Російські соціологи підвели споживчі підсумки минулого року. Серед великих витратних статей в сімейних бюджетах виділяються ремонт квартири, покупка мобільного телефона і освіта. Проте кожен десятий громадянин взагалі не здійснював якихосьь більш-менш великих витрат. Експерти пояснюють це кризою і низькими доходами росіян.
Впродовж останніх років найпоширенішим об'єктом вкладення грошей залишається ремонт в квартирі: у 2010 році на нього витратилися 13% росіян, стверджує Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦІОМ). Друге місце традиційно займає купівля мобільного телефона – 9%, і цей показник залишається стабільним протягом 2008–2010 років. Третя по популярності стаття значних витрат – придбання освітніх послуг собі або дітям (7%). У першу десятку великих витрат потрапили (в порядку зниженнея) придбання туристичної путівки, комп'ютера, телевізора, предметів розкоші, автомобіля, відео- і фототехніки, пральної машини, меблів (від 6 до 4%). Далі йдуть абонемент у фітнес-клуб, аудіо-, відео- і DVD-техніка, електрична (газова) плита та кошти на те, щоб купить посудомоечные машины. Замикають список (по 2%) витрати на домашній кінотеатр і поліс добровільного медичного страхування.
Лише по 1% громадян дозволили собі купити квартиру або будинок, гараж, дачу, земельну ділянку, акції і спортивні тренажери (по 1%). Десяті відсотка набрали такі способи інвестування, як пай в будинку, що будується. В цілому в порівнянні з попереднім роком значних змін в споживчих перевагах громадян не відбулося. Трохи більше стало тих, хто витратився на купівлю туристичної путівки (з 4 до 6%), автомобіля (з 3 до 5%), абонемента у фітнес-клуб (з 1 до 3%). Проте кожен десятий росіянин зі всього різноманіття можливих витрат так і не зміг пригадати хоч одне більш-менш помітне придбання минулого року. Це пояснюють результати іншого опиту – фонду «Громадська думка» (ФОМ), який показав, що сьогодні 28% російського населення оцінюють своє матеріальне становище як погане.
Директор ВЦІОМ Валерій Федоров пояснює низьку купівельну активність тим, що минулий рік росіяни провели ще з відчуттям кризи. «З одного боку, криза начебто офіційно визнана такою, що завершився, але з іншого – відновлення доходів у низки груп населення, не рахуючи бюджетників і пенсіонерів, не відбулося, – сказав експерт. – Паралельно в 2010 році на відміну від 2009-го різко зросла інфляція, перевищивши заплановані значення. Тому, звичайно, було не до великих покупок. Є ще один чинник – інформаційно-психологічний. Рік був нестабільним, відбулося багато проблемних подій, причому навіть в далеких від економіки сферах. Все це, звичайно, діє на людей, змушує їх економити, відкладати про чорний день», страхуватися, ніж витрачати гроші зараз».
Але головне, вважає експерт, у росіян немає відчуття, що завтра обов'язково буде краще, ніж сьогодні. За даними Росстату, наприкінці минулого року споживча упевненість хоч і підвищилася в порівнянні з початком кризи (-20%), але все одно залишилася в мінусі (-10%). «В порівнянні з 2008 роком зараз в два рази більше людей, які чекають від майбутніх найближчих років погіршення життя, – розповів старший науковий співробітник Інституту соціології РАН Леонтій Бизов. – Домінують дуже тривожні очікування і страх перед майбутнім». Проте, на думку соціолога, якраз подібні настрої можуть підштовхнути громадян до крупних покупок цього року. «З одного боку, це, звичайно, примушує людей дуже обережно підходити до своїх витрат, але з іншою – стає складно відкладати покупки до кращих часів, тому що не дуже віриться в їх настання, – пояснив він. – Так що цього року може знову виникнути бум в секторах, пов'язаних з великими витратами».
Проте, за даними соціологів, і три роки тому дійсно великі, дорогі покупки (не мобільні телефони) здійснювала лише мала частина населення. Наприклад, у 2008 році, коли був бум на ринку нерухомості, квартиру придбав лише 1% населення. «В даному випадку ми дивимося на заможну частину суспільства, третину або чверть від всього населення, – говорить Леонтій Бизов. – В ту ж нерухомість гроші вкладала невелика кількість людей, але грошей в цей сектор вони принесли достатньо багато. У нас у принципі людей, що мають кошти для дорогих покупок, дуже небагато – 10–15%, не більше. При тому, що навіть представникам нижньої частини середнього класу, щоб зробити дорогу покупку, доводиться довго заощаджувати». Таким чином, більшість споживачів в Росії не мають можливості споживати в повному розумінні цього слова. «Ми все-таки залишаємося багатою країною з бідним населенням», – підсумував Валерій Федоров. |