювання народного депутата від СН Олександра Дубінського часто не збігалися з позицією фракції.
Голова партії СН Олександр Корнієнко повідомив, що наразі це питання не було на порядку денному політичної сили.
Натомість глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що нинішня влада зробить все можливе, щоб покарати осіб, що втручалися у вибори США. Про це йдеться у Twitter Єрмака: "Для ясності - незалежно від приналежності до партії, ця влада зробить все, що в її силах, щоб притягнути відповідальних за втручання в вибори в США".
Згодом Офіс президента заявив, що вже найближчим часом будуть оприлюднені конкретні кроки щодо притягнення до відповідальності українців, винних у втручанні в американські вибори. Про це йдеться у повідомленні ОП в Telegram: "Офіс Президента України Володимира Зеленського зробить усе, що в його силах, для того, щоб відповідальні за втручання у вибори в Сполучених Штатах Америки були притягнуті до відповідальності, незалежно від партійної приналежності.
Конкретні кроки будуть оприлюднені найближчим часом". |