Київський Майдан Незалежності після послаблення карантину знову зібрав протестувальників. У неділю тут відбулася акція протесту через політику президента Володимира Зеленського. Головна претензія до глави держави – його погляд на вирішення проблеми війни на Донбасі та курс на «московську пастку» в зовнішній політиці. І хоч акцію складно назвати масовою (за різними оцінками, мітингарів було від кількох сотень до кількох тисяч), але вона ризикує стати прологом до масштабних протестів проти влади з ширшим порядком денним вже влітку чи восени.
Організатором недільної акції став «Рух опору капітуляції», а разом із національними прапорами під час мітингу можна було помітити партійні стяги «Демократичної сокири», «Свободи» та «Національного корпусу». Свій протест вони назвали «Стоп реванш» і озвучили низку вимог до влади. Головна – припинити політику капітуляції перед Росією. Ця мегавимога має чимало складових: переслідування волонтерів і добровольців, повернення не лише до України, а й до влади одіозних чиновників часів президента-втікача Януковича, вільний обіг проросійської пропаганди на місцевому телебаченні та ставка на главу Офісу президента Андрія Єрмака в переговорному процесі з Москвою. Саме на останнього й скерували свій праведний гнів мітингарі, затаврувавши корупціонером і колаборантом, та закликали відправити очільника президентської канцелярії у відставку.
Та навряд Зеленський після недільного мітингу запанікував і взявся терміново виконувати вимоги вулиці. Так, акція, особливо під вікнами його будинку, змусила президента відчувати дискомфорт. Він як актор, воліє, аби його обожнювали навіть не 73 % виборців, а всі 100 % громадян. Проте, змінювати щось у власному політичному курсі наразі не буде. Прес-конференція президента за підсумками року перебування на посаді показала його відірваність від реальності. Нині глава держави перебуває в інформаційній бульбашці, яку «намилило» його оточення. У цьому Зеленський нічим не кращий за своїх попередників, на діяльність яких теж постійно справляло вплив «ближнє коло». І саме воно, зрештою, тягне президента вниз.
В оточенні шостого президента є вже двоє могильників рейтингу. І якщо з Єрмаком усе зрозуміло – сумнівні зв’язки з росіянами аж до ймовірного вербування, торгівля державними посадами через рідного брата та намагання здаватися, як мінімум, віце-президентом, то інший, з політичної точки зору, (та й загрози симпатіям виборців) ще небезпечніший. Ідеться про всесильного міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. У ході виборчої кампанії торік він заробив собі індульгенцію, коли залишився рівновіддаленим від основних кандидатів на посаду президента, а потім технічно зв’язав главу держави «одним ланцюгом» завдяки сумнозвісній прес-конференції з псевдорозкриттям убивства Павла Шеремета.
Роздратування президента під час відповідей на запитання щодо справи з підриву журналіста в середмісті Києва наштовхують на думку, що він вже щось зрозумів. Аваков використав його, «підвісив на гачок» і пов’язав ледь не назавжди політичне майбутнє їх обох. Періодично міністр грає м’язами для Зеленського, влаштовуючи імпровізовані спаринги між двома частинами своєї силової імперії – поліцією чи Національною гвардією та вуличними активістами. Іноді він успішно латає пробоїни владної шхуни, як в ситуації з евакуацією з Китаю до Нових Санжар. Але за всією користю очільника МВС для президента в ресурсному плані ховається загроза в медійному та електоральному полях.
Аваков справді із тимчасового міністра став для Зеленського незамінним. Та Віталій Захарченко теж колись мав такий статус у Януковича, а тепер обоє змушені переховуватися в Росії. Претензії до міністерства внутрішніх справ множаться з катастрофічною швидкістю. Україна досягла тієї позначки, де пересічний громадянин ніде не може почуватися у безпеці. А злочини у виконанні правоохоронців стають нормою, бо, вочевидь, мають санкцію згори. І навіть зґвалтування підозрюваної та застосування тортур поліцейськими щодо неї безпосередньо у відділенні Нацполіції в Кагарлику не призводять до відставки Авакова з посади міністра. Хоча така ситуація виглядає перебором навіть для країн третього світу чи бананових республік. А таких «кагарликів» у пасиві очільника МВС уже вдосталь: смертельна перестрілка різних підрозділів у Княжичах, вбивство 5-річного хлопчика в Переяславі, звірства роти «Торнадо», причетність до замаху на життя Катерини Гандзюк і намагання сфальсифікувати справу та багато-багато інших.
Недільна акція проти курсу президента Зеленського – новий дзвіночок для Банкової. Главі держави та його команді необхідно абстрагуватися, оглянутися на власний шлях за рік, що минув, і зрозуміти, де вони повернули не туди. Належні висновки зараз можуть стати для президента захистом від електоральних втрат. Натомість продовження звершення внутрішньої та зовнішньої політики в тому ж ключі рано чи пізно призведе не лише до падіння популярності Зеленського, а й до значно серйозніших викликів. Один із них – необхідність звітувати перед вулицею. Досвід його попередників у подібному двобої є показовим. Ще жоден вітчизняний президент не встояв під натиском протестів. Коли ж у твоєму ближньому колі Єрмак та Аваков, то шансів від початку небагато…
Президент Володимир Зеленський відсвяткував першу річницю інавгурації великою пресконференцією на галявині Маріїнського палацу. Цього разу глава держави та його команда вирішили не йти на рекорди в стилі минулорічного телемарафону. Натомість в Офісі президента вирішили зіграти хитріше – незручних журналістів вирішили не обмежувати часовими рамками «конвеєра», а банально не акредитували.